Ogłoszona została lista czternastu arcymistrzów zaproszonych do walki w legendarnym „szachowym Wimbledonie” w Wijk aan Zee. Wśród graczy 83. edycji turnieju jest najlepszy polski gracz Jan-Krzysztof Duda oraz numer drugi polskiej listy Radosław Wojtaszek.
Wyjątkowo, z powodu panujących ograniczeń i w trosce o zdrowie graczy, odwołane zostały turnieje Challengers i Amateurs. Zachowany został najbardziej prestiżowy turniej Tata Steel Masters w holenderskiej wiosce Wijk aan Zee, w którym wystąpi wiele gwiazd z szachowego firmamentu. Będzie to turniej jednokołowy, 13-rundowy z zaplanowanymi dniami wolnymi.
Wszelkie aktualizacje dostarczane przez organizatorów będą przez nas dodawane w tym wpisie.
Lista
Poniżej film z oficjalnego ogłoszenia turnieju – w rolę konferansjera wcielił się Anish Giri, który pokrótce opowiedział o swoich przeciwnikach w zbliżających się zawodach (o Dudzie fragment od 20:00 minuty).
Do turnieju zaproszeni w zastępstwie zostali Pentala Harikrishna, Radosław Wojtaszek, Nils Grandelius i Alexander Donchenko w miejsce Shakhriyara Mamedyarowa, Iana Nepomniachtchi’ego, Nodirbeka Abdusattorova i Daniila Dubova.
Jeśli nie macie czasu na oglądanie całego filmu lub niezbyt dobrze czujecie się ze swoim angielskim, to pokrótkie opisy zawodników:
Aryan Tari jest aktualnym numerem 2 w Norwegii, wszyscy wiemy dlaczego. Wielokrotnie nazywany „księciem szachów”, mimo najniższego rankingu wśród zaproszonych zawodników, jest bardzo utalentowanym i pomysłowym graczem. Dowiódł tego wygrywając tytuł mistrza świata juniorów w 2017. Obecnie ma 21 lat, więc to dobry moment na podgryzanie światowej czołówki.
Nodirbek Abdusattorov – Uzbek jest najmłodszym z zaproszonych graczy i jest jedną z twarzy nowej generacji szachistów. Choć ma dopiero 16 lat, to w zeszłym roku w turnieju Challengers zajął drugie miejsce! Światowa publika mogła poznać go z jego partii z Carlsenem z Mistrzostw Świata w Blitzu w 2019 roku, gdzie mistrz świata nie mógł utrzymać nerwów na wodzy. Zresztą, zobaczcie sami.
[Aktualizacja 30.12.2020]
W miejsce zdolnego Uzbeka zaproszony został najlepszy szwedzki gracz, dla którego będzie to debiut na Tata Steel. Nils Grandelius, bo o nim mowa, jest bardzo pomysłowym graczem, który zajmuje 76. pozycję na liście FIDE. W 2018 roku był jednym z sekundantów Magnusa Carlsena w trakcie meczu o Mistrzostwo Świata, w którym wyzwanie Magnusowi rzucił Caruana. Pojedynki między tą trójką będą na pewno intrygujące.
Jorden van Foreest jest po Anishu Girim drugim najlepszym Holendrem, a w zeszłym roku zaskoczył formą i wyprzedził między innymi byłego mistrza świata Vishy’ego Ananda! Z drugiej strony gra u siebie w domu, co może mieć duże znaczenie. Z ciekawostek, jego młodszy brat Lucas również jest arcymistrzem.
David Anton Guijarro wygrał w zeszłym roku turniej Challengers, czyli kwalifikacje do turnieju Masters. Jest bardzo aktywnym i czołowym hiszpańskim graczem (wraz z Francisco Vallejo Ponsem). Giri widzi w nim dojrzałego gracza, znanego z walki i dobrego przygotowania debiutowego.
Andrey Esipenko jest osiemnastoletnim arcymistrzem, talentem z nowej kuźni rosyjskich talentów. Wielokrotnie nagradzany na Mistrzostwach Europy i Świata w różnych kategoriach wiekowych.
Daniil Dubov to Mistrz Świata w Szachy Szybkie (Rapid) z 2018 roku, od najmłodszych lat uznawany za talent najwyższej próby. Nie dziwne, że w wieku 14 lat i 11 miesięcy już był arcymistrzem.
[Aktualizacja 15.01.2021]
Daniila Dubova dzień przed startem turnieju zastąpi 22-letni Alexander Donchenko. Niemiecki arcymistrz sklasyfikowany jest na 72 miejscu światowych list z rankingiem wynoszącym 2668 Elo. Jego indywidualnym sukcesem turniejowym było zajęcie ex aequo 2 miejsca z Gatą Kamskym w turnieju w Biel w 2019 roku, tracąc pół punktu do Amina Tabatabaei’a, a także zwycięstwo w tegorocznej edycji Cracovia z wynikiem 8/9. Alexander pochodzi z szachowej rodziny, jego ojcem jest Anatoly Donchenko, mistrz międzynarodowy.
Jan-Krzysztof Duda – postać którą znamy i podziwiamy. Zresztą nie tylko my, Anish Giri powiedział: „He is definitely a top player”. Jednym z największych jego osiągnięć było, jak w 2018 został Wicemistrzem Świata w Partiach Błyskawicznych (Blitz). W tym roku zaś przerwał serię 125 partii bez porażki Magnusa Carlsena!
Alireza Firouzja jest siedemnastoletnim szachistą, w którym wielu kibiców upatruje nowego mistrza świata. Na pewno jest jednym z najlepszych graczy w bulletach, zwłaszcza online. Partie klasycznie również nie są mu obce – to osiemnasty najlepszy zawodnik świata!
Anish jest od lat zawodnikiem rozbijającym się na samym szczycie szachowej hierarchii. Znany z bardzo solidnej gry, encyklopedycznej wiedzy i częstych remisów Giri może jednak rzucić się do ataku, by wrócić na miejsce w top5 świata, z którego wypadł w końcówce zeszłego roku.
Top10 świata
Shakhryar od wielu lat ma opinię jednego z najsilniejszych graczy, kiedyś był nawet numerem 3 światowych list! Największe triumfy Mamedyarov święcił jednak w szachach drużynowych – z reprezentacją Azerbejdżanu wywalczył wiele medali.
[Aktualizacja 17.12.2020]
Dziś rano podano informację, że Mamedyarov zrezygnował z udziału w Tata Steel Masters. Na jego miejsce zaproszono Pentalę Harikrishnę. Hinduski arcymistrz obecnie sklasyfikowany jest na 22 miejscu na świecie. Harikrishna ostatni raz zawitał do Wijk w 2017, w którym to zajął 9 miejsce. W tym roku wraz z drużyną VOTUM SA Polonii Wrocław został drużynowym mistrzem Polski, notując na pierwszej szachownicy wynik 5,5/8, nie przegrawszy żadnej partii i remisując z Janem-Krzysztofem Dudą. Czy może w holenderskiej wiosce ich starcie przyniesie rezultatywny wynik?
Po kilku latach nieobecności MVL zdecydował się przybyć do Wijk aan Zee. Najlepszy z kraju Napoleona na pewno chce podszlifować formę przed drugą połową turnieju kandydatów, w której prowadzi wraz z Ianem Nepomniachtchim z wynikiem 4,5/7.
Nepo z MVL dzieli nie tylko fotel lidera na Turnieju Kandydatów, ale jeszcze ten sam ranking! Rywalizacja, zwłaszcza w partii bezpośredniej, będzie ekscytująca dla kibiców… chyba, że panowie postanowią nie zdradzać tego, co trzymają w talii przed drugim kołem Turnieju Kandydatów.
[Aktualizacja 30.12.2020]
W miejsce aktualnego mistrza Rosji zaproszony został nasz kolejny rodak – Radosław Wojtaszek. W przeszłości brał już dwukrotnie udział w Tata Steel Masters (w 2015 i 2017 roku) i w obu zajął 9. miejsce. Co ciekawe, w Wijk w 2015 roku pokonał Magnusa Carlsena, a w wakacje wygrał turniej międzynarodowy w Biel. Obecnie sklasyfikowany jest na 36. pozycji na światowych listach.
Fabiano Caruana jest drugim graczem tej planety. To on jest ostatnim pretendentem z meczu o mistrzostwo świata, który to zremisował w partiach klasycznych i dopiero w dogrywce uległ Carlsenowi. W zeszłym roku w Wijk triumfował właśnie on z przewagą aż 2 punktów(!) nad drugim Magnusem. Duda w zeszłym roku zajął 7 miejsce notując po jednym zwycięstwie i porażce, przy remisach w pozostałych partiach.
Czy można powiedzieć coś nowego i ciekawego o aktualnym mistrzu świata? Myślę, że tak, więc zapraszam do obejrzenia filmu przygotowanego przez Piotra Nguyena, w którym poznać możemy 30 ciekawostek o Magnusie.
A Wy komu kibicujecie? Kto jest Waszym faworytem do triumfu na szachowym Wimbledonie?
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis