Kto kolejnym mistrzem Polski? || IMP i IMPK 2020

Indywidualne Mistrzostwa Polski 2020

Dnia 20 lipca 2020 roku rozpoczną się Indywidualne Mistrzostwa Polski, areną zmagań będzie Centrum Bankowo-Finansowe Nowy Świat. Zawodnicy od 21 lipca zaczną zmagania. Jak prezentuje się lista startowa i w jakim formacie będą grać?

Format turnieju

Pierwszy raz w historii Indywidualnych Mistrzostw Polski w szachach formatem rozgrywanego turnieju będzie system pucharowy. Co to oznacza? Zawodnicy grają ze sobą 2 partie klasyczne tempem 90 minut na 40 posunięć plus 30 minut na dokończenie partii z bonifikatą 30 sekund za każde posunięcie, zwycięzca tego meczu przechodzi do kolejnego etapu. W wypadku remisu 1:1 grają ze sobą dogrywkę, która składa się z dwóch partii tempem 15 minut plus 10 sekund. Jeśli dalej widnieje remis, grają kolejne dwie partie tempem 5 minut plus 3 sekundy. W przypadku, gdy dalej pojedynek jest nierozstrzygnięty, to grają partię armagedon – biały otrzymuje 5 minut i musi wygrać, czarny dostaje 4 minuty, ale do uznania go zwycięzcą potrzebuje wygranej albo remisu. Kolor w takiej partii wybiera wyżej notowany zawodnik.

2453

Widoczny jest brak najsilniejszych graczy: Jana-Krzysztofa Dudy, Radosława Wojtaszka oraz zeszłorocznego triumfatora Kamila Draguna, mimo to wierzymy, że rywalizacja będzie zacięta, a same IMP przyniosą wiele ciekawych partii i wyników.

Wedle tych miejsc startowych rozmieszczono zawodników w tabelce turniejowej. Kojarzenia prezentują się następująco:

Tabela kojarzeń /źródło pzszach.pl

Mistrza Polski poznamy już 28 lipca. Pula nagród w turnieju wynosi 42 000 zł, zaś dodatkową motywacją jest to, że najlepsi zawodnicy z IMP zostaną włączeni do kadry narodowej.

Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet 2020

Po turnieju Panów ruszą Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet, które będą trwać od 3 do 12 sierpnia w Ostrowie Wielkopolskim. Mistrzyni Polski zostanie wyłoniona w turnieju kołowym tempem 90 minut na 40 posunięć plus 30 minut na dokończenie partii z dodatkiem 30 sekund za każde posunięcie.

Z wielką radością możemy powiedzieć, że na liście startowej widnieją aż 2 reprezentantki Infoszachu: WIM Anna Kubicka i WFM Honorata Kucharska!

Pełna lista startowa opublikowana przez prezesa PZSzach Radosława Jedynaka wygląda następująco: