Infoszachiści w rozjazdach- z pamiętnika amatora (1)

www.lazy.net.pl

Witajcie!

W tej serii będę starał się Wam przybliżyć sposób myślenia i przygotowywania do poszczególnych rund zawodnika o niższym rankingu. Seria jest skierowana głównie do osób o rankingu FIDE 1600, jednak uważam, że i mocniejsi zawodnicy i trenerzy mogą skorzystać na lekturze. Zapraszam więc do czytania i dzielenia się opiniami na temat tego artykułu, ponieważ jest to mój redakcyjny debiut.

Dzisiaj na warsztat wezmę XVI Międzynarodowy Festiwal Szachowy Perła Bałtyku, który corocznie organizowany jest w Łazach. W tym roku pomimo pandemii koronawirusa organizatorzy stanęli na wysokości zadania i udało się przeprowadzić zawody do samego końca. Był to pierwszy tak duży turniej w Polsce po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią. Więcej na jego temat dowiecie się z artykułu Emilii Dyląg: https://infoszach.pl/2020/07/09/zakonczyl-sie-xvi-miedzynarodowy-festiwal-szachowy-perla-baltyku/

 

Kilka przydatnych rzeczy, które warto wziąć na zawody

Ten fragment skierowany jest do osób, które nigdy nie były na kilkudniowych zawodach i nie wiedzą, jak się na nie przygotować.

Wśród moich „niezbędników” znalazły się między innymi:

  • ulubiony kubek (warto o tym pomyśleć, ponieważ pokoje nie mają ich w wyposażeniu)
  • zapas długopisów (często dochodzi do sytuacji, gdzie długopis którym zapisujemy partię się gubi i wówczas warto mieć przy sobie inny)
  • laptop z bazą danych (ja korzystam z bazy w ChessAssistancie, niestety nie zaktualizowałem jej przed wyjazdem i miałem tylko do połowy 2017 roku, co spowodowało korzystanie z baz u znajomych), dla niewtajemniczonych- w bazach mogą znajdować się partie przeciwników, co ułatwia przygotowanie na nich.
  • strój sportowy (kondycja fizyczna jest bardzo ważnym elementem w życiu szachisty, więc dobrze wziąć strój i np. godzinę przed śniadaniem wyjść pobiegać, czy po rundzie dołączyć się do ludzi grających w piłkę nożną czy siatkówkę)

Ze względu na brak miejsca w walizce nie udało mi się wziąć szachownicy, ale warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ przydaje się na przykład do analiz.

Tym krótkim artykułem chciałbym rozpocząć serię z Łaz, która będzie kontynuowana przez najbliższy tydzień. W środę ukaże się artykuł z podsumowaniem warunków w ośrodku wraz z analizą pierwszych trzech rund. Będą one już zdecydowanie bardziej obszerne.

Stay tuned! 😀

 

O Aleksander Wilk 4 artykuły
Siedemnastoletni szachista z bardzo entuzjastycznym podejściem do życia. Poza szachami interesuję się historią, podróżami i szeroko pojętym sportem. Chciałbym pokazywać szachy z perspektywy zawodnika o niskim rankingu, który kocha to co robi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*