Ekstraliga 2019 (Runda 1): sukcesy głównych faworytów

Drużyna gospodarzy Wasko HETMAN GKS Katowice

Autor: PIOTR KAIM

Współpraca: PIOTR NGUYEN

 

Pierwsza runda Ekstraligi zakończyła się pomyślnie dla głównych faworytów, czyli drużyn Hetmana Katowice, Polonii Wrocław i Stilonu Gorzów. Swoje mecze wygrały też drużyny Silesii Racibórz oraz Baszty Żnin. Przy okazji zawodnicy wszystkich drużyn rozegrali wiele ciekawych partii, a niektórzy zanotowali mniejsze lub większe podstawki.

 

KSz Miedź Legnica – Wasko HETMAN GKS Katowice (1.5 – 4.5)

Drużyna gospodarzy Wasko HETMAN GKS Katowice

Faworyzowana drużyna Hetmana Katowice przystąpiła do pierwszej rundy bez jednego ze swoich liderów – Jana-Krzysztofa Dudy. Pierwszą bramkę dla katowiczan zdobył Radosław Wojtaszek, który – grając na pierwszej szachownicy – dość pewnie pokonał Roberta Kempińskiego. Choć między graczami jest spora różnica rankingowa, można to uznać za osiągnięcie, bowiem arcymistrz Kempiński znany jest z tego, że bardzo rzadko przegrywa, kiedy ma biały kolor. Tym razem także grał solidnie, ale w pewnym momencie przeoczył proste uderzenie…

R. Kempiński – R. Wojtaszek

…nastąpiło 29.Sd3? Sxb2! i okazało się, że białe tracą pionka z uwagi na wariant 30.Sxb2 Hc1+ i 31…Hxb2. Po tej podstawce arcymistrz Kempiński zupełnie stracił wigor i poddał się po paru ruchach – gubiąc wcześniej pionka „a3”.

Bartosz Soćko – Tadeas Kriebel

Bardzo ciekawa była – zakończona remisem – partia Tadeasa Kriebela (Miedź) z Bartoszem Soćko (Hetman). Bartosz znany jest z zamiłowania do obrony francuskiej, ale tym razem zagrał klasyczną sycylijską. A jednak – magnetyczna siła ulubionego debiutu sprawiła, że i tak powstała charakterystyczna dla niego struktura z białym pionkiem na e5 i czarnymi pionkami na e6 i d5. Po dodatkowej transformacji gracze doszli do takiej oto pozycji:

T. Kriebel – B. Soćko

Ostatnim ruchem Bartosza było 23…h6, na co przeciwnik odważnie poświęcił figurę 24.Gxh6! Po dalszym 24…gxh6 postanowił zniszczyć osłonę czarnego króla ruchem 25.g5. W efekcie doszło do ostrej walki, która zakończyła się wesołym oberkiem, czyli remisem przez wieczny szach.

Znacznie mniej widowiskowy był remis na drugiej szachownicy między Davidem Navarą (Hetman) i Kiryłem Szewczenką (Miedź). Ostatecznie wynik meczu został przesądzony na korzyść graczy z Katowic dzięki zwycięstwom na 4. i 5. szachownicy, odniesionym przez Grzegorza Gajewskiego i Viktora Gazika.

Monika Soćko

W tej sytuacji Monika Soćko (Hetman), liderka naszych szachów kobiecych, mogła spokojnie dokończyć partię z Oliwią Kiołbasą, która zakończyła się remisem. Inna sprawa, że w pewnym momencie Monika zaliczyła grubą podstawkę, która mogła doprowadzić do jej przegranej.

M. Soćko – O. Kiołbasa

W ostatnim ruchu białe zagrały 35.He5-f6?, co mogło doprowadzić do szybkiego finału po 35…He3+ 36.Kb1 Gxc2+ (można też wziąć figurę za pomocą 36…Hxe6) 37.Gxc2 He1+ z matem w następnym ruchu. Jednakże Oliwia Kiołbasa nie zauważyła tej możliwości i zagrała 35…Hf7?

Akademia Szachowa Gliwice – VOTUM SA Polonia Wrocław (2.5 – 3.5)

Mecz Polonii Wrocław z Akademią Szachową Gliwice rozpoczął się od szybkiego remisu na pierwszej desce miedzy Jackiem Tomczakiem (Akademia) i hinduskim superarcymistrzem (ranking 2738) Pentalą Harikrishną (Polonia). Nieco później rozpoczęła się wymiana ciosów. Pierwszy został zadany przez Mateusza Bartla (Polonia), który na drugiej szachownicy pokonał białymi Pawła Czarnotę. Mateusz znany jest z awanturniczego – a zarazem widowiskowego – stylu gry. Dobrą ilustrację tego stylu jest pozycja, jaką uzyskał po 38. posunięciu przeciwnika. Choć król b. mistrza Polski pływa na środku szachownicy, a pionek przeciwnika jest o krok od promocji, wszystko zmierza do szczęśliwego finału.

M. Bartel – P. Czarnota

Nastąpiło 40.W4f7+ Kb6 41.Hxb8+ i czarne poddały się, bo po wymianie hetmanów białe łapią pionka „c2” i wygrywają końcówkę z figurą więcej.

Nieco później w imieniu Akademii Szachowej odgryzł się Michał Olszewski (białe), który w ładnej pozycyjnej grze wypunktował Dimitriosa Mastrovasilisa. Przy remisach na dwóch ostatnich szachownicach, o zwycięstwie wyżej notowanych graczy Polonii przesądził sukces Marcina Tazbira, który na 4. desce pokonał Tomasza Warakomskiego.

M. Tazbir – T. Warakomski

Nastąpiło 52.Wd7! i czarne poddały się, bo dostają mata po 53.Hg4 albo oddają hetmana (53…Hxd7 54.Sxd7).

Klub Szachowy Silesia Racibórz – Wieża Pęgów (4 – 2)

Kiedy napisałem zajawkę zapowiadającą rozgrywki, Piotr Nguyen zwrócił mi uwagę, że być może zbyt mało uwagi poświęciłem drużynie Wieży Pęgów, która – jego zdaniem – powinna się liczyć w walce o podium w związku z tym, że wzmocniła skład przez dokooptowanie silnego arcymistrza Aleksandra Miśty (2599). Rzeczywiście, gracz ten wiele razy dowodził, że w bezkompromisowej walce potrafi ogrywać bardzo mocnych zawodników. Tym razem – jak się zdaje – przeszarżował z wariantem debiutowym i poległ na pierwszej szachownicy z niemieckim arcymistrzem Niclasem Huschenbethem (2620). Rozegrano wariant drakona w obronie sycylijskiej i w pewnym momencie stanęła pozycja o rzadkim stosunku materiału: białe mają dwie jakości więcej w zamian za trzy pionki.

N. HuschenbethA. Miśta

Białe rozpoczęły od niezłego ruchu 27.Wh1 i w dalszej grze okazało się, że mają więcej atutów, co doprowadziło je do zwycięstwa.

Drużyna Wieży Pęgów poszła w ślady swojego lidera, przegrywając mecz 2-4. Od początku zwracał w nim uwagę pojedynek pań między Joanną Majdan-Gajewską (Wieża) i Ukrainką Natalią Buksą (Silesia). Prowokacyjna gra tej ostatniej dość nieoczekiwanie okazała się skuteczna.

J. Majdan-Gajewska – N. Buksa

W tym momencie białe rozpoczęły nieudaną operację 18.b5?! cxb5 19.Hb4? a po odpowiedzi 19…Sd4! okazało się, że niepotrzebnie oddały pionka, a po kolejnym ruchu 20…Ge7 biały hetman niefortunnie stanął na b1. Koniec końców czarne osiągnęły zwycięstwo dzięki falandze pionków na skrzydle hetmańskim, wspieranej skoczkiem z d4.

Sytuację graczy z Pęgowa lekko poprawił czeski arcymistrz Peter Michalik, który na 4. szachownicy pokonał białymi Grzegorza Nasutę, ale efekt tej partii został zniwelowany wynikiem na 3. szachownicy, gdzie b. mistrz Polski Tomasz Markowski (Silesia) wygrał z Marcinem Dziubą (Wieża). Pozostałe dwie partie zakończyły się remisami.

Klub Szachowy Dwie Wieże Kraków – KSz Stilon Gorzów (2.5 – 3.5)

Michał Matuszewski – Kacper Piorun

Bardzo zacięty mecz toczyli gracze Dwóch Wież Kraków ze Stilonem Gorzów. Ostatecznie minimalnie przegrali krakowianie, o czym przesądziły trzy rezultatywne partie na szachownicach 2-4. Punkty dla gorzowian zdobyli Matthias Bluebaum, wygrywając białymi z Arkadiuszem Leniartem (2. szachownica) oraz Igor Janik, który – także białymi – odprawił Aleksandra Kaczmarka na szachownicy 4.

I. Janik – A. Kaczmarek

Czarne próbowały zatrzymać pionka „b”, ale po 53.Hxd7! musiały złożyć broń, bo po 53…Hxd7 54.b8H+ zostają bez figury.

Kontaktową bramkę dla drużyny z Krakowa zdobył Słowak Juraj Druska, który pokonał białymi Marcela Kanarka.

Biały Król Wisznia Mała – Baszta MOS Żnin (2 – 4)

Losy meczu Białego Króla z Basztą Żnin zostały przesądzone na dwóch ostatnich szachownicach, na których zwyciężyli gracze Baszty. Na szachownicy kobiecej Julia Antolak wygrała białymi z Martą Bartel, przy czym ta partia mogłaby się znaleźć w podręczniku dotyczącym klasycznej obrony sycylijskiej oraz struktury z wariantu Rauzera. Z kolei na ostatniej szachownicy męskiej Antoni Szustakowski wygrał techniczną partię z Łukaszem Butkiewiczem.

Poniżej finał pierwszej z tych partii.

Julia Antolak – Marta Bartel

Nastąpiło 35.Hh7+ Kd8 36.Hf7 i czarne poddały się, bo dostają mata po wtargnięciu białej wieży na h8.


Zachęcamy do kibicowania i oglądania codziennie transmisji telewizyjnej!

Zapis nagrania z rundy 1


Ważne linki:

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*