XV Międzynarodowy Festiwal Szachowy Perła Bałtyku w Łazach – wyniki

Laureaci turnieju głównego
Relacja nadesłana przez Tomasza Kamienieckiego

Dobiegł końca XV Międzynarodowy Festiwal Szachowy Perła Bałtyku w Łazach. W tym roku pogoda była rewelacyjna co sprzyjało nie tylko rywalizacji szachowej, ale również wykorzystaniu nadmorskich walorów. We wszystkich imprezach szachowych w ramach festiwalu zgromadziliśmy na listach startowych w sumie ok 700 zawodników!

W grupie A zwyciężył Mistrz Międzynarodowy z Ukrainy Vitali Koziak 7,5 pkt, przed FM Filipem Cukrowskim (RPW Okucia Budowlane Łódź) 7 pkt. Trzecie miejsce zajął Maciej Świcarz (KSz Polonia Wrocław) 6,5 pkt. Najlepszym zawodnikiem gospodarzy został Filip Łuczak (KSz Hetman Koszalin, który zdobywając 5,5 pkt uplasował się na 9 pozycji, jednocześnie wygrywając klasyfikacje do lat 14. Drugie miejsce do lat 14 zajął jego kolega klubowy Gracjan Grzesik, który wypełnił drugą normę kandydacką.

W grupie B w której startowało najwięcej bo 123 zawodników wygrał młody zawodnik z Gryfa Szczecin Bartłomiej Łokaj 7,5 pkt. Miejsce 2-3 zajęli zawodnicy z tą samą ilością punktów – Damian Strzałkowski i Grzegorz Markiewicz (Husaria Biesiekierz)

W grupie C, w której startowali zawodnicy 50+ wygrał Dariusz Klimaszewski z KSz Hańcza Suwałki 6,5 pkt. W tej grupie również zawodnicy z miejsc 2-3 podzielili tą samą ilość punktów. Miejsce 2-3 zajęli FM Dionizy Barwiński (MLKS Nadnarwianka Pułtusk) i Mirosław Mielczarski (KSz Hetman Koszalin).

W grupie D grały dzieci do lat 10. Rywalizację tą wygrał zawodnik gospodarzy Franciszek Bochniak (KSz Hetman Koszalin) 8,5 pkt. Wyprzedzając na podium Maksymiliana Bury (KSz Gryf Szczecin) 7,5 pkt i Wojciecha Tim (UKS Pałac Młodzieży Katowice) 7 pkt.

W turnieju szachów błyskawicznych wzięło udział 139. Po 11 rundach rywalizacji wygrał Kamil Plichta (Biały Król Wisznia Mała) 10 pkt, przed Krzysztofem Budrewiczem(UKS Kopernik Olsztyn) 9,5 pkt i Adamem Kopaczewskim (UKS Rotmistrz Grudziądz) 8,5 pkt. Nagrody specjalne odebrali najlepsi zawodnicy w grupach: Kobieta – Julia Antolak (GKSz Solny Grzybowo) 7,5 pkt, Senior – Ireneusz Łada (Łomża) 7 pkt, Junior do lat 16 – Adam Kopaczewski (UKS Rotmistrz Grudziądz) 8,5 pkt, Junior do lat 13 – Mateusz Kusiak (LKSz GCKiP Czarna) 7,5 pkt, Junior do lat 10 Paweł Sowiński (LKSz GCKiP Czarna) 7 pkt .

W Turnieju Szachów Szybkich wzięło udział 109 zawodników. Turniej wygrał Maciej Świcarz (KSz Polonia Wrocław) 8 pkt z 9 partii. Drugie miejsce zajął Filip Cukrowski (RPW Okucia Budowlane Łódź) 7,5 pkt, a trzecie miejsce Kamil Plichta (Biały Król Wisznia Mała) 7,5 pkt. Najlepsza Kobieta – Aleksandra Trembowiecka-Wysota (Husaria Biesiekierz) 6 pkt, Najlepszy Senior – Jerzy Krupa (KS AZS Wratislavia), do lat 16 – Adam Kopaczewski (UKS Rotmistrz Grudziądz) 7 pkt, do lat 13 – Mateusz Kusiak (LKS GCKiP Czarna) 6 pkt, do lat 10 – Szymon Suska (SSz SZACHPOL Łuków) 6 pkt

W turnieju Kloca wystartowało 45 par rywalizujących na dystansie 9 rund. Zawody wygrał Kamil Plichta-Filip Cukrowski 8,5 pkt. Drugie miejsce Filip Łuczak-Gracjan Grzesik 7 pkt. Trzecie miejsce Michał Tomczyk-Mateusz Górkiewicz 7 pkt.. Czwarte miejsce Franciszek Bochniak- Antoni Merecki 7 pkt.

Uczestnicy zajęć szachowy wzięli udział w konkursie rozwiązywania zadań szachowych. W grupie A wygrał Gracjan Grzesik , przed Maksymem Ząbroniem i Michałem Panusiem. Cała trójka zgromadziła po 38,5 pkt ale o miejscach decydował najszybszy czas rozwiązania zadań. W grupie B wygrał Wojciech Kowalik przed Miłoszem Wąsikiem i Szymonem Nowakiem. W tej grupie również pierwsza trójka zdobyła tyle samo punktów, po 30 i o miejscach decydował czas rozwiązań.

Podziękowania dla Ośrodka Wczasowego Bryza w Łazach, Gminy Mielno, Urzędu Marszałkowskiego woj. Zachodniopomorskiego, Firmie ATOM webski sklep, GS Samopomoc Chłopska w Sianowie, AllFood Koszalin, Młyny Stoisław.