Symultana z Alicją Śliwicką w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy za nami

Wczoraj, 27 kwietnia 2019r. odbyły się Drugie Rodzinne Mistrzostwa Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy a po nich symultana z mistrzynią międzynarodową Alicją Śliwicką.

Wraz z Fundacją Jacka Rutkowskiego „Pomagajmy razem” właśnie podczas wczorajszego turnieju i symultany zapadły decyzje, że w województwie kujawsko-pomorskim, jeszcze w tym roku odbędzie się turniej, w którym Alicja będzie miała okazję wziąć udział i zdobyć trzecią już „częściówkę” do upragnionego tytułu arcymistrzowskiego.

 

Turniej rodzinny cieszy się coraz większym zainteresowaniem, bo po raz pierwszy przyjechały na niego rodziny nie tylko z Bydgoszczy, ale z klubów szachowych z Torunia, Barcina, Gniezna a nawet Krakowa. Oczywiście jest to zasługa projektu Międzyszkolnej Ligi Szachowej, co cieszy jeszcze bardziej, że dzieci chcą także grać z rodzicami, czy rodzeństwem.

Rozgrywka toczyła się w jednej grupie, ale przy zachowaniu odrębnych klasyfikacji, według drużyn z rankingiem szachowym jak i debiutantów. Trzy najlepsze drużyny w obu kategoriach zostały nagrodzone pucharami, natomiast pozostałe zespoły pamiątkowymi statuetkami.

Sędzią głównym zawodów był Mikołaj Włoch.

Fot. Mariusz Matczyński

Wyniki:

Grupa szachistów:

  1. Karol i Kacper Kacprzak
  2. Stanisław i Antoni Paproccy
  3. Damian i Weronika Śliwicki

Grupa debiutantów:

  1. Tomasz i Szymon Mioduszewscy
  2. Katarzyna i Piotr Manthey
  3. Joanna i Radosław Grzemscy

Wyniki całego turniejuTutaj

Fot. Małgorzata Matczyńska

W trakcie turnieju można było bliżej poznać naszą mistrzynię międzynarodową Alicję Śliwicką, która przez cały czas dostępna była dla odwiedzających galerię. Rozegrała kilka „prywatnych” partii, a nawet miała okazję na dłuższą grę i trening z anglojęzycznym obcokrajowcem.

Jesteśmy podbudowani zainteresowaniem przechodniów, którzy bardzo chętnie rozmawiali z organizatorem Arkadiuszem Matczyńskim na temat szachów w szkole i takich turniejów rodzinnych. Dla niektórych symultana była czym zupełnie nowym.

Oprócz turnieju rodzinnego odbyła się symultana z Alicją Śliwicką, do której udziału przyłączyły się nawet dwie dziewczynki, które o 15:30 miały wykupione bilety do Kina Helios. Udało im się trochę pograć z naszą mistrzynią i zdobyć upragnione pamiątkowe medale, które przygotowane były dla wszystkich uczestników symultany. Bardzo cieszy fakt, że nie tylko osoby, które wiedziały o turnieju i symultanie skorzystały z tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że dwie dziewczynki po takim kontakcie z szachami złapią tego bakcyla i zaczną trenować.

Fot: Anna Kopeć

W ubiegłym roku naszą symultanistką była arcymistrzyni Klaudia Kulon, która przegrała jedną partię i trzy zremisowała. Z Alicją udało się także wygrać Kacprowi Kacprzakowi a jego brat Karol wywalczył remis. Wprawdzie dowiedzieliśmy się, że tak naprawdę symultanę daje się zawodnikom do IV kat. (a bracia mają I i I+), ale ponieważ nasi symultaniści cieszą się grą, to nigdy nie robią problemu, żeby mimo wszystko wśród 30 zawodników byli także ci z wysokimi kategoriami.

Fot: Anna Kopeć

Film z symultany dostępny jest do kanale YouTube

Nie mogło zabraknąć także pokazowej partii szachów błyskawicznych, między naszym mistrzem Karolem Jarochem, a naszą symultanistką Alicją. Tym razem Alicja na dużym zmęczeniu po symultanie, w pierwszej partii zremisowała (pat) a w drugiej po błędzie poddała partię. Tak, czy inaczej taki blitz dla oglądających jest czymś niesamowitym.

Fot. Mariusz Matczyński

Partnerami projektu Edukacja przez szachy są także Eximo Project, Enea Operator, MAT-BUD Materiały Budowlane, Fundacja Jacka Rutkowskiego – Pomagajmy Razem.

Organizatorem jest Arkadiusz Matczyński z Agencja Informatyczna „Arcom” organizaujący największą ligę szachową w województwie kujawsko-pomorskim Międzyszkolną Ligę Szachową w ramach projektu Edukacja przez szachy.

Organizatorzy zapowiedzieli, że już za rok odbędą się kolejne mistrzostwa rodzin, a kto będzie gościem symultany? Tego jeszcze nie wiadomo…

Arkadiusz Matczyński

O Arkadiusz Matczyński 12 artykułów
Organizujemy największą cykliczną ligę szachową w województwie Kujawsko-Pomorskim - Międzyszkolna Liga Szachowa w dwóch grupach: dla debiutantów i zawodników od IV kat. szachowej w wieku do 20 lat.

1 Komentarz

  1. Świetna inicjatywa 🙂 Gdyby nie szkolenie, na którym musiałem być, to sam chętnie bym się wybrał do Bydgoszczy. 3 maja zapraszam wszystkich szachistów i szachistki na turniej PITS do Wapna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*