Największa liga w kujawsko-pomorskim zaprasza 02.03 do Torunia

Międzyszkolna Liga Szachowa to największe przedsięwzięcie szachowe ostatnich lat w województwie kujawsko-pomorskim prowadzone w ramach projektu Edukacja przez szachy. Jest to indywidualny turniej szachowy, w którym zawodnicy reprezentują szkołę do której uczęszczają. Pierwsza edycja ligi przyciągnęła rekordową liczbę zawodników: 137 z 37 szkół. Na jednym z turniejów jednocześnie grających było aż 96 osób. Zawody podzielone są na dwa turnieje – Turniej A – dla zawodników od IV kategorii szachowej oraz Turniej B – dla debiutantów i zawodników z najniższą V kategorią szachową. W każdym turnieju prowadzona jest dodatkowa klasyfikacja do lat 9, 13 i 18 osobno dla dziewcząt i chłopców. Na każdym turnieju do zdobycia jest więc 12 pucharów za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach i 24 medale za drugie i trzecie.

Międzyszkolna Liga Szachowa w roku szkolnym 2018/2019 składa się z cyklu 10 turniejów rozgrywanych raz na miesiąc. Każdy turniej punktowany jest osobno, ale prowadzona jest także punktacja generalna oraz drużynowa szkół. Na zakończenie, w czerwcu przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Nowatorskim pomysłem jest losowanie przy pomocy autorskiej aplikacji Koło Fortuny zaproszeń do Kina Helios, Teatru Polskiego, Filharmonii Pomorskiej, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Family Parku, czy Salonu Wirtualnej Rzeczywistości wśród wszystkich uczestników turnieju.

Patronatem Honorowym Ligę objął m.in. Prezydent Miasta Bydgoszczy, Marszałek Województwa, Powiat Bydgoski i Powiat Toruński oraz Polski Związek Szachowy i Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy a także Pomorska-Kujawska Izba Budownictwa i Posłowie na Sejm Ewa Kozanecka, Tomasz Lenz i Piotr Król.

Pomysłodawcą jest Arkadiusz Matczyński, prywatnie ojciec 13 letniego Mariusza grającego w szachy. Zawody organizuje wraz z Karolem Jarochem, zawodnikiem z tytułem mistrza szachowego i trenerem szachowym.

W turnieju mogą wziąć udział juniorzy w wieku od 6 do 18 lat z całego województwa a nawet Polski.
Wpisowe do każdego turnieju wynosi tylko 10zł.
Wszelkie informacje znajdują się na stronie http://edukacjaprzezszachy.pl
Zawody rozpoczynają się zawsze o godzinie: 10.00. Wymagane są wcześniej zapisy poprzez stronę internetową.

Strona internetowa: http://edukacjaprzezszachy.pl
Facebook: https://facebook.com/edukacjaprzezszachy
YouTube: https://youtube.com/edukacjaprzezszachy

Liga przyciąga coraz większą liczbę zawodników, w dwóch ostatnich turniejach wzięło udział po 94 zawodników.
Pula nagród w całym cyklu to 15.000zł. Osięgnięto to dzięki licznym sponsorom i darczyńcom. Liga ma dwóch głównych sponsorów: Enea Opeator i Eximo Project.

W Komitecie Honorowym ligi zasiadają znane osoby z województwa a także takie sławy jak: Paweł Fajdek, Czesław Mozil czy Andrzej Supron. Z ciekawostek warto wspomnieć, że trzykrotny Mistrz Świata w rzucie młotem – Paweł Fajdek rozegrał partię z uczestnikiem ligi – Mariuszem przy okazji promocji swojej książki w księgarni Empik „Petarda. Historia z młotem w tle”

Na turnieju przeprowadzonym w 2.02 w Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach prowadzona była także transmisja przy użyciu szachownicy DGT z pierwszego stołu. Dostępna jest w relacji z turnieju na stronie projektowej: Relacja z VI turnieju

Najbliższy turniej odbędzie się w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu – 2 marca 2019. W Liceum tym uczy się m.in. nasza utalentowana mistrzyni międzynarodowa Alicja Śliwicka, która będzie gościem honorowym turnieju. Będzie więc okazja, że spotkać się osobiście z mistrzynią a może nawet rozegrać jakąś partię.

Przygotowywana jest także transmisja online, wywiady, analizy. Informacje pojawiać się będą na facebooku projektu.

Zapisy prowadzone są za pomocą chessarbiter oraz strony projektowej. Serdecznie zapraszamy!

O Arkadiusz Matczyński 12 artykułów
Organizujemy największą cykliczną ligę szachową w województwie Kujawsko-Pomorskim - Międzyszkolna Liga Szachowa w dwóch grupach: dla debiutantów i zawodników od IV kat. szachowej w wieku do 20 lat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*