Największa liga w kujawsko-pomorskim zaprasza 02.03 do Torunia

Międzyszkolna Liga Szachowa to największe przedsięwzięcie szachowe ostatnich lat w województwie kujawsko-pomorskim prowadzone w ramach projektu Edukacja przez szachy. Jest to indywidualny turniej szachowy, w którym zawodnicy reprezentują szkołę do której uczęszczają. Pierwsza edycja ligi przyciągnęła rekordową liczbę zawodników: 137 z 37 szkół. Na jednym z turniejów jednocześnie grających było aż 96 osób. Zawody podzielone są na dwa turnieje – Turniej A – dla zawodników od IV kategorii szachowej oraz Turniej B – dla debiutantów i zawodników z najniższą V kategorią szachową. W każdym turnieju prowadzona jest dodatkowa klasyfikacja do lat 9, 13 i 18 osobno dla dziewcząt i chłopców. Na każdym turnieju do zdobycia jest więc 12 pucharów za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach i 24 medale za drugie i trzecie.

Międzyszkolna Liga Szachowa w roku szkolnym 2018/2019 składa się z cyklu 10 turniejów rozgrywanych raz na miesiąc. Każdy turniej punktowany jest osobno, ale prowadzona jest także punktacja generalna oraz drużynowa szkół. Na zakończenie, w czerwcu przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Nowatorskim pomysłem jest losowanie przy pomocy autorskiej aplikacji Koło Fortuny zaproszeń do Kina Helios, Teatru Polskiego, Filharmonii Pomorskiej, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Family Parku, czy Salonu Wirtualnej Rzeczywistości wśród wszystkich uczestników turnieju.

Patronatem Honorowym Ligę objął m.in. Prezydent Miasta Bydgoszczy, Marszałek Województwa, Powiat Bydgoski i Powiat Toruński oraz Polski Związek Szachowy i Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy a także Pomorska-Kujawska Izba Budownictwa i Posłowie na Sejm Ewa Kozanecka, Tomasz Lenz i Piotr Król.

Pomysłodawcą jest Arkadiusz Matczyński, prywatnie ojciec 13 letniego Mariusza grającego w szachy. Zawody organizuje wraz z Karolem Jarochem, zawodnikiem z tytułem mistrza szachowego i trenerem szachowym.

W turnieju mogą wziąć udział juniorzy w wieku od 6 do 18 lat z całego województwa a nawet Polski.
Wpisowe do każdego turnieju wynosi tylko 10zł.
Wszelkie informacje znajdują się na stronie http://edukacjaprzezszachy.pl
Zawody rozpoczynają się zawsze o godzinie: 10.00. Wymagane są wcześniej zapisy poprzez stronę internetową.

Strona internetowa: http://edukacjaprzezszachy.pl
Facebook: https://facebook.com/edukacjaprzezszachy
YouTube: https://youtube.com/edukacjaprzezszachy

Liga przyciąga coraz większą liczbę zawodników, w dwóch ostatnich turniejach wzięło udział po 94 zawodników.
Pula nagród w całym cyklu to 15.000zł. Osięgnięto to dzięki licznym sponsorom i darczyńcom. Liga ma dwóch głównych sponsorów: Enea Opeator i Eximo Project.

W Komitecie Honorowym ligi zasiadają znane osoby z województwa a także takie sławy jak: Paweł Fajdek, Czesław Mozil czy Andrzej Supron. Z ciekawostek warto wspomnieć, że trzykrotny Mistrz Świata w rzucie młotem – Paweł Fajdek rozegrał partię z uczestnikiem ligi – Mariuszem przy okazji promocji swojej książki w księgarni Empik „Petarda. Historia z młotem w tle”

Na turnieju przeprowadzonym w 2.02 w Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach prowadzona była także transmisja przy użyciu szachownicy DGT z pierwszego stołu. Dostępna jest w relacji z turnieju na stronie projektowej: Relacja z VI turnieju

Najbliższy turniej odbędzie się w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu – 2 marca 2019. W Liceum tym uczy się m.in. nasza utalentowana mistrzyni międzynarodowa Alicja Śliwicka, która będzie gościem honorowym turnieju. Będzie więc okazja, że spotkać się osobiście z mistrzynią a może nawet rozegrać jakąś partię.

Przygotowywana jest także transmisja online, wywiady, analizy. Informacje pojawiać się będą na facebooku projektu.

Zapisy prowadzone są za pomocą chessarbiter oraz strony projektowej. Serdecznie zapraszamy!

Autor Arkadiusz Matczyński

Organizujemy największą cykliczną ligę szachową w województwie Kujawsko-Pomorskim - Międzyszkolna Liga Szachowa w dwóch grupach: dla debiutantów i zawodników od IV kat. szachowej w wieku do 20 lat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*