Porady Piorunem: o zapisywaniu rozwiązań na konkursie solvingowym

Wykonawca grafiki: Piotr Straupisz

Polacy są najlepsi w solvingu, o czym miałem przyjemność pisać kilka miesięcy temu, kiedy to dziesiąty raz z rzędu polska ekipa sięgnęła po drużynowe złoto (https://infoszach.pl/2018/09/06/polacy-mistrzami-swiata-w-solvingu/). Dziś prezentujemy na łamach naszego serwisu materiał, który nadesłał nam arcymistrz Kacper Piorun.


W najbliższym czasie odbędą się dwa wielkie turnieje solvingowe (w rozwiązywaniu zadań szachowych).

Aby przygotować do uczestniczenia w powyższych konkursach, postanowiłem zrobić krótki artykuł na temat, jak zapisywać rozwiązania. Zachęcam do zapoznania się z materiałem oraz do samodzielnego rozwiązania zadań!


Mat w 2


Mat w 3


Studium


Mat pomocniczy (zaczynają czarne!)


Samomat


Wielochodówka


Poniżej rozwiązania i wyjaśnienia co należy zapisać.


W matach w 2 posunięcia zapisujemy tylko pierwszy ruch białych.

(1) Samuel,Gold – #2

American Chess Bulletin 1920–11

W tym przypadku należy zapisać wyłącznie ruch 1.Wa1!


Trzychodówki: zapisujemy pierwszy ruch białych, groźbę (lub jej brak) i wszystkie obrony czarnych, po których białe mogą zamatować dopiero w trzecim posunięciu. Warianty kończymy na drugim ruchu białych. Oto przykład:

(2) Gulaev,Alexander – #3

1994

1.Wb5 [tutaj groźby nie ma, więc nie trzeba zapisywać. Przez groźbę rozumiemy sytuację, w której białe matują na dowolny ruch czarnych.]

[1.Wb5 Kc6 (1…c6 2.Wb7#) 2.He8# tych linii nie piszemy, bo białe matują już w drugim posunięciu!; 1.Wb5 c5 (1…e6 2.Hf7+ tutaj kończymy zapis) 2.Wb7+ to zapisujemy, ponieważ tutaj białe dadzą mata dopiero w 3. posunięciu. (ale nie piszemy końcówki: czyli nie piszemy 2…Kc6 3.Hg2#)]


W studiach (czyli zadaniach typu: białe zaczynają i wygrywają bądź białe zaczynają i remisują) trzeba zapisać ruchy do pozycji ewidentnie wygranej lub pozycji ewidentnie remisowej (wariant może się kończyć zdobyciem materiału, matem, patem, pozycją teoretyczną, itp.).

(3) Afek,Y – wygrana

1997

1.Shf1!! [1.Shg4? f1H! 2.Sxf1 Kg2 3.h4 Kxf1 4.h5 Ke2 5.h6 g2=]

1…g2 2.h4 g1H 3.Kf7!+–

1–0


W matach pomocniczych zaczynają czarne! Przypomnę, że mat pomocniczy w 2 można określić pytaniem: „Ruch czarnych. Po jakiej sekwencji posunięć białe stawiają mata w swoim drugim posunięciu?”

(4) Mat pomocniczy


Zapisujemy cały wariant, wraz z ruchem matującym, czyli piszemy 1…a5 2.Wb3+ Ka4 3.Sc5#.

(dopisek: zachęcam do znalezienia rozwiązania w przypadku, gdy pionka a6 zastąpi się dowolną czarną figurą – w każdym przypadku jest mat pomocniczy w 2 posunięcia)


Samomat można określić jako partię, w której wygrywa strona, która zostanie zamatowana! Czyli samomat w 2 ruchy oznacza, że białe zaczynają i zostaną zamatowane najdalej w drugim ruchu

(5) Kubbel,S#2

1911

Zapisujemy wszystkie warianty wraz z ostatnim ruchem białych, czyli:]

1.Hh4 Kd4 2.e4 [i ruchu d5# nie trzeba pisać]


W wielochodówkach zapisujemy pierwszy ruch białych, potencjalną groźbę, oraz wszystkie warianty do przedostatniego ruchu białych! To działało w dwuchodówkach oraz trzychodówkach, to działa tutaj

(6) Wainwright – #8

To zadanie można zatytułować: „Konsekwentnie do celu” :)! Zapisujemy rozwiązanie do siódmego ruchu białych!

1.Sc4 Kxc5 2.Sd6 Kd5 3.Se4 Ke5 4.Sf6 Kf5 5.Sg4 Kg5 6.Sh6 Kh5 7.Sf7 [(7…Kh4 8.Wh6# już nie piszemy)]

O Piotr Nguyen 162 artykuły
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*