Mecz o MŚ Carlsen-Caruana. Runda 5: Remisowa Sycylijska?

Mistrz Świata Magnus Carlsen. Źródło zdjęcia: organizatorzy

W dniu dzisiejszym rozegrana została piąta runda w Meczu o Mistrzostwo Świata rozgrywanym w Londynie między Magnusem Carlsenem (Norwegia) a Fabiano Caruaną (USA). Partia zakończyła się remisem – jest to już piąty pokojowy podział punktu między zawodnikami, jednak dzisiaj i przebieg partii był przez długi czas dość spokojny.

Rozpoczęcie piątej rundy. Fotografia: organizatorzy

Fabiano Caruana zagrał pierwszy ruch pionkiem królewskim. Co ciekawe, Magnus Carlsen zdecydował się po raz trzeci z rzędu zagrać Obronę Sycylijską! Wybór obecnego mistrza świata wskazuje na to, że szuka on wciąż receptury na swojego przeciwnika w tym ryzykownym debiucie.

Fotografia: Niki Riga

Caruana również nie zawahał się zagrać po raz trzeci wariant Rossolimo, aczkolwiek postanowił trochę je odmienić w porównaniu do poprzednich partii i zamiast 4.Gxc6 wykonał ruch 4.0-0. Prowadzi to do zdecydowanie innych pozycji niż w partiach nr 1 i 3.

Fabiano Caruana. Fotografia: organizatorzy

We wczesnej fazie partii powstało na szachownicy drobne zamieszanie, jednak Fabiano wymusił wymianę hetmanów już w 15 posunięciu! Po tych wydarzeniach pozycja przybrała charakter spokojniejszy i bardziej strategiczny.
Zawodnicy wymienili więcej materiału, co doprowadziło do powstania remisowej pozycji. W 34 ruchu podpisali blankiety z równym podziałem punktu.

Widok na salę gry. Źródło zdjęcia: worldchess

Więcej szczegółów piątej partii możecie poznać w analizie przygotowanej przez arcymistrza Jacka Tomczaka.
Zapraszamy do przeczytania! 🙂

 

Dzisiejszy gość w studio – była Mistrzyni Świata oraz wieloletni nr 1 wśród kobiet – Hou Yifan. Fotografia: worldchess

 

Przed nami jeszcze siedem partii klasycznych w meczu oraz możliwość ewentualnej dogrywki. Jutro runda szósta startuje tradycyjnie o godzinie 16. Polski komentarz będzie prowadzony przez FM Kacpra Poloka na jego kanale:
https://www.twitch.tv/kacperpolok
Zapraszamy do obejrzenia podsumowania piątej rundy w jego wykonaniu:

Zachęcamy również do śledzenia zakładki Mecz o MŚ na naszej stronie, gdzie znajdują się artykuły z poprzednich partii oraz inne przydatne informacje o meczu:
https://infoszach.pl/ms2018/

 

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*