Kolejne wspomnienia z MŚJ – wywiad z Szymonem Gumularzem

IM Szymon Gumularz - brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów.

30 października zakończyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Grecji. Polska reprezentacja wywalczyła w nich łącznie aż 5 medali! Jednym z naszych bohaterów jest Mistrz Międzynarodowy Szymon Gumularz (KSz Polonia Wrocław), który wywalczył brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów w szachach klasycznych w grupie Open do lat 18. Oprócz tego, zdobył swoją pierwszą normę arcymistrzowską! W artykule znajduje się między innymi wywiad z naszym utalentowanym szachistą oraz przygotowana przez niego analiza jego ciekawej partii z tych zawodów.

Ceremonia zakończenia, szachy klasyczne, grupa C18. Fotografia: Jacek Szustakowski.

Szymon zdobył 8 punktów z 11 partii. W ostatniej rundzie zmierzył się z  Polakiem również walczącym o laury – IM Igorem Janikiem (UKS Hetman Elbląg). Pojedynek zakończył się po walce remisem, co nie zrzuciło żadnego z naszych reprezentantów z pozycji medalowej. W turnieju zwyciężył IM Viktor Gazik reprezentujący również polski klub GKS Hetman Katowice. Drugie miejsce zajął Igor Janik, a na trzeciej pozycji uplasował się Szymon Gumularz.

Tabela końcowa wyników po 11 rundzie

Warto zaznaczyć, że Szymon nie przegrał żadnej partii! Zwyciężył z dwoma znanymi arcymistrzami – Lucasem Van Foreestem oraz Lucą Jr Moronim. Rozstawiony z 19 numerem startowym awansował o 17 lokat. Remis z dużo niżej notowanym zawodnikiem w pierwszej rundzie zaniżył trochę wynik rankingowy (performance), na szczęście ostatecznie udało się uzyskać normę arcymistrzowską z 10 partii.

Tabela z wynikiem indywidualnym Szymona

Przedstawiamy wywiad udzielony nam przez Szymona.

Zdobyłeś brązowy medal w Mistrzostwach Świata Juniorów do lat 18, jednocześnie zyskując normę arcymistrzowską – to rewelacyjny wynik. Jakie są Twoje wrażenia z tego turnieju?
Moje wrażenia z turnieju są oczywiście bardzo pozytywne, osiągnąłem sukces o którym przed turniejem mogłem najwyżej pomarzyć. Turniej był rozgrywany w pięknej miejscowości, a warunki, jakie zapewnił nam organizator, były w mojej opinii doskonałe. Warto też wspomnieć o świetnej atmosferze w polskiej ekipie oraz o  idealnie dobranym współlokatorze, którym był Igor Janik. Wzajemne wsparcie w przygotowaniach zaprocentowało u każdego z nas, co widać po wynikach!
Grecki kurort Porto Carras położony na półwyspie Chalkidiki, cieszy się popularnością wśród organizatorów prestiżowych turniejów. Piękno tego miejsca przyciąga wielu silnych szachistów. Fotografia: Jacek Szustakowski

Jak oceniasz swoją grę w tych Mistrzostwach?

Uważam, że przez cały turniej moja gra była poprawna i subtelna. W zasadzie w żadnej partii nie miałem przegranej pozycji. Jedynym niezadowalającym mnie wynikiem był remis z pierwszej rundy, aczkolwiek warto zaznaczyć, że grałem czarnymi a mój przeciwnik zagrał świetny turniej i zyskał ponad 110 punktów rankingowych.

Kiedy miały miejsce początki Twojej kariery szachowej?

W szachy nauczyła mnie grać, w wieku 5 lat, mama. Swój pierwszy turniej zagrałem w 2009 roku a 2 lata później rozpocząłem pracę ze swoim pierwszym trenerem Alexandrem Kachurem. Trening szybko przyniósł efekty i w roku 2013 zdobyłem mistrzostwo Polski do lat 12. W następnych latach udało się zdobyć kolejne tytuły. Systematycznie podnosiłem swój ranking.

Czy osiąganie takich sukcesów wymaga ciężkiej pracy?

Oczywiście, taki sukces wymaga wielu poświęceń a najważniejszym z nich jest czas. Muszę przyznać, że nie do końca byłem zadowolony z poziomu moich przygotowań do mistrzostw. Przez trzy tygodnie przed  wyjazdem do Grecji systematycznie pracowałam nad każdym aspektem królewskiej gry, ale wciąż miałem poczucie, że to za mało.

Jakie są Twoje najbliższe plany startów turniejowych?

W najbliższym czasie mam zamiar zagrać w London Chess Classic oraz w grupie A w festiwalu Cracovia. Co będzie dalej czas pokaże, planuję również wziąć udział w turnieju open w Graz lub ewentualnie zagrać na Górze Świętej Anny.

Szymon przygotował analizę swojej zwycięskiej i jednocześnie ciekawej partii z GM Lucą Jr Moronim.

Szymon został brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów drugi raz z rzędu. W ubiegłym roku również uplasował się na trzeciej pozycji w grupie Open do lat 16 w Montevideo, Urugwaju. Można powiedzieć, że powtórzył sukces zeszłoroczny, jednak tym razem obsada tego turnieju była jeszcze silniejsza!

Fotografia: Jacek Szustakowski

Z Grecji Polacy przywieźli łącznie 5 medali: dwa srebrne medale zdobył IM Igor Janik (szachy klasyczne, grupa O18 oraz szachy szybkie, grupa O18), srebrny medal WFM Honoraty Kucharskiej (szachy klasyczne, grupa G16), srebrny medal WIM Alicji Śliwickiej (szachy szybkie, grupa G18) oraz brązowy medal IM Szymona Gumularza (szachy klasyczne, grupa O18).

Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu zawierającego wywiad z IM Igorem Janikiem oraz przeanalizowany przez niego fragment jego interesującej partii z GM Alexeyem Saraną. Link:
Wywiady z pozostałymi medalistkami zostaną przez nas opublikowane wkrótce.