IV Piaseczyńskie Szachogranie – znów w arcymistrzowskiej obsadzie.

            W cieniu rywalizacji wyborczej odbył się wyjątkowo silny turniej szachowy. To już czwarty raz, kiedy Piaseczno w trzeci weekend października jest organizatorem jednego z najsilniejszych turniejów szachowych w naszym kraju. W przestronnej sali GOSIR przy stadionie, Klub Laura Chylice z pomocą powiatu Piaseczyńskiego i gminy Piaseczno przygotował prawdziwą ucztę dla koneserów królewskiej gry.  Do rywalizacji przystąpiło 93 zawodnków w dwóch turniejach (open i do lat 12). Turniej główny uświetniło swoją obecnością 6 arcymistrzów i 11 zawodników z innymi tytułami międzynarodowymi.

Link do wyników grupy OPEN: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_6052/results.html?l=pl&tb=10_

Polskie szachy w ciągu ostatnich dni przeżyły swój największy sukces w powojennej historii: polska drużyna zajęła  IV miejsce na olimpiadzie szachowej w sekcji Open. Zostało to dostrzeżone przez organizatorów Szachogrania i na otwarciu imprezy wręczono słodkie upominki wszystkim Polakom, którzy brali udział w rozgrywkach w Batumi.

Trener Kadry Polaków Bartosz Soćko odbiera symboliczny upominek 🙂

             Turniej prowadzony był systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund tempem 10 minut + 5 sekund  na ruch. Sędziną główną była IA  Agnieszka Brustman. Faworytem zdawał się być miejscowy arcymistrz, trener kadry narodowej Bartosz Soćko. Dotychczas zawsze, kiedy uczestniczył wygrywał te zawody. Kibice byli też bardzo ciekawi występu bohatera meczu z najsilniejszą drużyną świata (USA) Kacpra Pioruna. Ktoś, kto ograł Nakamurę (16 zawodnik światowych list rankingowych) i numer jeden listy startowej omawianego turnieju, kilkukrotny  mistrz świata w rozwiązywaniu zadań szachowych był niewątpliwie jedną z największych gwiazd na sali gry.

Reprezentacja kobiet na turnieju była również silna, zagrały m. in.: Monika Soćko, Ilena Krasenkova i Marta Bartel

            Turniej do lat 12 był grany tempem 30 minut na partię i dystansie 6 rund. Dzieci miały możliwość  zdobycia najniższych kategorii i rankingu międzynarodowego w szachach szybkich.
Na najlepszych w poszczególnych kategoriach ( open, do lat 8, 10 i dziewczęta) czekały medale .

 W turnieju łupem do zdobycia przez zawodników było 5400 PLN w postaci bonów zakupowych i puchary Starosty Piaseczyńskiego.

            Szachy szybkie rządzą się swoimi prawami. Więcej przypadku, częste gry w niedoczasie i szansa na  sensacyjne wyniki. Wpływ na końcową tabelę turnieju mógł mieć wysiłek włożony w świeżo zakończone zmagania olimpijskie. W czwartej rundzie doszło do pierwszego pojedynku arcymistrzów. Kacper Piorun, grający czarnymi, podjął na pierwszej desce arcymistrza z Ursynowa Krzysztofa Jakubowskiego. Tym razem zwycięzca zeszłorocznego turnieju, pokonał faworyzowanego reprezentanta kraju. Ten znakomity występ i pokonanie w następnej rundzie faworyta gospodarzy arcymistrza Bartosza Soćki nie wystarczyło do wygrania turnieju  w wyborczy wieczór. Zwycięzcą okazał się trener kadry narodowej Turcji, a przed laty najlepszy Polski szachista – Michał Krasenkow. Ze znakomitym wynikiem 8,5 pkt z 9 możliwych do zdobycia został bezapelacyjnym zwycięzcą. Pół punktu stracił dopiero w ostatniej rundzie grając z ambitnym kandydatem na mistrza z Laury Chylice – Stanisławem Praczukowskim. Na podium turnieju głównego stanęli trzej arcymistrzowie:

1) Michał Krasenkow

2) Krzysztof Jakubowski

3) Kacper Piorun

Zwycięzcą turnieju dziecięcego została dziewięcioletnia Jagoda Dzierzgowska z Konstancina-Jeziorny.

Zwycięzcy grupy do lat 12

Link do wyników grupy do lat 12: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_6054/results.html?l=pl&tb=10_

O bartekr1994pl 6 artykułów
Bartłomiej Różycki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*