Łódź widzę piękną

Artykuł opublikowany w numerze 9/2017 Panoramy Szachowej. 

Wystarczy spojrzeć na ilość turniejów w województwie łódzkim, a szczególnie w samej Łodzi, aby przekonać się jak bardzo potrzebne są tam nowe inicjatywy szachowe. Choroba zaniechań rozwijała się przez lata, ale dopiero od niedawna zaczęto ją diagnozować i leczyć.

 

Jak mawiał Alfred Hitchcock – „Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”. Takim trzęsieniem ziemi, a jednocześnie jaskółką zwiastującą nowy początek, było wybranie Sylwestra Bednarka na Prezesa Łódzkiego Związku Szachowego. Nowy Zarząd zabrał się do pracy z ogromnym zapałem. Już w styczniu 2017 r. udało się mu zorganizować Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich, które okazały się dużym sukcesem marketingowym i organizacyjnym. Nowy Prezes wykazał się wspaniałym zaangażowaniem i energią w odbudowywaniu pozycji województwa łódzkiego na szachowej arenie – zarażając swoją pasją innych. Oprócz dużych projektów Łódzki Związek Szachowy usilnie wspiera oddolne inicjatywy lokalne. Jedną z takich inicjatyw jest działalność Fundacji im. Akiby Rubinsteina[1].

Nie bez powodu Fundacja odwołuje się do dziedzictwa najwybitniejszego polskiego szachisty, grającego w trakcie swojej kariery również dla Łódzkiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej. Łódź w początkach XX wieku była jednym z najprężniej działających ośrodków gry w Polsce – marzeniem zespołu Fundacji jest powrót do tych chlubnych korzeni. Głównym celem Fundacji jest promocja szachów wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w województwie łódzkim, a misją – sprawienie, by jak najwięcej łodzian potrafiło, chciało i doceniało grę w szachy. Powstała w lutym 2017 r. organizacja ma już na swoim koncie kilka znaczących inicjatyw, m.in. pierwszą edycję szachowej Klasycznej Ligi Łódzkiej (jednej z nielicznych imprez w Łodzi, gdzie można zagrać w szachy tempem klasycznym), współorganizację II Akademickich Mistrzostw Województwa Łódzkiego w Szachach Błyskawicznych oraz Turnieju Szachów Szybkich o Puchar Prezesa Łódzkiego Związku Szachowego. Fundacja współpracuje również z klubem szachowym studentów Uniwersytetu Łódzkiego prowadzonym przez młodych, zdolnych zawodników Adama Kędrzyńskiego i Miłosza Zwarycza. W działalność Fundacji angażują się także pracownicy, profesorowie i władze Uniwersytetu Łódzkiego, jak choćby Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego prof. dr hab. Rafał Matera, który chętnie udostępnia infrastrukturę Wydziału dla miłośników królewskiej gry. Fundacja ma też na koncie prowadzenie klubu szachowego w jednej z dzielnic Łodzi, a od października 2017 r. rozpocznie prowadzenie zajęć w jednej z łódzkich świetlic środowiskowych dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Pracowity 2017 rok zwiastuje, miejmy nadzieję, jeszcze ciekawszy i jeszcze bogatszy rok 2018. W najbliższych planach Fundacji jest m.in. organizacja we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną cyklu turniejów szachów błyskawicznych „Blitz w Bibliotece”, a także wskrzeszenie idei szachów „kawiarnianych”, co ma stać się dzięki wyposażeniu kilkunastu łódzkich kawiarni z ulicy Piotrkowskiej i okolic w komplety szachów turniejowych.

 

Przyszły rok będzie zapewne jednym z najważniejszych dla przyszłości Fundacji im. Akiby Rubinsteina – będzie to pierwszy rok, gdzie zaistnieje szansa na otrzymanie środków publicznych na jej działalność. Warto wspomnieć iż jest to jeden z nielicznych podmiotów w skali kraju, który zajmuje się działalnością szachową non profit.

Fundacja osiąga swoje cele przez korzystanie ze środków własnych oraz dzięki zaangażowaniu i energii jej zespołu. Trudne warunki szachowej Łodzi nie przeszkadzają jednak w wielkich marzeniach. Jednym z największych jest stała siedziba – miejsce cyklicznych turniejów, szkoleń i lekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Marzenia te dzięki Łódzkiemu Związkowi Szachowemu stają się z dnia na dzień coraz bardziej realne. Ścisła współpraca obu podmiotów może w bliskiej przyszłości wydać tak wyczekiwane owoce, z korzyścią dla wszystkich. Inną wielką aspiracją jest organizacja festiwalu szachowego w tempie klasycznym o takim zasięgu jak m.in. Najdorf Chess Festival w Warszawie czy Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina w Polanicy-Zdroju. Łódź niewątpliwie zasługuje na imprezę o takim zasięgu. Jednak, by te wszystkie cele zrealizować potrzebna jest jak nigdy, współpraca wszystkich, którym szachy są bliskie sercu.

 

Działalność Fundacji to nie jedyny lek na szachowe bolączki województwa łódzkiego. Nad poprawą stanu łódzkich szachów pracują zdolni szachiści młodego pokolenia, m.in. Rafał Kowalczyk czy Krzysztof Żurkiewicz, słynni w Łodzi organizatorzy życia szachowego, jak Paweł Flis, czy też zafascynowani szachami łodzianie, jak słynny artysta Piotr Król, oraz wielu innych. Dzięki tym wszystkim ludziom szachowa perspektywa dla Łodzi maluje się w coraz bardziej optymistycznych barwach. Mimo to ciągle potrzebne jest wsparcie i pomoc, aby wizja pięknej, szachowej Łodzi stała się rzeczywistością.

[1] http://www.akibarubinstein.pl

O Wojciech Klis 6 artykułów
Prezes Fundacji im. Akiby Rubinsteina, zajmującą się promocją gry w szachy w Województwie Łódzkim. Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania szachista amator i filozof.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*