Indywidualne Mistrzostwa Europy zakończone!

W dniach 30.05-10.06.2017 r. rozgrywane były w Mińsku na Białorusi Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach.

Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim, na dystansie 11 rund. Tempo gry wynosiło: 90 minut na 40 posunięć + 30 minut na dokończenie + 30 sekund za każde wykonane posunięcie.

Fundusz nagród wynosił 100 000 EUR. Zwycięzca otrzymał 20 000 EUR.

W zawodach udział wzięło blisko 400 uczestników, wśród których było też 14 Polaków.

Głównym sędzią turnieju był Tomasz Delega.
Maxim Matlakov zremisował w ostatniej rundzie i dzięki najlepszej punktacji pomocniczej zwyciężył w całym turnieju.
Baadur Jobava po bardzo słabym starcie (1/3) wygrał 7 kolejnych partii i po remisie w ostatniej rundzie zajął 2 miejsce.
Po 10 minutach ostatniej rundy na trzech z 10 pierwszych szachownic padły remisy, w tym m.in. w partii Jana-Krzysztofa Dudy. Kibice z pewnością nie byli zadowoleni, gdyż liczyli na zaciętą walkę o medale.
Jan-Krzysztof Duda i Evgeny Tomashevsky

19 letni Polak był najlepszym zawodnikiem z naszego kraju i zajął miejsce 7, a więc wywalczył sobie miejsce w Pucharze Świata (awans wywalczyło 22 zawodników). Ponadto  Jan został 3 Polakiem, któremu udało się osiągnąć ranking 2700.

Daniel Sadzikowski w Indywidualnych Mistrzostwach Europy wypełnił trzecią normę arcymistrzowską.