Grand Prix Zalesie Górne – Piaseczno – Chylice

Grand Prix Zalesie Górne – Piaseczno – Chylice

Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń szachowych KS Laura Chylice jest organizowane od 2010 „Grand Prix Zalesie Górne-Piaseczno-Chylice” (turnieje odbywają się kolejno w szkołach w tych miejscowościach). Pomaga nam ono znajdować nowe talenty i podnosić poziom tych, które już są w klubie. To w tym cyklu swoją pozycję zaczynał budować Patryk Chylewski (aktualnie k+, ELO: 2293) i wielu innych młodych Szachyliczan. Co roku startujemy z początkiem października (choć nasze ambicje każą nam w sezonie 2017/2018 rozpocząć we wrześniu), by co miesiąc grając kolejny turniej zakończyć edycję w czerwcu.

W każdy taki szachowy weekend rozgrywane są dwa turnieje: jeden dwudniowy (zwany ,,Rozważnym”, P’60, 7 rund), drugi jednodniowy (zwany ,,Aktywnym”, P’30, 6 rund).

„Rozważny” gromadzi szachistów ,,wagi średniej”. Dół tabeli ( ok. 25% uczestników) tworzą ambitne czwarte kategorie, a jej szczyt regularnie wieńczy obecność kandydatów na mistrzów, którzy bronią swej pozycji przed pierwszymi kategoriami. Frekwencja waha się między 20 a 40 zawodnikami. 

Wyniki majowej edycji szachów rozważnych: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_2705/final_standings&4.html

autor zdjęć: W. Różycki
Na każdym z naszych turniejów można spotkać wiele uśmiechniętych dzieci

 

„Aktywny” jest dla wielu swoich uczestników pierwszym turniejem. Walczą tu wszyscy ci, którzy z szachami kontakt mają przede wszystkim na zajęciach świetlicowych lub w domach kultury. Wygrywają przeważnie zawodnicy, którzy nie mieli czasu na granie przez dwa dni, lub też przyjechali tu po prostu dla zabawy. Za ciekawe granie w takim turnieju uznają zawodnicy do drugiej kategorii.

Frekwencja to przeważnie 40-70 osób.

Sala gry Szachów „Aktywnych”

Wyniki majowej edycji szachów aktywnych: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_2704/

Oba turnieje są openami. Dzięki temu rodzice mogą grać z dziećmi. Dorośli nie muszą tracić czasu na czekanie, tylko wspólnie z pociechami spędzać czas. Rodzice wygrywający z dziećmi odnoszą sukces sportowy (niejednokrotnie mali zawodnicy mają nawet II kategorię). Gdy wygrywają dzieci – rodzice cieszą się sukcesem wychowawczym. Dzieci grając ze starszymi uczą się korzystania z czasu i radzenia sobie z presją. Szybko dochodzą do wniosku, że dorosły przeciwnik wcale nie jest straszny.

Naszym atutem jest również szeroki wachlarz nagród. W „Rozważnych” są nagrody finansowe: za pierwsze trzy miejsca, dla najlepszego zawodnika do: 2000, 1800, 1600 i 1400, dla najlepszej kobiety (przeważnie zgarniana przez gimnazjalistki) i najlepszego seniora. W obu turniejach są nagrody w kategoriach wiekowych: pierwsza trójka do lat 8, 10, 12 i 14. Przeważnie połowa uczestników turnieju wychodzi obwieszona medalami.

Rozdanie nagród

 

Aby uatrakcyjnić turniej zorganizowaliśmy transmisję partii do internetu: https://infoszach.pl/gpchylice/
Zapraszamy do kibicowania!

W tym roku wprowadziliśmy również nagrody za frekwencję w postaci sprzętu szachowego.

Punkty do klasyfikacji generalnej otrzymują pierwsze 22 miejsca w każdym turnieju („Rozważne” zdobywają dwa razy więcej punktów, niż ich odpowiedniki w „Aktywnych”), co premiuje regularne granie

Istotną częścią tradycji tych turniejów jest darmowy zimny bufet. Smalec domowej roboty i dżemy są automatycznie kojarzone z naszymi turniejami. Zawodnicy przyjeżdżający nawet na inne rozgrywki dopominają się o ten element. Dziękuję Ci za to Mamo.

Turniej w przyszłym roku zmieni nieco formułę. „Szachy Rozważne” będą grały na dwóch rodzajach temp. Jeden turniej na dotychczasowym tempie 1h 7 rund, a następne zawody będą grane na czasie 1,5 h 5 rund. Te dłuższe będą zgłaszane do FIDE.

Zwycięzcy zeszłorocznej edycji naszego Grand Prix. Od prawej: Łukasz Wojdalski (III miejsce), Tomasz Kaliszewski (II miejsce), Adam Lasota (I miejsce)

          Serdecznie zapraszamy!

                                 Wojciech Różycki

Autor

Bartłomiej Różycki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*