Grand Prix Zalesie Górne – Piaseczno – Chylice

Grand Prix Zalesie Górne – Piaseczno – Chylice

Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń szachowych KS Laura Chylice jest organizowane od 2010 „Grand Prix Zalesie Górne-Piaseczno-Chylice” (turnieje odbywają się kolejno w szkołach w tych miejscowościach). Pomaga nam ono znajdować nowe talenty i podnosić poziom tych, które już są w klubie. To w tym cyklu swoją pozycję zaczynał budować Patryk Chylewski (aktualnie k+, ELO: 2293) i wielu innych młodych Szachyliczan. Co roku startujemy z początkiem października (choć nasze ambicje każą nam w sezonie 2017/2018 rozpocząć we wrześniu), by co miesiąc grając kolejny turniej zakończyć edycję w czerwcu.

W każdy taki szachowy weekend rozgrywane są dwa turnieje: jeden dwudniowy (zwany ,,Rozważnym”, P’60, 7 rund), drugi jednodniowy (zwany ,,Aktywnym”, P’30, 6 rund).

„Rozważny” gromadzi szachistów ,,wagi średniej”. Dół tabeli ( ok. 25% uczestników) tworzą ambitne czwarte kategorie, a jej szczyt regularnie wieńczy obecność kandydatów na mistrzów, którzy bronią swej pozycji przed pierwszymi kategoriami. Frekwencja waha się między 20 a 40 zawodnikami. 

Wyniki majowej edycji szachów rozważnych: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_2705/final_standings&4.html

autor zdjęć: W. Różycki
Na każdym z naszych turniejów można spotkać wiele uśmiechniętych dzieci

 

„Aktywny” jest dla wielu swoich uczestników pierwszym turniejem. Walczą tu wszyscy ci, którzy z szachami kontakt mają przede wszystkim na zajęciach świetlicowych lub w domach kultury. Wygrywają przeważnie zawodnicy, którzy nie mieli czasu na granie przez dwa dni, lub też przyjechali tu po prostu dla zabawy. Za ciekawe granie w takim turnieju uznają zawodnicy do drugiej kategorii.

Frekwencja to przeważnie 40-70 osób.

Sala gry Szachów „Aktywnych”

Wyniki majowej edycji szachów aktywnych: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_2704/

Oba turnieje są openami. Dzięki temu rodzice mogą grać z dziećmi. Dorośli nie muszą tracić czasu na czekanie, tylko wspólnie z pociechami spędzać czas. Rodzice wygrywający z dziećmi odnoszą sukces sportowy (niejednokrotnie mali zawodnicy mają nawet II kategorię). Gdy wygrywają dzieci – rodzice cieszą się sukcesem wychowawczym. Dzieci grając ze starszymi uczą się korzystania z czasu i radzenia sobie z presją. Szybko dochodzą do wniosku, że dorosły przeciwnik wcale nie jest straszny.

Naszym atutem jest również szeroki wachlarz nagród. W „Rozważnych” są nagrody finansowe: za pierwsze trzy miejsca, dla najlepszego zawodnika do: 2000, 1800, 1600 i 1400, dla najlepszej kobiety (przeważnie zgarniana przez gimnazjalistki) i najlepszego seniora. W obu turniejach są nagrody w kategoriach wiekowych: pierwsza trójka do lat 8, 10, 12 i 14. Przeważnie połowa uczestników turnieju wychodzi obwieszona medalami.

Rozdanie nagród

 

Aby uatrakcyjnić turniej zorganizowaliśmy transmisję partii do internetu: https://infoszach.pl/gpchylice/
Zapraszamy do kibicowania!

W tym roku wprowadziliśmy również nagrody za frekwencję w postaci sprzętu szachowego.

Punkty do klasyfikacji generalnej otrzymują pierwsze 22 miejsca w każdym turnieju („Rozważne” zdobywają dwa razy więcej punktów, niż ich odpowiedniki w „Aktywnych”), co premiuje regularne granie

Istotną częścią tradycji tych turniejów jest darmowy zimny bufet. Smalec domowej roboty i dżemy są automatycznie kojarzone z naszymi turniejami. Zawodnicy przyjeżdżający nawet na inne rozgrywki dopominają się o ten element. Dziękuję Ci za to Mamo.

Turniej w przyszłym roku zmieni nieco formułę. „Szachy Rozważne” będą grały na dwóch rodzajach temp. Jeden turniej na dotychczasowym tempie 1h 7 rund, a następne zawody będą grane na czasie 1,5 h 5 rund. Te dłuższe będą zgłaszane do FIDE.

Zwycięzcy zeszłorocznej edycji naszego Grand Prix. Od prawej: Łukasz Wojdalski (III miejsce), Tomasz Kaliszewski (II miejsce), Adam Lasota (I miejsce)

          Serdecznie zapraszamy!

                                 Wojciech Różycki

O bartekr1994pl 6 artykułów
Bartłomiej Różycki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*