Bartosz Soćko i Klaudia Kulon wygrywają Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich.

Podium Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich: 1.Bartosz Soćko 2. Kamil Mitoń 3. Piotr Brodowski.

08.01.2017 r. rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich 2017. Grano systemem szwajcarskim, na dystansie 9 rund, tempem 10 minut na partię + 5 sekund za każde wykonane posunięcie. W turnieju udział wzięło 244 zawodników, a średni ranking turnieju wyniósł 1718.

Mistrzem Polski został po raz czwarty w karierze trener kadry narodowej Bartosz Soćko. Kolejne miejsca na podium zajęli: Kamil Mitoń oraz Piotr Brodowski. Tuż za podium znalazł się Jan-Krzysztof Duda.

Podium Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich kobiet: 1. Klaudia Kulon 2. Monika Soćko 3. Joanna Majdan-Gajewska

Wśród kobiet Mistrzynią Polski została Klaudia Kulon po dwóch latach przerwy, pokonując w ostatniej rundzie Macieja Klekowskiego, a więc obrońcę tytułu z poprzedniego roku. Wyprzedziła ona na podium Monikę Soćko oraz trzecią Joannę Majdan-Gajewską.

Już od pierwszych rund partie były bardzo ciekawe. W pierwszej rundzie na dziewiątej szachownicy GM Adrei Maksimenko zremisował z 12 letnim Jakubem Mechlińskim, który zakończył turniej z najwyższym przyrostem rankingu fide.

W rundzie drugiej pokonany został Krzysztof Jakubowski, który ostatecznie zajął 11 miejsce. Lepszy od niego okazał się w tej partii junior Radosław Psyk.

W rundzie trzeciej remisem zakończyła się partia na drugiej szachownicy Michał Mazurkiewicz- Jan-Krzysztof Duda. W tej samej rundzie pokonany przez Karola Rawicza został Kacper Piorun.

Bartosz Soćko w wygranej partii z Grzegorzem Gajewskim.

W rundzie szóstej Kamil Mitoń pokonał Radosława Jedynaka i przed przerwą obiadową mieliśmy dwóch liderów: Bartosza Soćko i Kamila Mitonia.

W rundzie siódmej padł remis pomiędzy liderami. Jan-Krzysztof Duda wygrał swoją partię podobnie jak Marcel Kanarek i wśród liderów było czworo zawodników. Michał Mazurkiewicz potwierdził wysoką formę w tym turnieju pokonując Aleksandra Miśtę.

W rundzie ósmej swoją partię wygrał Bartosz Soćko i przed ostatnią rundą został samodzielnym liderem. Szybkim remisem zakończyła się natomiast partia Jan-Krzysztof Duda – Kamil Mitoń.

Joanna Majdan-Gajewska wygrywając ostatnią rundę zapewniła sobie trzecie miejsce.

Do końca turnieju trwała zacięta walka o tytuł Mistrza Polski ostatecznie Bartosz Soćko pokonał Kamila Mitonia lepszą punktacją pomocniczą.  W ostatniej rundzie sporą niespodzianką było zwycięstwo Piotra Brodowskiego z Kacprem Piorunem, który zapewnił sobie tym wynikiem trzecie miejsce. Klaudia Kulon zwyciężając w ostatniej rundzie zajęła pierwsze miejsce wśród kobiet.