Sergey Karjakin Mistrzem Świata w Blitzu.

Podium Mistrzostw Świata w Blitzu: 1. Sergey Karjakin 2.Magnus Carlsen 3.Daniil Dubov.

W dniach 29-30 grudnia w Doha rozegrano Mistrzostwa Świata w Blitzu, udział wzięła prawie cała czołówka światowa, na czele z Magnusem Carlsenem i Sergeyem Karjakinem, którzy do ostatniej rundy walczyli o to kto zostanie mistrzem, tym razem w odróżnieniu do meczu o Mistrzostwo Świata w szachach klasycznych lepszy okazał się Sergey Karjakin. Obaj zawodnicy mieli po 16,5 pkt, a zwycięstwo Sergey zawdzięcza lepszej punktacji pomocniczej. W sekcji open pierwszego dnia grano 12 rund, a drugiego 9, natomiast u  kobiet pierwszego dnia grano 9 rund, a drugiego 8.

Jak to często w szachach błyskawicznych bywa już od pierwszych rund można spodziewać się, że nie wszyscy rozstawieni zawodnicy będą wstanie wygrywać swoje partie, nie inaczej było tym razem. W pierwszej rundzie remisem zakończyły się np. partie Levona Aroniana z Ernesto Inarkievem, czy Maxima Vachier-Lagrave z Nilsem Grendeliusem. Już w pierwszej rundzie pokonany został  aktualny Mistrz Świata w szachach szybkich, Vassily Ivanchuk.

W drugiej rundzie przegrał jeden z faworytów Hikaru Nakamura, został on pokonany przez  A.R. Saleha Salema

W czwartej rundzie zremisował obrońca tytułu Magnus Carlsen z Leinierem Dominguezem Perezem, a samodzielnym liderem po 4 zwycięstwach został Sergey Karjakin.

 

Niezadowolony Carlsen po porażce z Karjakinem.

W piątej rundzie doszło do pojedynku Carlsen- Karjakin. W 20 posunięciu Magnus zagrał bardzo słaby ruch e3, po czym musiał już ponieść duże straty materialne i oddał hetmana za wieżę, Sergey pewnie wykorzystał przewagę i wygrał tę partię umacniając się na pozycji lidera.

W szóstej rundzie Radek Wojtaszek pokonał Pereza Leiniera Domingueza.

W rudzie 12 ostatniej pierwszego dnia swoją partię wygrał Magnus Carlsen, zremisował natomiast Sergey Karjakin z M. Vachier-Lagrave. Po 12 rundach Magnus i Sergey mieli po 10 pkt i 1,5 pkt nad kolejnymi zawodnikami, a prowadził lepszą punktacją pomocniczą Sergey.

W rundzie 13 na prowadzenie wysunął się obrońca tytułu po zwycięstwie nad M.Vachier-Lagrave. Sergey Karjakin zremisował z Alexandrem Morozevichem

 

W rundzie 14 na dwóch pierwszych szachownicach padły remisy. Magnus Carlsen zremisował z Hikaru Nakamurą który włączył się do walki o medale.  Na dziewiątej szachownicy Radek Wojtaszek pokonał czarnym kolorem Baadura Jobave

 

Rozpoczęcie partii Karjakin-Nakamura.

W rundzie 15 Magnus Carlsen powiększył swoją przewagę do całego punktu. Zremisował on bowiem z Alexandrem Grischukiem, a Sergey Karjakin grając już na sekundach mając hetmana i pionka przeciw 2 lekkim figurom i pionowi, przeoczył motyw podwójnego uderzenia na króla i hetmana i musiał uznać się za pokonanego. Na szóstej szachownicy Vassily Ivanchuk pokonał Vishyego Ananda i włączył się do walki o czołowe pozycje.

 

W rundzie 16 Magnus Carlsen został pokonany przez Vassily Ivanchuka. Sergey Karjakin pokonał Memedyarova i zrównał się liczbą punktów z Magnusem.

 

Runda 17 to zwycięstwa faworytów na 2 pierwszych deskach i porażka Hikaru Nakamury z M. Vachier-Lagrave. Radek Wojtaszek zremisował z Vladislavem Artemievem.

Po rundzie 18 ponownie na prowadzenie wysunął się obrońca tytułu wygrał on swoją partię z Gruzinem Baadurem Jobawą.

W 19 rundzie faworyci na 2 pierwszych szachownicach odnieśli zwycięstwa. Radek Wojtaszek pokonał Mistrza Europy w szachach szybkich Alexandra Riazantseva.

W rundzie 20 Magnus Carlsen zmierzył się z Vishym Anandem i wygrał bardzo przekonująco już po 24 posunięciach. Dużo większe problemy miał Sergey Karjakin który grał z Radkiem Wojtaszkiem, miał on przegraną końcówkę hetmańską z 2 pionkami, więcej, w pozycji widocznej na diagramie należało zagrać 57. Kxg4 i wolny pion na e7 rozstrzygnął by o wyniku partii na korzyść Radka, tak się niestety nie stało i Karjakinowi udało się przejść królem na d7, a następnie wymienić hetmany i wygrać partię. Szkoda takiej okazji, ale jednak blitz jak widać rządzi się swoimi prawami i przy bardzo krótkim czasie do namysłu o wiele  mniej się  widzi.

 

Pozycja z rundy 20 z partii Wojtaszek-Karjakin

Należało grać 57. Kxg4 He2+ 58. Hf3 h5+ 59. Kg3 He1+ 60. Hf2 Hc3+ 61. Kh2 z wygraną

W rundzie 21 Sergey Karjakin pokonał Baadura Jobavę, a Magnusowi Carlsenowi nie udało się pokonać Petera Leko i to Sergey Karjakin mimo takiej samej ilości punktów został Mistrzem Świata w Blitzu!

Brązowy medal zdobył młodziutki Rosjanin Daniil Dubov, który w ostatniej rundzie pokonał naszego Radka Wojtaszka

Radek zajął w klasyfikacji końcowej 20 miejsce i zyskał aż 38 „oczek”ELO.

Sergey Karjakin na Twitterze

http://twitter.com/SergeyKaryakin/status/814911194612068352?ref_src=twsrc%5Etfw

„Nie tym razem, Panie Carlsen”

 

W sekcji kobiet po pierwszym dniu prowadziła Alexandra Kosteniuk z 0,5 pkt przewagą. W drugim dniu jednak nie dała rady utrzymać tej przewagi i turniej zakończyła na miejscu 7. Mistrzynią Świata w Blitzu została Anna Muzychuk z 0,5 pkt przewagą nad drugą Valentiną Guniną i trzecią Kateryną Legno. Pierwsza 3 miała bezpieczną przewagę nad 4 miejscem- 3 i 4 zawodniczkę dzieliło aż 1,5 pkt.

W turnieju nie wystąpiła żadna Polka. Udział wzięła natomiast żona Radka Wojtaszka Rosjanka Alina Kashlinskaya. Zaliczyła ona bardzo udany występ zajmując miejsce 8 i zyskując aż 104 „oczka” ELO.

Szczegółowe wyniki sekcji open: http://chess-results.com/tnr255851.aspx?lan=1&art=1&rd=21&turdet=YES&flag=30&wi=984

Szczegółowe wyniki sekcji kobiet: http://http://chess-results.com/tnr255852.aspx?lan=1&art=1&rd=17&turdet=YES&flag=30&wi=984

 

Źródło fotografii: http://qatarchess2016.com/DohaChess2016

 

 

 

 

I kategoria szachowa, ELO 1664

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*