Mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych

Medaliści Mistrzostw Europy w szachach szybkich. Autor fotografii: Bartłomiej Różycki.

Wczoraj zakończyły się Mistrzostwa Europy w szachach szybkich. W tym roku odbyły się w Tallinnie. Organizację zawodów przekazano Estonii z okazji setnych urodzin Paula Keresa. Udział wzięło 540 osób. Dużo mniej niż w zeszłych latach, w których brało udział około 700 zawodników.

Po bardzo zaciętej rywalizacji zawody wygrał Riazantsev Alexander (RUS) uzyskując 9,5 pkt z 11 rund. Tyle samo punktów uzyskał Matlakov Maxim (RUS). III miejsce zajął Mamedov Rauf (AZE)zdobywając 9pkt. Najwyżej z Polaków był Radek Wojtaszek, który zajął V miejsce. Ładnie zagrali również Mateusz Bartel, Kacper Piorun i Michał Luch.

Szczegółowe wyniki: http://www.chess-results.com/tnr245993.aspx?lan=3&art=1&rd=11&fedb=POL&wi=821

Radek Wojtaszek odbiera nagrodę. Autor fotografii: Bartłomiej Różycki.

Organizacja zawodów pozostawiała wiele do życzenia. Bardzo wiele rzeczy było niedopracowanych i źle zaplanowanych. Po pierwsze, zawody nie odbywały się w jednej sali tylko w kilku mniejszych i nie było tak dobrze widać jak wielkiej rangi są to zawody. Co gorsza ostatnie szachownice były bardzo stłoczone i gra na nich była bardzo niekomfortowa, co nie powinno mieć miejsca przy zawodach takiej rangi. Mistrzostwa Europy to impreza, która może bez problemu podnieść popularność szachów. Wystarczy trochę reklamy i wpuszczanie kibiców z zewnątrz. A tu na zewnątrz hotelu nie było żadnego dużego baneru ogłaszającego, że to właśnie tutaj odbywaja się mistrzostwa, a ludzie z zewnątrz nie byli wpuszczani na salę gry. Oceny zawodów nie poprawił fakt, że były duże opóźnienia, nie tylko z ropoczęciem zawodów. Opóźnienie powiększało się z rundy na rundę. Na koniec wszystkiego zakończenie turnieju miało się odbyć o 21, a rozpoczęło się o 21.30, choć wszystkie partie skończyły się dużo przed 19.
Dzisiaj zaczęły się Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych. Po 9 rundach prowadzi Andreikin Dmitry (RUS). W turnieju blitza organizacja znacznie się poprawiła i turniej przebiega sprawnie i zgodnie z harmonogramem.

Link do wyników: http://www.chess-results.com/tnr245994.aspx?lan=3&art=1&fedb=POL&wi=821

O bartekr1994pl 6 artykułów
Bartłomiej Różycki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*