Ostatni dzień zmagań w szachach szybkich był bardzo dobry dla Jana-Krzysztofa Dudy. Zwycięstwo nad Vachier-Lagravem i bardzo ważny remis z Aronianem sprawiły, że przed blitzem to Polak zasiada na najwyższym stopniu podium.
Potknięcie So – Runda 7
Będący wczoraj w świetnej dyspozycji So trzeci dzień zmagań rozpoczął od pojedynku z Maximem Vachier-Lagrave. W partii z Francuzem So zdecydował się na ostrożną obronę rosyjską. Po poprawnie rozegranym debiucie powstała pozycja z izolowanym pionkiem d4, w której białe mają inicjatywę, jednak muszą uwzględniać słabość izolaka w kontekście dalszych losów partii. Na szczęście dla Francuza, gdy doszło do końcówki, słabości pionka „d” już nie było, ale była przewaga jakości, którą So niepoprawnie poświęcił w 26. ruchu.
W pojedynku drugiego lidera pozycja była napięta przez całą partię. Obrona królewsko-indyjska Szewczenki sprawiła Dudzie sporo problemów i przez większość partii to reprezentant Rumunii dominował na 64 polach. Ppoprawna decyzja o oddaniu jakości (20.W:d5!) dała białym trochę oddechu, lecz pozycja wciąż była nieprzyjemna i do końca tylko czarne mogły liczyć na walkę o cały punkt. Na szczęście dla Dudy, przewaga czarnych nie była wystarczająca i partia zakończyła się remisem.
Warte odnotowania jest pierwsze zwycięstwo w turnieju Magnusa Carlsena, który okazał się lepszy od Deaca. Zły początek dnia zanotował Radosław Wojtaszek, który poległ w starciu z Aronianem.
Wyniki siódmej rundy:
Pojedynek Polska – Francja na szczycie – Runda 8
Po dość niespodziewanym zwycięstwie Vachier-Lagrave’a nad Wesleyem So, Francuz zaczął zagrażać Dudzie, który po siedmiu rundach dzielił fotel lidera z Aronianem. Starcie JKD z MVL’em rozgrywane było w przyjętym gambicie hetmańskim.
Polak był świetnie przygotowany i znał teorię dalej niż Maxime. Dobra znajomość debiutu pozwoliła Dudzie osiągnąć przewagę czasową (25 do 20 minut w 19. ruchu) oraz niestandardową pozycję, w której wiedział więcej niż jego przeciwnik. Wieża, goniec i dwa pionki białych okazały się lepsze od hetmana czarnych dzięki bardzo dobrej koordynacji figur. Kwestią kilku ruchów było powiększenie przewagi materialnej, a chwilę później czarne zatrzymały zegar i uznały wyższość Dudy.
W pozostałych partiach Carlsen kontynuował zwycięską passę, a Giri odnotował pierwsze i jedyne zwycięstwo w turnieju. Niestety oponentem, który musiał uznać wyższość Holendra był Wojtaszek, który podstawił w końcówce. W amerykańskim starciu padł podział punktów, z którego na pewno zadowolony był Jan-Krzysztof Duda. Dzięki temu remisowi po 8 rundach po raz pierwszy w fotelu lidera mieliśmy tylko jednego zawodnika i był nim właśnie Polak.
Wyniki ósmej rundy:
Ostatni krok do zwycięstwa – Runda 9
W ostatniej partii Superbet Rapid miało miejsce starcie lidera z wiceliderem – Jan-Krzysztof Duda podejmował czarnymi Levona Aroniana. Do utrzymania pierwszego miejsca w turnieju Duda potrzebował „jedynie” remisu, więc ostatnio często grana przez JKD obrona rosyjska była naturalnym wyborem.
Przez całą partię pozycja była bardzo wymagająca dla obu zawodników, lecz żaden z nich nie popełnił większego błędu. Poza chwilą około 30 ruchu, gdy Levon miał kilkanaście minut przewagi i aktywniejszą pozycję, Duda nie był w poważnych tarapatach. Po 50 ruchach na desce nie było już żadnych figur i zawodnicy zgodzili się na remis, gdy na desce pozostały tylko króle.
Jedyną rezultatywną partią było zwycięstwo MVL’a nad Szewczenką. Dzięki niemu Francuz skończył zmagania w szachach szybkich na ex aequo trzecim miejscu, a Szewczenko zamknął tabelę.
Wyniki dziewiątej rundy:
Wyniki końcowe
A jeśli chcecie obejrzeć podsumowanie trzeciego dnia w formie wideo, to zapraszamy do obejrzenia materiały przygotowanego przez mistrza międzynarodowego Piotra Nguyena.
Superbet Blitz
Już jutro startuje druga część turnieju Superbet Rapid&Blitz, która będzie rozgrywana w formule szachów błyskawicznych. Zmagania zawodników możecie śledzić od godziny 14.00.
Transmisję na żywo możecie oglądać na stronie TVP Sport oraz na kanale Saint Louis Chess Club (w języku angielskim).
Równolegle z turniejem arcymistrzowskim organizowane są imprezy towarzyszące: krótkie turnieje i symultany. Wszystkie informacje o tych wydarzeniach możecie znaleźć pod linkami:
Turnieje: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/4786571688542208
Symultany: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5187891889176576
Próbuje przeglądać partie na telefonie. Jak zwykle nie trafiam w następny ruch tylko w przejdź na koniec i dlatego proszę o poprawę tego. Pozdrawiam