Baadur Jobava mistrzem Gruzji!

Czterdziestoletni Baadur Jobava po raz czwarty sięgnął po tytuł mistrza Gruzji. Jeden z najbardziej charakterystycznych zawodników na świecie zdominował krajowy czempionat z 1,5 punktu przewagi nad resztą stawki. 

Początkowe rundy turnieju kołowego w Tbilisi poszły pod dyktando Jobavy i Luki Paichadze. Obaj zanotowali 3 punkty w pierwszych czterech rundach, jednak Paichadze nie utrzymał tempa. W piątej rundzie Paichadze przegrał z Gigą Quparadze po ciekawej partii w rzadko spotykanym na najwyższym poziomie systemie Gurgenidze.

Jobava w piątej rundzie zremisował, po czym wygrał kolejne dwie partie i mógł wygodnie rozsiąść się w fotelu lidera. Mimo to w ostatniej rundzie zagrał świetną partię i w miniaturze zmiótł Paichadze z planszy.

Dużo większe zawirowania działy się na niższych stopniach podium, tam walka wrzała do samego końca. O srebro i brąz walczyło czterech zawodników: młody Nikolozi Kacharava, obrońca tytułu Mikheil Mchedlishvili, świetny blitzkarz Quparadze oraz wspomniany już Paichadze. Jak już wiemy, gwóźdź do trumny Paichadze wbił Jobava, zostało więc trzech chętnych na dwa medale. Mchendlishvili dwie ostatnie rundy zremisował i z 5,5 punktu tylko czekał na wynik ostatniej partii, czyli pojedynku Quparadze-Kacharava.

Nikolozi Kacharava /fot. Przemek Nikiel, Sardynia 2022

Quparadze grał białymi, miał pół punktu przewagi nad Kacharavą, przy remisie miał pewny medal. Wszystko szło po myśli bardziej doświadczonego zawodnika, aż nie zgubił skoczka na skrzydle królewskim. Reszta była kwestią wykończenia.

Od lewej: Nikolozi Kacharava, Baadur Jobava, Mikheil Mchedlishvili

Mimo uzyskania po 5,5 punktu, srebrny medal powędrował do Kacharavy z uwagi na więcej zwycięstw. Wszystkie partie są dostępne do obejrzenia tutaj: https://lichess.org/broadcast/georgian-championship-2024/round-1/ke6PniE1

1

GM Baadur Jobava 2591 7
2 GM Nikolozi Kacharava 2523

3

GM Mikheil Mchedlishvili 2569
4 GM Giga Quparadze 2491

5

5

GM Merab Gagunashvili 2562 5
6 GM Luka Paichadze 2503

5

7

GM Tornike Sanikidze 2449 4
8 FM Nikoloz Tsomaia 2231

3

9

GM Levan Pantsulaia 2561 3
10 FM Luka Kiladze 2179

2

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*