Zapraszamy na tegoroczną edycję warszawskiego Turnieju Niepodległości!

11 listopada to czas, kiedy w całym kraju tradycyjnie mają miejsce turnieje poświęcone odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jednym z najpopularniejszych wydarzeń tego typu jest organizowany przez Fundację Szachową im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego warszawski Turniej Niepodległości, odbywający się pod hasłem „W hołdzie założycielom II RP, twórcom jej potęgi szachowej”.

Uczyć i łączyć środowisko szachowe

Celem turnieju jest nie tylko oddanie hołdu osobom, które stworzyły podwaliny polskich szachów po odzyskaniu przez nas niepodległości (wielkim miłośnikiem tej gry był przecież sam Piłsudski!), ale i popularyzacja szachów tak wśród dorosłych, jak i najmłodszych.

O randze wydarzenia może świadczyć fakt, że honorowy patronat nad nim objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik, oraz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Radosław Piesiewicz. 

Funkcję dyrektorki turnieju jak co roku pełni z kolei Pani Maria Macieja – żona legendarnego działacza szachowego Jana Maciei i mama wybitnego arcymistrza Bartłomieja Maciei.

Najważniejsze informacje o tegorocznej edycji Turnieju Niepodległości

Turniej odbędzie się 11 listopada w Centrum Olimpijskim na Wybrzeżu Gdyńskim 4. Do zawodów mogą przystąpić wszyscy szachiści zarejestrowani w Centralnym Rejestrze PZSzach lub – w przypadku zagranicznych zawodników – posiadający numer identyfikacyjny FIDE. Sam turniej zostanie rozegrany w 3 grupach:

A – dla zawodników z rankingiem Elo w szachach szybkich wynoszącym co najmniej 1800 lub w klasycznych, jeśli nie posiadają oni rankingu w szachach szybkich;

B – dla zawodników z rankingiem Elo w szachach szybkich poniżej 1800 lub w klasycznych, jeśli nie posiadają oni rankingu w szachach szybkich;

C – dla dzieci w wieku do lat 12.

W przypadku grup A i B wpisowe wynosi 80 zł. Z opłaty zwolnieni są arcymistrzowie i arcymistrzynie oraz osoby urodzone do 1953 roku. W przypadku turnieju dla dzieci wpisowe wynosi zaś 60 zł – warto jednak zaznaczyć, że za każde kolejne dziecko w danej rodzinie opiekun zapłaci jedynie 50% wpisowego. Sam turniej odbędzie się na dystansie 9 rund, tempem 10+5 s.

Łączna pula nagród w turnieju wyniesie 20 000 zł, czyli aż 5 tysięcy zł więcej, niż miało to miejsce rok temu.

Widok na salę gry z poprzedniej edycji turnieju (zdjęcie: IA Paweł Suwarski).

Zwycięzcami poprzednich edycji Turnieju Niepodległości byli:

 • 2022 – GM Grzegorz Nasuta
 • 2021 – GM Bartłomiej Heberla
 • 2019 – GM Krzysztof Jakubowski
 • 2018 – GM Daniel Fridman
 • 2017 – GM Michał Olszewski
 • 2016 – GM Jan-Krzysztof Duda
 • 2015 – GM Radosław Wojtaszek
 • 2014 – GM Bartosz Soćko
 • 2013 – FM Filip Bargłowski
 • 2012 – GM Krzysztof Jakubowski
 • 2011 – m Michał Matuszewski
 • 2010 – IM Zbigniew Pakleza
 • 2009 – IM Tomasz Warakomski

Redakcja Infoszach serdecznie zachęca do udziału w wydarzeniu! To doskonała okazja do sprawdzenia się w szachach szybkich, nawiązania nowych znajomości i świętowania tego szczególnego dla historii Polski dnia wspólnie z całym środowiskiem szachowym.

Więcej informacji na temat turnieju oraz tego, w jaki sposób można się do niego zapisać, znajdziesz pod adresem: http://www.poloniachess.pl/turniej_niepodleglosci/turniej_niepodleglosci_2023/.

Sprawdź również naszą relację z poprzedniej edycji Turnieju Niepodległości: https://infoszach.pl/2022/11/12/arcymistrzowie-dominuja-w-warszawskim-turnieju-niepodleglosci/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*