Superliga Rapid powraca! Co przyniesie drugi zjazd?

Powracają szachowe emocje na najwyższym poziomie! Już 9 maja w Katowicach odbędzie się drugi zjazd Superligi, a my już dziś szykujmy się na to wydarzenie!

Po pierwszych trzech rundach na czele tabeli znajdują się największe polskie kluby. Liderami są zawodnicy VOTUM SA Polonii Wrocław, tuż za nimi, jedynie z małym punktem straty, są reprezentanci KS Gwiazdy Bydgoszcz. Podium uzupełnia Wasko Hetman GKS Katowice. Czy nastąpią pewne przetasowania w czołówce?

Areną zmagań będzie Hotel Park Diament znajdujący się przy ul. Wita Stwosza 37. Adres podaję nie bez przyczyny – wstęp będzie otwarty dla kibiców! W Katowicach odbędą się cztery rundy, które wystartują popołudniu. Jaki jest plan zjazdu?

Czwarta runda rozpocznie się już o godzinie 16:00. Wielkopolski Klub Szachowy, mimo najniższego rankingu średniego, prezentują się nadzwyczaj dobrze i postarają się zaskoczyć lidera. Najsłabiej prezentujący się dotychczas krakowianie spróbują zdobyć pierwsze punkty meczowe w starciu z Gwiazdą Bydgoszcz.

Meczem tej rundy będzie pojedynek dwóch najbardziej utytułowanych polskich klubów XXI wieku. Polonia Wrocław zagra z Hetmanem Katowice o palmę pierwszeństwa w szachach szybkich. Ciekawie zapowiada się również starcie Wieży Pęgów z Gwiazdą Bydgoszcz. Pęgowianie zagrali już z Wrocławiem i Katowicami, w obu partiach stawiali twarde warunki. Czy równie dobrze zaprezentują się przeciwko wiceliderom?

Akademia Szachowa Gliwice w dwóch ostatnich rundach będzie miało ścieżkę zdrowia. Najpierw czeka ich Polonia Wrocław w VI rundzie, zaś w VII – Hetman Katowice. Czy Gliwiczanie zdołają urwać punkty wyżej notowanym rywalom?

Zwieńczeniem dnia w Katowicach będzie mecz Polonii Wrocław z Gwiazdą Bydgoszcz. Będzie to kluczowe dla układu tabeli w czołówce. W pozostałych dwóch starciach zobaczymy Wieżę Pęgów z Wielkopolskim Klubie Szachowym oraz Stilon Gorzów przeciwko Dwóm Wieżom Kraków.

Zapraszamy do przeczytania relacji z pierwszego zjazdu Superligi:

Polonia Wrocław i Gwiazda Bydgoszcz na czele Superligi!

Przygotowaliśmy także podsumowanie w formie videovloga! Zapraszamy do oglądania!

Informacje organizacyjne

Turniej składa się z 14 rund w fazie grupowej, w której zawodnicy grają systemem dwukołowym (tzn. każdy z każdym zagra mecz i rewanż). Następnie cztery najlepsze drużyny przechodzą do półfinałów, a dwie najlepsze do finału, który odbędzie się w grudniu w Bydgoszczy. Pula nagród wynosi astronomiczne 300 000 złotych! Pierwszy zjazd odbył się 4 kwietnia we Wrocławiu. Trzeci będzie w Krakowie 7 czerwca, zaś ostatni z eliminacyjnych zjazdów będzie w Poznaniu 16 października. Finał zaplanowany jest na 2 grudnia w Bydgoszczy.

W trakcie Superligi zostało przeprowadzonych wiele wywiadów, a także szachowy teleturniej! W zabawie wzięli udział Mateusz Bartel, Arkadiusz Leniart i Jolanta Zawadzka. Czy Wy znaliście odpowiedzi na wszystkie pytania?

Format Superligi

Podczas Superligi każdy mecz będzie się toczył na czterech szachownicach. W drużynie musi być co najmniej jedna kobieta. Tempo gry to 10 minut plus 5 sekund na każde posunięcie od początku partii. W przypadku remisu następuje dogrywka w formie Armageddonu, co spowoduje, że remisy meczowe będą niemożliwe!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*