Brąz dla Polski, Alireza Firouzja z rekordem || Drużynowe Mistrzostwa Europy 2021

To pierwsze podium biało-czerwonych w całej historii startów w tych zawodach!

Dwa słowa: ALIREZA FIROUZJA! Niemal samodzielnie zdobył srebrny medal dla reprezentacji Francji, notując oszałamiające 8 punktów w 9 partiach. Dzięki temu wyczynowi stał się najmłodszym zawodnikiem w dziejach, który przekroczył granicę 2800 Elo! Reprezentacja Polski w składzie: Jan-Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek, Kacper Piorun, Wojciech Moranda i Paweł Teclaf wywalczyła brązowy medal!

Dominacja osiemnastolatka

Końcówka roku zdecydowanie należy do pochodzącego z Iranu reprezentanta Francji. Po wygraniu Grand Swiss z wynikiem 8/11 i uzyskaniu kwalifikacji do Turnieju Kandydatów 2022, poprowadził drużynę „Trójkolorowych” do medalu.

Alireza Firouzja – drugi najlepszy szachista świata! /fot. organizatora

Tylko dwójka zawodników dała radę utrzymać presję ze strony Firouzji, sztuka ta udała się jedynie Ivanowi Sariciowi i Alexandrowi Grischukowi. Cała reszta plejady gwiazd światowego formatu, na czele z Shakhriyarem Mamedyarowem, zrzuciła się jednak na to, by Alireza pobił rekord Magnusa Carlsena o pół roku i stał się najmłodszym w klubie 2800+.

Aktualne top20 świata, tabela 2700chess.com

Więcej o jednej z najjaśniejszych gwiazd szachowego panteonu przeczytacie w najbliższych dniach w poświęconym mu artykułowi.

Polski brąz

Do ostatnich minut 9. rundy drżeliśmy w oczekiwaniu na wiadomość, które miejsce zajęli Polacy. Mimo siódmej lokaty przed ostatnią rundą, zdecydowanie ograliśmy Gruzję 3,5-0,5 (choć zawodnicy z Kaukazu powinni się cieszyć, że nie skończyło się pogromem 4-0) i przy odpowiednim ułożeniu wyników innych partii, zdobywaliśmy medal. I tak się stało! O włos wyprzedziliśmy świetnie dysponowanych Hiszpanów i zajęliśmy najniższy stopień podium.

Jan-Krzysztof Duda, lider polskiej reprezentacji

Pełne wyniki Polaków: chess-results.com

Wszyscy nasi zawodnicy przykładali się do końcowego sukcesu, ale szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na Kacpra Pioruna i Wojciecha Morandę, którzy w stykowych meczach z Rumunią i Czechami przeciągali zwycięstwo na naszą stronę. Drużynowo zagrał Paweł Teclaf, który czterokrotnie wchodził z rezerwy i za każdym razem utrzymywał remis, w tym z Artemievem, co dawało nam szanse na punkty ze wschodnim mocarstwem (ostatecznie ulegliśmy 1,5:2,5). Najlepszymi killerami w polskim składzie byli Jan-Krzysztof Duda (5,5/8) oraz Kacper Piorun (5,5/9).

Pechowe kojarzenie

Występ naszej kobiecej reprezentacji nie był tak dobry, jak mogliśmy oczekiwać. Zdarzyły się remisy z utalentowaną Holandią czy Słowacją, porażki zadały nam Ormianki, Gruzinki, a także mistrzynie Europy – Rosjanki. Każda z Polek (poza Kariną Cyfką, która wyszła na „zero”) straciła na rankingu, a drużyna Polski, klasyfikowana na trzecim miejscu, zawody zakończyła na siódmej lokacie.

Pełne wyniki Polek: chess-results.com

Mimo wszystko, Polki były o włos. Po przedostatniej rundzie zajmowały trzecie miejsce i gdyby kojarzenie było łaskawsze, to z inną drużyną zdecydowanie miały szanse powalczyć. Wtedy nastrój po turnieju byłby zdecydowanie inny. Na pocieszenie zostały nam piękne partie, które potrafiły rozegrać nasze zawodniczki, w tym dzisiejsze zwycięstwo Kariny Cyfki. Ograła ona aktualną mistrzynię Rosji Valentinę Guninę, przez co Polki, wspólnie z Włoszkami, mogą dzierżyć tytuł najbardziej wymagających rywalek dla Rosjanek.

Najlepiej w polskiej drużynie punktowały Monika Soćko (5/8) oraz Oliwia Kiołbasa (4,5/8), która była autorką poniższej pewnie wygranej partii, zakończonej ładnym atakiem.

WIM Oliwia Kiołbasa

Wieści ogólne

Alexei Shirov wszedł w drugą młodość i mimo zbliżającego się półwiecza jego życia, wszedł do klubu 2700+ i jest obecnie 35. szachową siłą świata! Potrafił zostawić w pokonanym polu m.in. utalentowanego Deaca, a zremisować z Dudą, Girim czy Grischukiem. Chapeau bas!

GM Alexei Shirov

Chyba największe zaskoczenie turnieju – mistrzostwo Europy Ukraińców! Niesamowite rzeczy wyczyniali na pierwszych dwóch deskach Anton Korobov (4,5/7) i Andrei Volokitin (6/8), ale najboleśniejszy cios w rosyjskie serce zadał młody Kirill Shevchenko:

GM Anton Korobov

Warte odnotowania – w turnieju Open zawody bez porażki skończyły drużyny Ukrainy i Hiszpanii. Jednak Ukraińcy dokonali jeszcze większej sztuki – nie przegrali w żadnej pojedynczej partii! W turnieju kobiecym Rosjanki były klasą same dla siebie i wygrały komplet 9 meczów!

Na szachownicach najlepsze były:

  1. GM Nana Dzagnidze, Gruzja
  2. IM Lela Javakhishvili, Gruzja
  3. IM Sophie Milliet, Francja
  4. IM Polina Shualova, Rosja
  5. IM Alina Kashlinskaya, Rosja

U panów największe indywidualne popisy były autorstwa:

  1. GM Alireza Firouzja, Francja (performance 3015 Elo!)
  2. GM Andrei Volokitin, Ukraina
  3. GM Jonas Buhl Bjerre, Dania
  4. GM Benjamin Gledura, Węgry
  5. GM Nijat Abasov, Azerbejdżan

Warte odnotowania jest to, że na 1. i 4. desce Open srebra zdobywali nasi – Jan-Krzysztof Duda i Wojciech Moranda! Najlepiej z Polek wypadła Monika Soćko na 4. desce, na której zdobyła 4. miejsce.

GM Monika Soćko

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*