Najlepsze szachy na prezent

Czy szachy mogą być dobrym prezentem? I to jeszcze jak!

Niezależnie od tego czy ktoś w szachy gra od lat, czy zainteresował się nimi przed chwilą, to chce mieć własny komplet szachowy. Z tego powodu szachy są bezpiecznym pomysłem na prezent, nawet jeśli nie jesteśmy pewni, czy ktoś już je posiada!

Szachy turniejowe

Znaleźć tu możemy tradycyjne komplety, które spotkać można zarówno na turniejowych salach, jak i na kawiarnianych stolikach. Niezależnie od szachownicy, wśród figur króluje najpopularniejszy wzór – Staunton nr 5.

Szachy turniejowe Staunton 5 – link
Ten sam model figur, inna szachownica – link

Pierwszy z tych zestawów jest testowany w warunkach bojowych już przez drugie pokolenie w mojej rodzinie i jak dotąd – ma się świetnie. Prywatnie lubię rozmiar tych figur – król ma wysokość 90 mm, a deska jest szeroka na 480 mm. Pozwala to na wygodną rozgrywkę przy rodzinnym stole. Zdecydowanie polecam te modele, zarówno jako szachy dla dzieci, jak i dla wytrawnych graczy.

A w podróż weź…

Poniższy komplet kojarzy mnie się ze szkołą podstawową, gdy wuefista grywał z chętnymi uczniami na przerwach i na luźniejszych lekcjach.

Szachy Royal – link

Są one mniejsze od szachów turniejowych, wysokość króla to 65 milimetrów. Dzięki tej kompaktowości, można je zabrać niemal wszędzie, a rzeźbione figury i wypalana szachownica są powodami, dla których ten zestaw jest tak chętnie dawany w prezencie dla bliskich.

Dla jeszcze bardziej zapalonych podróżników, którzy chcą grać w pociągu czy na plaży, polecam spojrzeć na szachy magnetyczne. Tak jak wcześniej, mamy mniejsze i większe zestawy:

Szachy magnetyczne 18 cm – link

Samemu na turnieje (i nudniejsze wykłady) biorę szachy magnetyczne, jedynie inny model (mniejsza kopia Stauntonów – link). Magnesy są na tyle silne, że można grać nawet do góry nogami, a figury na tyle duże, że można dalej komfortowo wykonywać posunięcia.

Artystyczne

Szachy to nie tylko tradycyjne kształty, ewentualnie z rzadka upiększane wypalonymi wzorami. To również ręcznie malowane figury, o fantazyjnych kształtach i kolorach. Dzięki temu można rozegrać partię dowodząc egipską armią czy rosyjskimi babuszkami!

Wschodnie babuszki – link

Jeśli marzy Ci się zobaczenie bitwy pod Grunwaldem na własne oczy, to być może poniższe szachy pozwolą choć trochę oddać ducha bitwy.

Szachy Grunwald – link

Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta

Kto powiedział, że szachy mogą być tylko dla dwóch osób? No właśnie!

Szachy trzyosobowe – link

Zestaw trzyosobowy pierwszy raz zobaczyłem w krakowskich Sukiennicach. Niby znam go od lat, lecz zawsze gdy widzę taką szachownicę na żywo, dręczy mnie jedno zasadnicze pytanie: jakie są zasady gry na centralnych polach? Na nasze szczęście, do każdego zestawu dołączona jest ulotka, która tłumaczy takie niuanse. Nic tylko czytać i grać!

Większy rozmiar

Polecałem już malutkie szachy magnetyczne do podróży, więc pora pokazać dużą deskę i odpowiednio dostojne figury. Ręcznie malowana szachownica i wypalane figury zestawu Ambasador prezentują się tak:

Wypalane, spore figury (wysokość króla – 110 mm) w rustykalnym stylu. Link

Jest to równocześnie największy, jak i najpopularniejszy z tradycyjnych kompletów oferowany przez firmę Sunrise. Nie dziwi mnie ta popularność – duży rozmiar i piękne wykonanie figur mówi samo za siebie.

Mam nadzieję, że wybrałeś idealne szachy na prezent. Niezależnie od tego, który zestaw wpadł Ci w oko, to życzymy wielu udanych rozgrywek i ciekawych partii!


 Artykuł powstał we współpracy ze sklepem szachowym szachowo.pl, który w tym roku świętuje 25-lecie działalności. Poza kupieniem szachów, możesz zamówić u nich grawerunek na szachach, kupić wiele z najlepszych książek dostępnych na rynku czy nabyć zegar szachowy. Jeśli interesują Cię warcaby, go czy backgammon, to również znajdziesz tam sprzęt dla siebie.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*