Wieża Pęgów odprawia Hetmana Katowice! || Runda 3, Ekstraliga 2020

Byliśmy dziś świadkami: niezwykle zmiennych partii, zwycięstwa Wieży Pęgów nad Hetmanem Katowice, ślicznej miniatury Pawła Teclafa, która może powalczyć o nagrodę za piękność oraz utrzymania serii zwycięstw Piotra Bobrasa. Jednak to jedynie przedsmak, po więcej zapraszam do lektury kolejnego podsumowania rundy.

Klub Szachowy Silesia Racibórz 1 – 5 KSz Stilon Gorzów

Zawodnicy Silesii Racibórz nie mają najłatwiejszego dnia – wczoraj grali z mocną Polonią Wrocław, dziś stają naprzeciw równie silnego Stilonu Gorzów. Na pierwszej szachownicy pojedynek Huschenbeth-Kryvoruchko zakończył się podziałem punktu w końcówce, na drugiej desce Bluebaum wygrał z Nasutą. Spotkania na dwóch kolejnych deskach poniżej:

Michał Krasenkow przy pracy. /fot. Artur Czyż

Jakubowski z Janikiem podpisali ekspresowy remis, zaś Antolak pokonała Worek – Polkę grającą pod czeską banderą.

Klub Szachowy Dwie Wieże Kraków 2,5 – 3,5 VOTUM SA Polonia Wrocław

Dwie Wieże Kraków nie było wymieniane w gronie pewnych kandydatów do medalu, mimo to stawiają dość ciężkie warunki wyżej notowanym rywalom.

Partie na szachownicach 2-4 zakończyły się remisami (choć to raczej zawodnicy z Wrocławia przeważali w tych partiach), na piątej desce pojedynek Szustakowski-Wieczorek miał zmienny przebieg: z debiutu lepiej wyszedł Antoni, w grze środkowej przeważał Oskar, ale miał mocny niedoczas i na kontroli czasu zapanowała swoista równowaga:

Maria Leks, po wczorajszej wypuszczonej wygranej, dziś zrehabilitowała się i pokonała Jolantę Zawadzką /fot. Robert Pawlikowski

KSz Miedź Legnica 4 – 2 LKS Wrzos Międzyborów

Po wczorajszym wyrównanym boju z Hetmanem Katowice, zawodnicy Miedzi Legnica mieli apetyt na niżej notowanego rywala. Niemal musieli się obejść smakiem, ponieważ na trzech pierwszych deskach padły remisy (ale po zaciekłych walkach), na czwartej Michał Bartel (Wrzos Międzyborów) miał szansę na pokonanie Tadeasa Kriebela (Miedź Legnica), na piątej Piotr Bobras notuje fantastyczne 3/3, ale na damskiej desce Oliwia Kiołbasa stała mniej przyjemnie. Groził remis, a nawet zwycięstwo Wrzosu Międzyborów. Jednak wola walki Legnicy opłaciła się.

Piotr Bobras popisuje się 100% zdobytych punktów. /fot. Robert Pawlikowski

Wieża Pęgów 3,5 – 2,5 Wasko HETMAN GKS Katowice

Wieża Pęgów mogła być zadowolona z trudnej przeprawy, jaką zgotowali Katowicom „Miedziowi”. Bardzo szybko podpisano remisy na szachownicach: pierwszej i od trzeciej do szóstej, tylko pojedynek na drugiej desce uparcie trwał. Im dłużej trwał, tym przyjemniejszą pozycję dostawał Marcin Dziuba (Pęgów) i tym mniej czasu zostawało na zegarze Grzegorza Gajewskiego (Katowice).

Marcin Dziuba swoją partią przesądził wynik meczu. /fot. Artur Czyż

Niespodzianka stała się faktem. Nie jest to duże zaskoczenie, bowiem Wieża Pęgów ma w składzie klasowych zawodników, jednak Hetman Katowice od 5 lat niezmiennie zdobywa tytuł mistrzowski, a tą porażką utrudnili sobie obronę tytułu. Czekamy więc na kolejne rundy.

KSz Hetman Płock 2 – 4 UKS 21 Podlesie

Pojedynek na dole tabeli – oba kluby przegrały swoje dotychczasowe mecze i miały chrapkę, by zmienić ten stan rzeczy. Udało się to beniaminkowi z Podlesia i to w przekonujący sposób, głównie za sprawą Pawła Teclafa, który wróciwszy dopiero co z Mistrzostw Polski Juniorów w Szachy Szybkie i Błyskawiczne (zdobył podwójne złoto, notując 9/11 w szybkich i 11/13 w błyskawicznych), bez pytania nikogo o zdanie, pokonał Pauliusa Pultineviciusa w huraganowym stylu.

Paweł Teclaf popisał się piękną miniaturą. /fot. Infoszach

Na trzeciej desce powody do zadowolenia miał Radosław Barski, który uznał, że „do trzech razy sztuka” – po dwóch porażkach z arcymistrzami, wygrał z Tomaszem Warakomskim. W tej partii biały dość niefortunnie przeoczył jedną możliwość rywala i zamiast wygrać śliczną kombinacją… to podstawił gońca. Partia Kosakowski-Grabarczyk miała niezwykle ostry charakter. Wydawać się mogło, że Kosakowski osiągnął znaczną inicjatywę (miał gońca za 4 piony), jednak czas mu błyskawicznie stopniał i nadział się na kontrę przeciwnika, więc wynik brzmi 0-1. Na przedostatniej desce również działy się cuda – Piotr Sabuk pierwotnie miał przewagę aktywności i miejsca, ale w niedoczasie pomylił się i Szymon Walter zakończył partię swoim zwycięstwem.

Konkurs

Przypominamy, że Szkoła Szachowa SzachMistrz Kalisz Maciej Sroczyński i Klub Szachowy Dwie Wieże Kraków organizują konkurs typowania wyników meczów Ekstraligi. Typowanie jest na profilu Macieja Sroczyńskiego, do którego link dałem wyżej. Swoje typy można dawać do godziny rozpoczęcia rundy w danym dniu.

Linki:

Ekstraliga – strona główna

Transmisja i komentarz GM Zbigniewa Paklezy oraz jego gości

Partie w formacie PGN

Serwis turniejowy Ekstraligi

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*