Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa – relacja z 1 turnieju

14 września 2019r. rozpoczęła się kolejna edycja Międzyszkolnej Ligi Szachowej, która rozgrywana jest w województwie kujawsko-pomorskim a organizuje Agencja Informatyczna „Arcom”. Po raz pierwszy w historii liga otrzymała sponsora tytularnego, którym jest Enea Operator. Zmienił się także sponsor generalny i w tej edycji jest nim Solareon Polska. Lidze nadal towarzyszą Mat-Bud Materiały Budowlane, Solbet, Sklep szachowy Caissa, Muzeum Mydła i Historii Brudu i partner strategiczny Fundacja Jacka Rutkowskiego „Pomagajmy Razem”.

Rozgrywki zainaugurowali prezes ligi Arkadiusz Matczyński, poseł na Sejm Ewa Kozanecka, burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk, przewodniczący Komitetu Honorowego MLS Jacek Rutkowski, dyrektor Enea Operator Michał Kosmalski, wiceprezes Zarządu Solareon Polska Daniel Paradowski, Prezes Dartom s.c. Radosław Przybylski i Mistrzyni Europy w szachach Alicja Śliwicka.

Na pierwszym turnieju puchary i medale ufundowała firma Dartom s.c.

foto: Krystian Janik

Oprawę foto-wideo zapewnia Krystian Janik z Crystal Studio.

Lidze patronuje Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty, Powiat Toruński i Powiat Bydgoski oraz Posłowie na Sejm Ewa Kozanecka, Tomasz Lenz i Piotr Król. Patronatem objęli także Polski Związek Szachowy i Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy.

Patronaty medialne sprawuje: Tygodnik Bydgoski, Express Bydgoski, Gazeta Pomorska, TVP 3 Oddział w Bydgoszczy, Polskie Radio PIK, bydgoszczdladzieci.pl

Sędzią głównym turnieju był Mikołaj Włoch, któremu towarzyszył Jacek Górny. Zawodnicy grali tempem 10min + 5 sek.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim wywiadem z organizatorem ligi przeprowadzonym przez Krystiana Janika.

Na zakończenie przyjechała także mistrzyni Europy Alicja Śliwicka, która zaprezentowała swoje trofea zdobyte tylko w ostatnim miesiącu i zagrała partie pokazowe.

Puchary i medale wręczyli Alicja Śliwicka wraz z prezesem Dartom s.c. Radosławem Przybylskim, który ufundował puchary i medale na pierwszy turniej. Podobnie jak w ubiegłym sezonie na każdym turnieju jest 12 pucharów za miejsca pierwsze i 24 medale za miejsca 2 i 3. Nagrody przewidziane są dla każdego zawodnika. Oprócz tego na zakończenie następuje losowanie w Kole Fortuny zaproszeń do Kina Helios, Teatru Polskiego, Filharmonii Pomorskiej i Centrum Zabawa Rodzinnych Family Park.

Na starcie stanęło aż 79 zawodników z ponad 30 różnych szkół i przedszkoli. Uczestnicy systematycznie się rozwijają, o czym świadczy fakt, że w poprzedniej edycji w grupie A (dla zawodników z kategoriami szachowymi) brało udział około 20 zawodników, a obecnie liczba ta została podwojona. Grupa B, czyli debiutanci, jest nadal liczniejsza i pojawiają się także nowe nazwiska i nowe miasta. W pierwszym turnieju wystartowali np. zawodnicy aż z Gdańska, a nawet mistrz Polski do lat 8, Mateusz Różański z Poznania.

Pełna relacja dostępna jest na stronie projektu Edukacja przez szachy

Kolejny turniej już 12 października 2019r. w X LO w Toruniu. Zapisy już wystartowały. Zapraszamy zawodników z całej Polski!

O Arkadiusz Matczyński 12 artykułów
Organizujemy największą cykliczną ligę szachową w województwie Kujawsko-Pomorskim - Międzyszkolna Liga Szachowa w dwóch grupach: dla debiutantów i zawodników od IV kat. szachowej w wieku do 20 lat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*