
Pierwsze posunięcia na tegorocznej Olimpiadzie szachowej zostały wykonane z lekkim opóźnieniem po godzinie 13 polskiego czasu. Jak zwykle bywa w systemie szwajcarskim, drużyny rozstawione w pierwszej połowie grają z drużynami dużo słabszymi (przykładowo przy 100 drużynach: numer 1 zagra z 51, 2 z 52, a 50 z 100). Polska w obu sekcjach, zarówno open jak i w sekcji kobiet trafiły na drużynę z Gwatemali!
Jak nam poszło? Poniżej grafika z wynikami:

Pełne wyniki na serwisie turniejowym: http://chess-results.com/tnr368908.aspx?lan=3&art=0&flag=30
Oba mecze pewnie wygraliśmy zgodnie z oczekiwaniami. Odpoczywał najbardziej doświadczony Radek, natomiast Kacper, Jacek i Kamil dostali spore przewagi w debiucie i je pewnie zrealizowali. To bardzo ważne, aby nie tyle wygrać, co wygrać taką rundę pewnie, bezstresowo.


Pozycja na diagramie obiektywnie nie jest zła dla czarnych, ale z praktycznego punktu widzenia trudno przedstawić jakiś plan gry. Jak możemy zauważyć, Hetman na g7 nie wygląda zbyt dobrze. Przeciwnik zagrał samobójcze 25…g5?? i po 26.Hc1 Wac8 27.Wxh5 okazuje się, że czarne nie mają dobrego ruchu gońcem gdyż wisi też pion z g5 i pozycja jest już przegrana.

Pauzowała dziś Monika. Jola, Karina i Klaudia bez przygód wygrały swoje partie, ale niestety przegrała nasza debiutantka Ania. Wydawało się, że to właśnie ona najszybciej zdobędzie punkt. Co takiego działo się na szachownicy?
https://www.facebook.com/infoszach/photos/a.328480334197316/677675642611115/?type=3&theater
Ania zagrała najlepszy ruch według komputera czyli 21.Ga6!! Przeciwniczka zamyśliła się na ponad 30 minut, ale tak naprawdę z praktycznego punktu widzenia ofiarę koniecznie trzeba przyjąć. Po 21…bxa6 22.Hxc6 Wc8 pozycja jest wygrana, ale białe muszę grać bardzo konkretnie. Niestety następny niefortunny ruch Ani wypuścił całą przewagę i pozycja zaczęła się komplikować na niekorzyść naszej zawodniczki
Więcej o tej pozycji dyskutowaliśmy z Mistrzem FIDE Kacprem Polokiem w trakcie Szachowego Wieczoru Eksperckiego (około 18 minuty).
Bardzo szkoda partii Anii, gdyż takie porażki szczególnie na tak ważnej imprezie bardzo bolą. Ale ogólnie wynik i gra naszej drużyny raczej pozwala nam spoglądać w przyszłość optymistycznie

A co u innych?

Przy tak wielu drużynach zawsze są jednak jakieś niespodzianki. Chyba największą była porażka Chińczyka Li Chao (ranking FIDE 2708) z Mohamed-Mehdi Aithmidou (2244) reprezentującym Maroko. Pomiędzy tymi zawodnikami mieliśmy blisko 500 punktów rankingowych różnicy! Mimo to Chiny wygrały mecz 3:1.

Olimpiada jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju. Mamy rywalizację najlepszych szachistów z całego świata, ale wydarzenie to niesie ze sobą także inne szlachetne cele. Dla wielu zawodników pochodzących z krajów, gdzie na przykład szachy nie mają zbyt dużej tradycji jest to ogromna szansa, aby zagrać z lepszymi. Czasem co prawda jesteśmy świadkami też takich partii jak poniższa (z meczu Czarnogóra – Gambia)

Zapraszamy do dalszego kibicowania naszej drużynie Nie zapomnijcie także wpaść na kolejny ’Szachowy Wieczór Ekspercki’. Gościem specjalnym będzie Andrzej Krzywda, który mając 2100 postawił sobie za cel tytuł mistrza międzynarodowego. Omówimy wyniki, ciekawostki z partii oraz odpowiemy na Wasze pytania odnośnie Olimpiady i nie tylko
Poniżej zapowiedź odcinka, gdzie dyskutujemy z Andrzejem kogo nasi selekcjonerzy powinni wystawić do składu. A jakie jest Wasze zdanie? Piszcie w komentarzach!
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis