
To już 5 część opisywanych przeze mnie lekcji szachowych, które prowadzę w przedszkolu. Zacznę od krótkiego podsumowania.
Na tym etapie zajęć dzieci znają ustawienie początkowe, nazewnictwo i ruchy bierek. Wiedzą jakie są podstawowe zasady potrzebne do rozgrywania partii. Nauczyły się również co to jest szach i mat.
Zdobycie tej wiedzy opisałam w 4 częściach artykuły, ważne jest jednak zaznaczenie, że dla dzieci było to jakieś 4-5 miesiący nauki – raz w tygodniu po 30 minut. Dlaczego tak dużo? Zajęcia w przedszkolu nie prowadzę by zrobić z dzieci szachistów, tylko (i aż!) by nauczyć ich logicznego myślenia, skupienia, podejmowaniu decyzji, cierpliwości. Tematy są powtarzana parokrotnie – w ramach utrwalenia. Wiele zajęć poświęcanych jest na grę – w trakcie której zwracam uwagę przede wszystkim na to by dzieci nie robiły nieprawidłowych ruchów.

Kolejne tematy, które poruszam na zajęciach w przedszkolu są zależne głównie od poziomu grupy. Przedstawię je w kolejnych artykułach.
Dziś napiszę krótko o rzeczy znanej każdemu szachiście, a której używam dla urozmaicenia lekcji. Jest to wydrukowany diagram szachowy. Przydaje się do:
- utrwalenia ruchów bierek – zaczynając od szachownic z bardzo małą ilością bierek a kończąc na bardziej skomplikowanych pozycjach.
- ćwiczenia dawania szacha – j.w.
- szukaniu możliwych bić – j.w.
- i na końcu dopiero do nauki rozwiazywania zadań – najprostsze maty w 1 ruch
W każdym z tych ćwiczeń przeważnie trzeba dzieciom pomagać, podpowiadać itp. W tym wieku ciężko niektórym będzie przełożyć sobie zwykłą szachownicę na kartkę papieru – np. linie po skosie będą rysować nie tak jak trzeba. Zdarza się nawet, że wręcz rozwiązuję zadania za dzieci (gdy widzę, że sobie nie radzą) – mówiąc dokładnie co robię i zadając pytania kontrolne. W nagrodę za skończenie przedszkolaki mogą porysować sobie po tych diagramach lub z tyłu kartki. Nie oszukujmy się, to sprawia im najwięcej frajdy, ale co się namyśleli podczas pracy na pewno wyjdzie im na dobre
Jeśli macie jakieś konkretne pytania co do nauczania szachów (nie tylko w przedszkolu), piszcie w komentarzach!
Wcześniejszy wpis z tej serii:
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis