W piątek 10 maja odbyło się otwarcie najbardziej prestiżowych rozgrywek krajowych jakimi są Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach klasycznych. W ceremonii wzięli udział zawodnicy oraz znamienici goście tacy jak, znani politycy: Andrzej Dera, Marek Suski, Łukasz Schreiber, byli prezesi PZSZachu: Tomasz Sielicki, Tomasz Delega, Adam Dzwonkowski i obecny prezes Radosław Jedynak. Pierwszą częścią uroczystości była gala wręczenia Hetmanów 2018, a oto laureaci:
- ZAWODNIK ROKU – Jan-Krzysztof Duda
- ZAWODNICZKA ROKU – Karina Szczepkowska
- TRENER ROKU – Bartosz Soćko
- SĘDZIA ROKU – Tomasz Delega
- SPONSOR ROKU – Mokate
- ORGANIZATOR ROKU – Fundacja Adolfa Anderssena
- KLUB ROKU – Wieża Pęgów
- DZIENNIKARZ ROKU – Aleksander Roj
- NAUCZYCIEL ROKU – Wiesława Walkowska
- NAGRODA SPECJALNA – Reprezentacja Wojska Polskiego w szachach
- CAŁOKSZTAŁT – Ulrich Jahr
Lider polskich szachów niestety nie będzie jednak uczestniczył w tegorocznych Mistrzostwach. Szczegółów dowiedzieć możecie się z krótkiego wywiadu udzielonego dla naszego portalu 😉
Następnie odbyła się odprawa techniczna, na której zawodnicy wylosowali numery startowe, a zwieńczeniem uroczystości był bankiet oraz Nieoficjalne Mistrzostwa Polski w szachach superbłyskawicznych, w których zwyciężyli: GM Bartosz Soćko, GM Jan-Krzysztof Duda oraz GM Jacek Tomczak, a najlepszą kobietą została WGM Klaudia Kulon. Zapraszamy do obejrzenia nagrań partii z tej imprezy na naszym kanale na YouTubie!
Następnego dnia zawodnicy przystąpili do walki we właściwych Mistrzostwach Polski i początek był bardzo emocjonujący!
Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 1 – Analizy
Kamil Dragun – Kacper Piorun
Pierwsza zakończona partia tych mistrzostw przebiegała spokojnie. Rozegrano Partię Angielską, w której czarnym udało się zagrać przełom w centrum …d5 i dzięki temu uzyskały wyrównanie po debiucie.
Następnie zawodnicy wykorzystali swoje osłabienia pionowe: białe wzięły pionka na c5, zaś czarne na a2. Ograniczony materiał sugerował pokojowe zakończenie.
Białe ruchem Hb3 zaproponowały wymianę hetmanów i powstała końcówka, w której zawodnicy niedługo podpisali remis.
Grzegorz Gajewski – Daniel Sadzikowski
W tym pojedynku czarne zdecydowały się na klasyczny, solidny Nieprzyjęty Gambit Hetmański, jednak Grzegorz Gajewski dość szybko postawił Danielowi problemy.
Będąc w komfortowej sytuacji czasowej i pozycyjnej Gajewski wzmacniał nacisk na pozycję przeciwnika, który cierpiał na „złego gońca” na b7. Sadzikowski próbował poprawić swoją sytuację wymianą hetmanów, którą zaproponował ruchem 17…He6, jednak jego pozycja nadal pozostała pełna problemów. W konsekwencji białe uzyskały parę gońców i zwiększały nacisk na przeciwnika.
Grzegorz Gajewski teraz poświęcił pionka w zamian za silnego wolniaka ruchem 36.d5! Następnie pewnie zrealizował swoją przewagę, doprowadzając oba pionki na siódmą linię.
Szymon Gumularz – Bartłomiej Heberla
Pojedynek debiutującego 18-latka i trenera Kadry Narodowej Kobiet był niezmiernie emocjonujący. Szymon zdecydował się na Partię Hiszpańską, na którą jego przeciwnik odpowiedział mniej popularnym Wariantem Steinitza. Dość szybko białe oddały pionka d4 w celu ataku na króla.
Ruch Hh5 potwierdził agresywne zamiary Gumularza. Przez kilka następnych posunięć walka toczyła się o punkt e5, białe chciały pchnąć tam pionka, zaś czarne nie mogły do tego dopuścić ze względu na osłabioną pozycję swojego króla na linii e.
Szymon skoncentrował swoje siły do ataku i miał szansę na decydujące uderzenie dość szybko, jednak nie znalazł wszystkich niusansów w kluczowym wariancie.
Po wymianach lekkich figur przewaga białych miała długofalowy charakter, jednak pod wpływem niedoczasu Gumularz dał szansę Heberli na wyrównanie pozycji, ale ostatecznie czarne nie zdołały doliczyć do końca.
Osłabienie króla czarnych pozwoliło Gumularzowi na uzyskanie decydującej przewagi, czego zwieńczeniem była końcowa kombinacja. Szymon pokazał, że jest groźnym zawodnikiem dla każdego!
Bartosz Soćko – Jacek Tomczak
Zawodnicy rozegrali nieregularne otwarcie wynikające z opóźnionej Partii Katalońskiej. Pomimo symetrycznej struktury pozycja zawierała w sobie trochę niebezpieczeństwa dla czarnych.
Po wymianie ciężkich figur po linii „d” Bartosz Soćko wywierał delikatną, lecz nieprzyjemną presję na przeciwniku, ponieważ jego skoczek i goniec celowały w pionki a7 i b7. W kluczowym momencie Jacek Tomczak podjął złą decyzję, po której białe uzyskały dużą przewagę.
Końcowa część partii to nienaganna realizacja przewagi przez Bartosza, który wymuszał kolejne osłabienie i w konsekwencji uzyskał przewagę materialną. Ostatni ruch to przyjemne dla oka uderzenie taktyczne.
Mateusz Bartel – Igor Janik
Doświadczony reprezentant Polski jako pierwszy dziś odniósł zwycięstwo, jego ofiarą był debiutujący na Mistrzostwach Polski wicemistrz świata do lat 18. Mateusz wybrał wariant Gb5+ na Obronę Sycylijską i szybko powstała dynamiczna pozycja.
W krytycznym momencie Igor podjął złą decyzję o odbiciu na a4, przez co znalazł się w trudnej sytuacji, pogarszającej się z ruchu na ruch.
Linia „f” okazała się kluczowa dla tej partii i Bartel pewnie wykorzystał słabego króla i ustawił uroczą siatkę matową.
Mokate Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w szachach, Runda 1 – Analizy
Monika Soćko – Karina Szczepkowska
W pojedynku zawodniczek z najwyższymi rankingami w grupie Kobiet rozegrano solidną obronę Bogoljubowa, gdzie jednak Monika uzyskała przewagę debiutową.
Przez dalszą część przewaga białych była utrzymywana aż do następującego momentu…
Pomimo straconej przewagi podparty pion na d5 pozwolił na wywieranie dalszej presji i Monika ponownie uzyskała przewagę.
Od tego momentu Karina wybroniła się bardzo precyzyjnie i partia zakończyła się wiecznym szachem w 59 ruchu.
Klaudia Kulon – Anna Kubicka
Bojowo nastawione zawodniczki rozegrały ponad 20 posunięć głębokiej teorii ostrego wariantu Najdorfa Obrony Sycylijskiej.
Po 19.Kxa2 Ha8+ 20.Kb3 Gxg5! obiektywnie pozycja jest równa. Słaba pozycja króla białych w pełni rekompensuje poświęcony materiał czarnych. Oczywiście dojście do takich konkluzji jest niemalże niemożliwe przy partii, ale prawdopodobnie obie zawodniczki miały przeanalizowany ten wariant z komputerem w zaciszu domowym.
W dalszej części partii Klaudia zdobyła przewagę jakości, ale napotkała na spore problemy techniczne. Swoim 36 nieroztropnym posunięciem Ania wpuściła wieżę na 7 linię i w pozycji na diagramie…
A co po partii opowiedziała nam Klaudia?
Anna Warakomska – Iweta Rajlich
Rozegrano bardzo rzadki wariant w systemie Maroczego, gdzie Iweta zdecydowała się oddać bardzo silnego gońca za popsucie struktury białych.
W tej partii to jednak para gońców bardzo szybko się rozegrała i Ania uzyskała ogromną przewagę. Po kilku niewykorzystanych szansach okazało się, że po masowych wymianach zostało zbyt mało materiału, aby próbować przebić obronę czarnych.
Kilka posunięć później partia zakończyła się podziałem punktu.
Alicja Śliwicka – Jolanta Zawadzka
Broniąca tytułu Mistrzyni Polski Jolanta Zawadzka już w siódmym ruchu pokazała swoje agresywne zamiary!
Kilkanaście posunięć później wymieniło się trochę figur, ale pozycje z różnobarwnymi gońcami bywają bardzo zdradliwe!
Doświadczenie przeważyło nad młodością. Alicja pogubiła się trochę i straciła piona. Mimo to, wydawało się, że przy dobrej obronie remis jest w zasięgu.
Wszelkie wymiany pionów powinny przybliżać białe do remisu, ale jednak pozostałego piona g było bardzo trudno upilnować i w efekcie jego strata przyczyniła się do porażki. Należało zagrać 41.Wg4 i dopiero po 41…g5 42.f4 forsując wymianę także pionów g, a po 41…Wb2 42.Wxg6 stracimy pionka f za czarnego piona g co pozwoli naszemu pionowi maszerować do przodu i białe powinny były wówczas ustać.
Katarzyna Dwilewicz – Joanna Majdan
Jedyna debiutantka na Mistrzostwach Polski Kobiet w szachach nie może zaliczyć swojej pierwszej partii do udanych. Jej doświadczona przeciwniczka, Asia Majdan już na samym początku partii przejęła inicjatywę pomimo gry czarnym kolorem.
W dalszej części partii czarne sukcesywnie polepszały swoją pozycję zdobywając przestrzeń na obu skrzydłach.
Następnie otoczony został pion d5, który niedługo potem padł, a finalnie szturm pionowy na skrzydle królewskim zakończył grę.
Wszystkie nasze artykuły i podstawowe informacje z tegorocznych Mistrzostw Polski w szachach będą zbierane na naszej podstronie: https://infoszach.pl/imp2019/
Pełne zapisy partii znaleźć można na serwisie chess24 (gdzie transmitowane są one na żywo)
- Grupa Open: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/polish-championship-2019/1/1/1
- Grupa Kobiet: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/polish-womens-championship-2019/1/1/1
Codzienna oficjalna wideotransmisja dostępna jest na kanale Youtube Polskiego Związku Szachowego.
Artykuł przygotowany przez redakcję Infoszach w składzie Antoni Szustakowski oraz Piotr Nguyen.
Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!
analizy, zdjęcia, wywiady. czego chcieć więcej
Pazdzioch approves 😉