Rekordowa CRACOVIA – największy festiwal szachowy w Polsce!

795 osób z 33 federacji wzięło udział w 35 edycji Międzynarodowego Festiwalu Szachowego CRACOVIA (27.12.2024-4.01.2025) rozgrywanego corocznie nieprzerwanie od 1990 roku. Te liczby najlepiej podsumowują sukces organizacyjny wydarzenia i sprawiają, że był to największy festiwal szachowy w Polsce w 2024 roku. Taka liczba uczestników stawia krakowski festiwal w czołówce festiwali szachowych nawet na całym świecie.

Polscy arcymistrzowie dominują grupę A!

Ze sportowego punktu widzenia najważniejszy jest oczywiście turniej główny gdzie nie zabrakło zawodników z najwyższym możliwym tytułem szachowym. Turniej wygrał arcymistrz Igor Janik z wynikiem 7 punktów z 9 rund, a tuż za nim z taką samą liczbą punktów uplasował się arcymistrz Szymon Gumularz. Obaj zawodnicy nie przegrali żadnej partii, a o kolejności zadecydowała punktacja pomocnicza (punkty zdobyte przez przeciwników). Po 6,5 pkt. zdobyli zawodnicy od 3 do 9 miejsca, ale najniższy stopień podium zdobył arcymistrz z Indii Vuppala Prraneeth.

Igor Janik, zwycięzca turnieju głównego /fot. Piotr Nguyen

Obecność ośmiu arcymistrzów i wielu innych utytułowanych graczy przy tak różnorodnych federacjach wśród uczestników zapewniała możliwość walki o normy na tytuły międzynarodowe. Warto także wspomnieć, że aby zapewnić jak najlepszy komfort rywalizacji na odpowiednim poziomie organizatorzy ściśle przestrzegali określonych widełek rankingowych w poszczególnych grupach dzięki czemu w grupie A nie było ani jednego zawodnika poniżej 2100.

Nagrodzeni zawodnicy (top 10) w grupie A festiwalu CRACOVIA. Od lewej: sędzia główny turniejów A-E Jarosław Pietraszewski, Wiceprezydent Miasta Krakowa Łukasz Sęk, GM Igor Janik, GM Szymon Gumularz, GM Vuppala Prraneeth, IM Vahe Danielyan, IM Egor Bogdanov, GM Paweł Teclaf, GM Robert Cvek, IM Yannay Ben Ari, IM Piotr Nguyen, FM Roman Pyrih, dyrektor turnieju Kamila Kałużna, sędzia główny turniejów F-I Andrzej Irlik. /fot. Jakub Pietraszewski

Finalnie nikomu nie udało się zdobyć normy arcymistrzowskiej, ale padła norma na tytuł mistrza międzynarodowego – zdobył ją Roman Pyrih, który zamykał pierwszą dziesiątkę.

Startowało 106 graczy. Link do wyników: https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5093147684372480/results/9

9 grup festiwalu Cracovia

Społeczność szachową tworzą nie tylko mistrzowie i arcymistrzowie. Organizatorzy zadbali aby każdy, niezależnie od wieku czy prezentowanego poziomu znalazł odpowiedni turniej dla siebie.

Sergej Shilov, zwycięzca turnieju 60+ /fot. Piotr Nguyen

Kilka turniejów rozegrano w skróconej formie – po 7 rund.

  • W grupie F (rankingi do 1800) wygrał Nika Juris Nicolas🇵🇭  (6.5/7) przed Rafałem Skalnym🇵🇱 i Filipem Kordą🇵🇱 (obaj po 5.5).
  • Grupę G (juniorzy do lat 12) zwyciężył Maksym Pavlyk🇺🇦 (6/7). Drugi był Artem Pidlisnyi🇺🇦, a trzeci Krzysztof Chmiel🇵🇱 (obaj po 5.5).
  • W grupie H (juniorzy do lat 10) pierwsze miejsce zajęła Daria Kravchuk🇺🇦, drugie Tymoteusz Grucela🇵🇱, a trzecie Denys Farkash🇺🇦 (wszyscy po 6 pkt. z 7).
  • Natomiast grupę I (juniorzy do lat 8) zdominowała ekipa z Gruzji. Pierwszą lokatę zdobył Lazare Kvachakidze🇬🇪, drugą Giorgi Nemsitsveridze🇬🇪, a najniższy stopień podium zdobyła Lile Svanadze🇬🇪.
Szachy potrafią wzbudzić uśmiech na twarzy! /fot. Marta Zienkiewicz

Prawdziwy festiwal szachowy

Festiwal w odróżnieniu od zwykłego turnieju klasycznego charakteryzuje się nie tylko dużą liczbą uczestników czy mnogością grup. To także atmosfera gdzie życie toczy się wokół królewskiej gry. W tradycyjnym turnieju noworocznym rozgrywanym tempem szachów błyskawicznych uczestniczyło ponad 260 szachistów. Po raz pierwszy zorganizowano także turniej w kloca gdzie wystartowały 23 drużyny.

Infuś odwiedza stoisko ChessboArt!

Szachiści każdego dnia mogli także zrobić zakupy na stoiskach szachowo.pl oraz ChessboArt.

Warto także wspomnieć, że w trakcie festiwalu we współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim, Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz jedną z chorwackich uczelni przeprowadzono badania na uczestnikach dotyczące poziomu ich satysfakcji. Powstać ma artykuł naukowy, ale wyniki także bezpośrednio pozwolą organizatorom na jeszcze większe udoskonalenie tak udanej imprezy.

Kiedy kolejna edycja?

Turniej odbywa się raz do roku. Mimo iż dopiero co skończył się festiwal to organizatorzy już ogłosili, że 36. Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA odbędzie się w dniach 27.12.2025 – 04.01.2026.

A jak poszło autorowi na festiwalu CRACOVIA?

Jeśli dotrwaliście do tego momentu, to myślę, że na koniec mogę coś napisać w pierwszej osobie. Przede wszystkim bardzo dobrze, że mamy w Polsce takie wydarzenia, na których nie brakuje utytułowanych graczy z różnych krajów. Niestety, aby zdobyć normę arcymistrzowską, trzeba jeszcze dobrze zagrać i z tym było u mnie trochę gorzej 🙂 Zaliczyłem potworną wpadkę już w rundzie drugiej, kiedy to nie potrafiłem pogodzić się z remisem. Potem w rundzie szóstej przegrałem z kolegą z Armenii, który ma dość niski ranking, ale jest mistrzem międzynarodowym i potrafi zagrać bardzo dobrze (finalnie zajął 4 miejsce). W takiej sytuacji potrzebowałem wygrać wszystkie trzy partie po Sylwestrze aby uznać wynik za przyzwoity i… to się udało!

Szczęściu trzeba pomagać. Co przeoczył przeciwnik w ostatniej rundzie?

Jeśli czytaliście uważnie artykuł, to mogliście zauważyć, że finalnie zakończyłem zmagania na niezłym 9 miejscu (choć oczywiście, zawsze mam ambicje na więcej).

Piotr Nguyen /fot. Jakub Pietraszewski

Już na sam koniec chciałbym jeszcze wspomnieć, że jako dziennikarz zawsze cieszę się jeśli organizatorzy dostarczają fajne zdjęcia, które mogę wykorzystać w artykule, a jako zawodnik cieszę się kiedy znajdę zdjęcie, na którym jestem! A przy okazji turnieju blitza wcieliłem się w rolę fotografa i sam zrobiłem trochę portretów, które znajdziecie w albumie na fanpage Infoszach.

O Piotr Nguyen 170 artykułów
mistrz międzynarodowy, najwyższy ranking Elo w karierze: 2453

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*