Runda 5
Piąta runda Turnieju Pretendentów była zdecydowanie bardziej emocjonująca dla kibiców niż poprzednia. W każdym pojedynku mogliśmy być świadkami nie tylko licznych komplikacji i nagłych zmian oceny pozycji, ale także poważnych błędów i niewykorzystanych szans. Ostatecznie dzisiejsza chaotyczna walka zakończyła się trzema remisami, a niespodziewane zwycięstwo odniósł Ian Nepomniachtchi. Dzięki temu Rosjanin aktualnie zajmuje samodzielne pierwsze miejsce z wynikiem 3,5 punktu, a tuż za nim plasuje się Maxime Vachier-Lagrave mający 3 punkty.
Turniej pretendentów – przebieg partii 5 rundy
Anish Giri – Fabiano Caruana 1/2
Mimo że Amerykanin był przez wielu uważany za faworyta tego pojedynku, to on od samego początku do końca musiał wytrwale bronić się pod stałym naciskiem przeciwnika. Czarne zdecydowały się w debiucie na nie do końca poprawny plan, związany z ruchami 13…Hb8 oraz 14…g5, po czym stanęły w trudnej pozycji – ich figury stały się pasywne, król nie mógł znaleźć bezpiecznego schronienia, a białe przejęły kontrolę nad centrum, otwartymi liniami i najważniejszymi punktami. Później jednak Anish Giri nie wykorzystał kilku szans na stworzenie bardziej konkretnych gróźb i powiększenie swojej przewagi (26.f5; 29.Gb5) i wkrótce czarne zdołały rozwiązać swoje problemy i partia zakończyła się remisem.
Alexander Grischuk – Liren Ding 1/2
Poniższa partia była najbardziej wyrównana ze wszystkich rozegranych w tej rundzie. Zawodnicy zdecydowali się na boczny wariant klasycznej Partii Hiszpańskiej. Białe utrzymały przewagę debiutową, a po kilku wymianach uzyskały przyjemniejszą pozycję. Okazało się to jednak niewystarczające do walki o zwycięstwo i przeciwnicy zgodzili się na podział punktu.
Kirill Alekseenko – Maxime Vachier-Lagrave 1/2
Najbardziej chaotyczna i skomplikowana partia turnieju. Dokładnie przygotowany Francuz wybrał czarnymi, rzadko spotykany na tym poziomie, wariant Najdorfa w Obronie Sycylijskiej. Powtarzając swoją partię z Magnusem Carlsenem z 2019 roku (tym razem wybierając 16…g6, zamiast 16…Gf8), Vachier-Lagrave czuł się bardzo pewnie w gąszczu wariantów i uderzeń taktycznych następujących po sobie w ciągu kolejnych kilku ruchów. Mimo że młody Rosjanin nie miał tak dużego doświadczenia w powstałej pozycji, a nad swoim 17. i 18. ruchem myślał razem przez około godzinę, to zdołał odnaleźć niemal forsowną linię prowadzącą do remisu.
Ian Nepomniachtchi – Hao Wang 1-0
Jedyna rezultatywna partia dzisiejszego dnia. Rozpoczęty Obroną Rosyjską pojedynek miał raczej spokojny przebieg. Białe wciąż utrzymywały lekką przewagę i starały się napierać na skrzydle królewskim oraz w centrum. Ciągły, stopniowy nacisk na każdy osłabiony punkt pozycji czarnych sprawił, że w 32. ruchu Hao Wang popełnił ciężki błąd (32…Hd7?), który okazał się tym decydującym. Wkrótce białe zdobyły figurę i czarne się poddały.
Wyniki po 5 rundach
Kojarzenie na jutro
Konkurs typowania
Na naszej stronie na Facebooku codziennie jest możliwość typowania wyników poszczególnych partii kolejnej rundy. Po 4 partiach prowadzą:
- Kamil Młynarski – 11 punktów
- Michał Koziorowicz – 11 punktów
- Piotr Podobiński – 10 punktów
- Tomek Jaskółka – 10 punktów
- Hubert Dębczak – 10 punktów
- Piotr An Nguyen – 10 punktów
- Szymon Skurniak – 10 punktów
- Barbara Trybowska – 10 punktów
- Michał Mrowczyk – 10 punktów
Serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie!
Równocześnie przypominamy o jedynej polskiej transmisji z wydarzenia. Jutro również będzie ona prowadzona na kanale SaychessPL przez Arcymistrza Daniela Sadzikowskiego.
A tutaj znajdziecie artykuł z poprzedniej rundy.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis