Runda 4
Wczoraj przypadł pierwszy podczas turnieju dzień wolny od gry. Zawodnicy mieli zatem możliwość odetchnięcia i nabrania sił – zapytani w wywiadach przyznali, że moment ten w pełni wykorzystali na odpoczynek, krótkie spacery czy czytanie książek, niektórzy jednak woleli skupić się na przygotowaniu do kolejnej partii. Taka przerwa często ma bardzo duży wpływ na dalszy przebieg walki – jedni, napełnieni świeżą energią, odważnie ruszą po zwycięstwo, inni z trudem powrócą do rzeczywistości. Czwarta runda okazała się jednak nieco spokojniejsza. Po kilku godzinach walki, po raz pierwszy w turnieju, wszystkie pojedynki zakończyły się podziałem punktu, co nie wywołało zmian w aktualnej tabeli turniejowej.
How does @anishgiri relax on a rest day?#FIDECandidates #TodayInChess pic.twitter.com/ZSPEyMBMc3
— Saint Louis Chess Club (@STLChessClub) March 21, 2020
Turniej pretendentów – przebieg partii 4 rundy
Fabiano Caruana – Ian Nepomniachtchi 1/2
Najdłużej trwający dzisiaj pojedynek, pomiędzy faworytem turnieju oraz jednym z aktualnych liderów. Czarne zdecydowały się na Obronę Grünfelda, która często prowadzi do bardziej otwartej gry, skupionej na walce w centrum. Białym udało się utrzymać znaczną przewagę debiutową oraz wyrobić silnego, wolnego piona d, który wraz z kolejnymi wymianami, stwarzał coraz większe możliwości walki o zwycięstwo. Niedokładność w 31. ruchu pozwoliła jednak czarnym na wymianę hetmanów i całkowite wyrównanie gry. Po długim manewrowaniu i obustronnych próbach przełamania obrony przeciwnika, zawodnicy zgodzili się na remis.
Hao Wang – Kirill Alekseenko 1/2
Grający białymi, silny chiński zawodnik, przez całą partię starał się przechytrzyć najmniej doświadczonego w turnieju Rosjanina, napierając na wszystkie słabe punkty pozycji czarnych, a także wykorzystując wiele możliwych motywów taktycznych (28.c6!; 29.e4!). Stalowe nerwy młodego debiutanta pozwoliły mu jednak odnaleźć precyzyjne ścieżki obrony i ostatecznie końcowa sytuacja przy niestandardowym materiale (wieża białych za gońca i dwa pionki czarnych) nie wystarczyła Wang Hao na zdobycie całego punktu.
Maxime Vachier-Lagrave – Alexander Grischuk 1/2
W poniższej partii Alexander Grischuk postanowił ponownie wybrać, najwyraźniej dokładnie przygotowany z myślą o tym turnieju, wariant Partii Hiszpańskiej, który rozegrał już w 2 rundzie w pojedynku z Ianem Nepomniachtchim. Zawodnicy powtórzyli partię sprzed 3 dni aż do 17. ruchu, w którym to Maxime Vachier-Lagrave zdecydował się na 17.g4 zamiast 17.Kh2. Znany z niedoczasów Rosjanin, grający czarnymi, jak sam przyznał w wywiadzie po partii, był w 100% pewien, że jego przeciwnik wybierze ten wariant, a mimo to nad swoim 18. ruchem myślał 53(!) minuty. Dalej gra była wyrównana, lecz Grischuk, mając minutę na zegarze, popełnił duży błąd (29…S:a4), po którym białe mogły osiągnąć bardzo dużą przewagę (30.We4 Ge6 31. S:e6 f:e6 32.Gg5+ Ke8 33.Wf3 b5 34.Wef4). Francuz odpowiedział jednak bardzo szybko i niepoprawnie, a po kilku kolejnych niedokładnościach z obu stron na szachownicy pozostały jedynie dwa króle.
Liren Ding – Anish Giri 1/2
Obaj zawodnicy, rozgrywający poniższą partię, nie mogli być zadowoleni z dotychczasowego przebiegu turnieju. Po dramatycznych wydarzeniach początkowych rund, postanowili oni postawić na spokojniejszą grę. Białe przez dłuższy czas utrzymywały przewagę debiutową, jednak nie stworzyły konkretnych gróźb czarnym i po wielu wymianach podpisano remis.
Wyniki po 4 rundach
Kojarzenie na jutro
Równocześnie zapraszamy do śledzenia jedynej polskiej transmisji z Turnieju Pretendentów. Przez kolejne dwie rundy będzie ona prowadzona na kanale SaychessPL przez arcymistrza Daniela Sadzikowskiego:
oraz do przeczytania artykułu z poprzedniej rundy:
https://infoszach.pl/2020/03/19/turniej-pretendentow-3-ding-odbija-sie-od-dna/
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis