Po wczorajszym dniu wolnym, w którym to zawodnicy mieli czas na regenerację sił oraz dokładne omówienie planu na kolejne rundy, polskie drużyny powróciły do walki w Drużynowych Mistrzostwach Europy. Obie reprezentacje czekały wymagające pojedynki. Kobiety zmierzyły się z drugim, ale także bardzo silnym, składem gospodarzy- Gruzją, a mężczyźni podjęli ciężką walkę z rozstawioną z 6 numerem startowym Hiszpanią. Różnice rankingowe między zawodnikami na poszczególnych szachownicach były niewielkie, co poskutkowało zmiennym i bardzo ekscytującym przebiegiem obu meczów.
Grupa kobiet
W ciężkiej sytuacji meczowej, Polkom ostatecznie udało się zremisować 2-2, utrzymując się tym samym w czołówce tabeli!
Na pierwszej szachownicy Monika Soćko niestety uległa czarnym kolorem silnej gruzińskiej zawodniczce Nino Batsiashvili. Po fazie debiutowej białym udało się przejść do przyjemniejszej końcówki, w której powoli powiększały swoją przewagę, doprowadzając partię do końca.
Batsiashvili Nino-Soćko Monika
Przewagę w aktywności figur u białych widać na pierwszy rzut oka. Mimo równowagi materialnej nie są one w stanie utrzymać pozycji.
40.S:f6 G:f6 41.Wd8!
Okazuje się, że skoczka na b8 nie da się obronić w żaden sposób- czarne poddały się.
W końcowej fazie partii Joli Zawadzkiej z Nino Khomeriki stan meczu wynosił 2-1 na naszą niekorzyść. Jola musiała grać na wygraną, aby Polki nie przegrały walki z Gruzinkami. Sytuacja była trudna- nasza zawodniczka zmuszona była oddać jakość i wydawało się, że partia nie może zakończyć się lepszym wynikiem niż remisem, jednak walka do końca sprawiła, że Jola wykorzystała każdą niedokładność przeciwniczki, wyrównując tym samym stan meczu.
Zawadzka Jolanta-Khomeriki Nino
40.G:f4
Białe oddają jakość, lecz w zamian pozostają ze sporą przewagą w pionkach. Dodatkowo czarne piony są świetnym celem ataku, co daje białym pewne perspektywy na grę na wygraną.
40…G:g5 41.G:g5 Ke6 42.Ge3 Wg8+43.Kf3 Wd7 44.Wh4
44…Wc7?! 45.Ke4 Wg6?!
Czarne grają bez planu, podczas gdy białe polepszają pozycje swoich figur i zaczynają atakować słabości czarnych.
46.Wh5 Kd6 47.f4!
Okazuje się, że obrona czarnych pionów jest niemożliwa. Wkrótce Jola całkowicie zdominowała czarne wieże i zmusiła przeciwniczkę do rezygnacji.
Na 3 szachownicy Karina Cyfka spokojnie i zdecydowanie zwyciężyła czarnymi z Sopiko Khukhashvili. Warto prześledzić serię wymian, jakiej dokonała polska zawodniczka, z lekkich figur pozostawiając sobie jedynie silnego czarnopolowego gońca przeciwko słabemu skoczkowi białych. Karina pokazała jak dokładnie wykorzystywać takie aspekty pozycyjne i zrealizowała przewagę.
Khukhashvili Sopiko-Cyfka Karina
Pozycja z gry środkowej- czarne ustawiły silnego gońca na d4, który jednocześnie atakuje słabego pionka c5, punkt f2, kontroluje wiele czarnych pól, a także w znaczącym stopniu ogranicza białego skoczka. Czarne mają wiele planów do wyboru- mogą starać się opanować linię d lub przygotować przełom na skrzydle hetmańskim po a4, tak jak było w partii. Mimo że przewaga Kariny nie była jeszcze decydująca, to białym trudno było znaleźć odpowiedni plan obrony i po kolejnych 27 ruchach Gruzinka podddała się.
Partia Alicji Śliwickiej z Sofio Gvetadze miała bardzo zmienny przebieg. Po debiucie Polka uzyskała dużą przewagę pozycyjną- białe miały dużo więcej przestrzeni i lepiej rozwinięte figury, jednak Alicja nie znalazła odpowiedniego planu gry i wkrótce przeciwniczka przejęła inicjatywę.
Śliwicka Alicja-Gvetadze Sofio
Alicja zagrała tutaj 17.f4, co również jest silnym posunięciem i pozwala zachować dużą przewagę. Jednak lepszym i bardzo ciekawym ruchem było:
17.Ha2!
Na pierwszy rzut oka ciężko zrozumieć to posunięcie, jednak okazuje się, że hetman z a2 pośrednio atakuje punkty e6 i f7. Teraz po S:e6, f:e6 czarne będą musiały zawsze liczyć się z c5 lub b5 i pion e6 staje się znaczącą słabością. Przykładowy wariant proponowany przez komputer:
17…Wf8 18.S:e6 f:e6 19.c5 Sd8 20.Gc4
z dużą przewagą białych.
Grupa mężczyzn
Mężczyźni, po równie zmiennych emocjach, także zremisowali 2-2 z silną reprezentacją Hiszpanii.
Na pierwszej szachownicy Jan Krzysztof Duda podjął zdolnego hiszpańskiego szachistę Davida Anton Guijarro. Polak zdecydował się na wariant z poświęceniem pionka, z którego powstała pozycja przypominająca Gambit Wołżański odwróconym kolorem. Białym nie udało się niestety zagrozić przeciwnikowi i po wielu wymianach przeciwnicy zgodzili się na remis.
Duda Jan Krzysztof-Anton Guijarro David
Nastąpiła mini-kombinacja:
22.W:b7! Sce5 23.Gd5 W:b7 24.G:b7 S:c4
I białe spokojnie utrzymały remis.
W partii Radosława Wojtaszka z Francisco Vallejo Ponsem zawodnicy szybko wymienili hetmany. Przez kolejną część walki białe starały się przejąć inicjatywę, jednak Polak spokojnie odpierał wszelkie groźby, na koniec nawet uzyskując lekką przewagę i po 35 ruchach zgodzono się na remis.
Vallejo Pons Francisco-Wojtaszek Radosław
Radek zagrał tutaj 30…Scd2 i po 31.Sc5 S:f1 32.W:f1 S:c5 33.G:c5 materiał się zredukował i zawodnicy zgodzili się na podział punktu 2 ruchu później. Dokładniejsze było:
30…Sbd2
Czarne nie pozwalają na 31.Sc5, po czym nastąpiłoby proste 31…S:b2. Dalej partia mogłaby się potoczyć następująco:
31.G:d2 S:d2 32.Sc5 Gc6
i czarne zachowują lekką przewagę, którą jednak trudno byłoby zrealizować.
W przykry sposób zakończyła się walka Jacka Tomczaka z niegdyś graczem ze ścisłej światowej czołówki, wielokrotnym uczestnikiem Turniejów Pretendentów, Alexeiem Shirovem. Przez większą część partii Jacek wytrwale bronił gorszej pozycji, doprowadzając do wyrównania. Wtedy jednak niestety przeoczył forsowną wygraną czarnych i partia zakończyła się porażką Polaka.
Tomczak Jacek-Shirov Alexei
Jedynym ruchem utrzymującym przybliżoną równowagę był powrót hetmanem do obrony poprzez 50.He2. Jacek jednak zagrał:
50.Wf4?
I po 50…Hh5+ czarne szybko zmusiły przeciwnika do poddania, szybciej jednak wygrywało:
50…Hh3+ 51.Kg1 Wa1! 52.H:a1 Hg3+ 53.Kh1 Gc6+ 54.e4 H:f4
z wygraną.
Na 4 szachownicy Kamil Dragun, grając z Manuelem Perez Candelario, spokojnie przejął inicjatywę atakując słabe pionki przeciwnika, doprowadzając do wygranej końcówki wieżowej.
Perez Candelario Manuel-Dragun Kamil
Czarne mają przewagę pionka. Białe starają się zredukować materiał z nadzieją na ustawienie remisowej konstrukcji, jednak Kamil dokładnie doprowadza partię do końca.
38.W:c4 W:c4 39.d6 W7c6 40.G:c4 W:c4 41.d7 Wd4 42.We4
42…Wd1+ 43.Kf2 b5 44.Wb4 W:d7 45.W:b5 Wa7
Czarne ustawiły wieżę za swoim wolnym bandowym pionem- końcówka jest wygrana.
Pozycja turniejowa
Kobiety po remisie utrzymują się na piątym miejscu- ostatnie partie będą zdecydowanie ciężką walką o medal.
Sytuacja mężczyzn jest nieco trudniejsza, jednak dalej walczą oni o wysokie miejsce.
Kojarzenie na jutro
Turniej wkracza w decydującą fazę:
Kobiety zmierzą się jutro z niezwykle silną, prowadzącą drużyną Rosji– będzie to mecz na pewno pełen emocji, gdyż będzie miał decydujący wpływ w walce o medale.
Mężczyźni za to podejmą reprezentację Estonii, rozstawioną z 32 numerem startowym.
Trzymamy kciuki!
Zapraszamy do uczestniczenia w analizach zakończonych partii codziennie o godzinie 20:00 w ramach Wieczorów Eksperckich:
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis