Aeroflot Open 2019

widok na salę gry autor: ChessBase

Od 18 lutego do 1 marca w Moskwie trwał jeden z najsilniejszych otwartych turniejów na świecie  Aeroflot Open 2019! Stawką w turniejowej grupie 'A’ była nagroda pieniężna w wysokości 18.000 euro i kwalifikacja do superturnieju w Dortmundzie dla najlepszego zawodnika. Listę startową otwierali tacy szachiści jak: Wei Yi 🇨🇳 (2733),  Fedoseev Vladimir 🇷🇺 (2715) Dubov Daniil 🇷🇺 (2703), Wang Hao 🇨🇳 (2714) (co ciekawe, żaden z nich nie przekroczył 30 roku życia). W grupie było aż 71 arcymistrzów na 101 startujących zawodników.

zaledwie 20-letni GM Wei Yi
autor: Amruta Mokal

Wielką sensację wywołał jednak wynik 43-letniego  zawodnika Kaido Kulaotsa 🇪🇪 (2542), który wyprzedził wyżej wymienionych arcymistrzów i wygrał całą grupę A! Zadziwiające jest to, że zawodnik rozstawiony z nr. 62 (!) wygrał w 7 rundzie z 1 numerem startowym Wei Yi, a rudzie 4 mistrzem świata w szachach szybkich Daniilem Dubovem!

wyniki turnieju

zwycięzca turnieju Kaido Kulaots
źródło: chess24

Zwycięzca turnieju zdobył 7 pkt – tyle samo punktów zdobył dziewiętnastoletni Ormianin Haik Martirosyan startujący z 28 startowym.

srebrny medalista Ormianin Haik Martirosyan (na drugim planie Kaido Kulaots)
źródło: ChessBase

zdobywca brązowego medalu Sasikiran Krishnan

A czy Wy spodziewaliście się takich wyników?

O Szymon Sidło 4 artykuły
Witaj, Nazywam się Szymon Sidło. Mam II kategorię szachową i III klasę sportową. Gram w szachy od 6 lat i reprezentuję klub UKS Pałac Młodzieży Katowice. Mam nadzieję, że spodoba Wam się moja twórczość a jeśli tak zapraszam do mojego bloga: http://szymonszachista306.blogspot.com/