Od 26 grudnia w stolicy Rosji przez 3 dni trwały Mistrzostwa Świata w szachach szybkich pod patronatem króla Salmana. Codziennie rozgrywane było po 5 partii w grupie Open oraz po 4 w grupie Kobiet (tempo 15 minut + 10 sekund na posunięcie). Z wynikiem 11.5/15 o cały punkt wyprzedził kolejnych zawodników nie kto inny, a niepodważalnie najsilniejszy szachista na świecie Magnus Carlsen!
Pula nagród w grupie Open to 350 000 dolarów (60 000 za 1 miejsce), a w grupie Kobiet 150 000 dolarów (40 000 za 1 miejsce).
W kolejnych 2 dniach (29-30 grudnia) w tym samym miejscu rozegrane będą Mistrzostwa Świata w szachach błyskawicznych (tempo 3 min. + 2s. na pos.) Zapraszamy do oglądania polskiej transmisji już od godziny 13:00 na https://www.twitch.tv/infoszach. Zachęcamy także do wsparcia inicjatywy na https://zrzutka.pl/ryhjfd dzięki czemu możemy realizować takie akcje.
Mistrzostwa Świata w szachach szybkich 2019 – grupa Open
Za samodzielnym zwycięzcą turnieju Magnusem Carlsenem z wynikiem 10.5 pkt. znalazł się młody Irańczyk Alireza Firouzja (który nie reprezentuje od kilku dni swojego kraju) oraz Hikaru Nakamura z USA. Z tą samą ilością punktów pechowe czwarte miejsce zajął Rosjanin Vladislav Artemiev. Za nimi aż 7 zawodników zgromadziło po 10 pkt. a wśród nich Jan Krzysztof Duda (7 miejsce), który przez cały turniej grał w czołówce.
Udany start zaliczył także Mateusz Bartel (9pkt, 34 miejsce). Pozostali reprezentanci Polski niestety wypadli poniżej oczekiwań i miejmy nadzieję, że odbiją się w blitzu.
Szczegółowe wyniki: http://chess-results.com/tnr499127.aspx?lan=1&art=1&rd=15&fedb=POL&fed=RUS&flag=30
Mistrzostwa Świata w szachach szybkich 2019 – grupa Kobiet
W grupie Kobiet natomiast aż trzy zawodniczki zgromadziły po 9 punktów (z 12 rund). Dwie najwyżej sklasyfikowane zawodniczki według punktacji pomocniczej zagrały mecz o złoto. Po szalenie emocjonującej dogrywce, która skończyła się armagedonem zwycięsko wyszła Humpy Koneru z Indii. Srebro trafiło do Lei Tingje z Chin, a brąz to Ekateriny Atalik, która reprezentuje Turcję.
Monika Soćko zajęła 34 miejsce, a Klaudia Kulon 55.
Szczegółowe wyniki: http://chess-results.com/tnr499128.aspx?lan=1&art=1&rd=12&fedb=POL&fed=RUS&flag=30
Transmisję w języku angielskim, rosyjskim oraz hiszpańskim śledzić można na oficjalnym kanale FIDE . Osobiście szczególnie polecam rosyjską transmisję, którą prowadzi mój ulubiony komentator Sergey Shipov. Od jutra jednak zapraszam oczywiście na nieoficjalną transmisję w języku polskim na https://www.twitch.tv/infoszach, którą poprowadzę ja 😉
Oficjalna strona turnieju: https://wrbc2019.com/
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis