Autor: PIOTR KAIM
Współpraca: PIOTR NGUYEN
W piątej rundzie po raz pierwszy doszło do pojedynku wewnątrz grupy trzech drużyn o najwyższych średnich rankingach: Polonia Wrocław odniosła ważne zwycięstwo nad Stilonem Gorzów i nadal lideruje wraz z Hetmanem Katowice. Swój mecz wygrała też Silesia Racibórz, która – na skutek porażki Stilonu – awansowała na 3. miejsce. Marsz w górę tabeli kontynuuje zespół Dwóch Wież z Krakowa, który wygrał z drużyną Miedzi Legnica. Ta ostatnia nie może przezwyciężyć złej passy i jeszcze nie zdobyła żadnego punktu meczowego.
Baszta MOS Żnin – Wasko HETMAN GKS Katowice (1,5 – 4,5)
Drużyna Hetmana występuje na razie bez Jana-Krzysztofa Dudy, który figuruje w składzie na 2. szachownicy za Radosławem Wojtaszkiem. Tymczasem w meczu z Basztą katowiczanie wystąpili także bez tego ostatniego. W efekcie na 1. szachownicy zobaczyliśmy Davida Navarę. Były momenty, kiedy mogło się zdawać, że to osłabienie będzie dla faworytów kosztowne.
Jedynie Monika Soćko, niemal od początku, pewnie zmierzała do zwycięstwa z Julią Antolak. Na pozostałych szachownicach toczyła się twarda walka i przez pewien czas meczowa przewaga była po stronie zespołu ze Żnina. Na piątej szachownicy Antoni Szustakowski (Baszta) zgniatał Krzysztofa Bulskiego, a na drugiej – Andrij Maksimienko (Baszta) szybko dostał wygraną pozycję z Bartoszem Soćką.
Ostatecznie drużyna z Katowic przechyliła szalę na swoją stronę, o czym zadecydowały partie, w których – przez długi czas – gra była wyrównana. Na pierwszej szachownicy David Navara złapał na taktyczny numer Bartłomieja Heberlę, a na czwartej Kamil Mitoń zrobił to samo z Michaiłem Simancewem. Z kolei na trzeciej Grzegorz Gajewski ograł w komplikacjach Piotra Piesika. Na dokładkę, w najdłuższej partii meczu, Bartosz Soćko – nadludzkim wysiłkiem woli – uratował końcówkę z Andrijem Maksimienką.
Klubowi ze Żnina udało się wykorzystać tylko jeden atut, czyli przewagę Antoniego Szustakowskiego nad arcymistrzem Bulskim. 19-letni zawodnik Baszty robi znakomite wrażenie i wydaje się, że jego ranking (2256) będzie niebawem znacznie wyższy.
A. Szustakowski (Baszta) – K. Bulski (Hetman)
30. e6 fxe6 31. dxe6 Re7 32. Qd4 Nf5 33. Qe5 Nd6
34. Rxh7+ Qxh7 35. Nxh7 Kxh7 36. c5 bxc5 37. Qxc5 Rxe6 38. Qxa7 i białe wkrótce wygrały dzięki wolnemu pionkowi „a”.
Łapię się na tym, że niemal w każdym sprawozdaniu przedstawiam twórczość Davida Navary. W jednym przypadku wiązało się to z faktem, że arcymistrz niespodziewanie przegrał z niżej notowanym przeciwnikiem. Niezależnie od tego, partie Czecha są bardzo wdzięcznym tematem do opowiadania, bo zawsze dzieje się w nich coś ciekawego.
B. Heberla (Baszta) – D. Navara (Hetman)
30.Sxd5? Bartek myślał, że czarne muszą wymienić hetmany (30…Hxe3), co prowadziłoby do remisowej końcówki. Nic z tego: po 30…Ha6! okazało się, że pozycja jest przegrana, bo po zwykłym odejściu skoczka z d5, czarne mogą zbić wieżę na f1. Polski arcymistrz odpowiedział więc 31.Sf6+, ale po 31…gxf6 nic nie uzyskał za figurę i wkrótce skapitulował.
KSz Stilon Gorzów – VOTUM SA Polonia Wrocław (2-4)
Pierwszy mecz w obrębie wielkiej trójki, złożonej z Hetmana, Polonii i Stilonu, zakończył się ważnym sukcesem Polonii Wrocław. Zadecydowały o nim partie rozegrane na 1. i 4. szachownicy, w których Pentala Harikrishna (Polonia) wygrał czarnymi z Kacprem Piorunem, a Marcin Tazbir (też Polonia) pokonał białymi Igora Janika. Na pozostałych szachownicach padły remisy.
Kacper Piorun, lider gorzowian, grał w tej rundzie bez ikry, co kontrastowało z jego pomysłowością z poprzedniego dnia, kiedy wygrał z Aleksandrem Miśtą. Na marginesie jego pojedynku z arcymistrzem Harikrishną warto zadać pytanie: co ludzie widzą w często grywanym, ale jałowym wariancie partii włoskiej (1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Bc5 4. c3 Nf6 5. d4 exd4 6. e5)? Partia Kacpra nie wyjaśniła tej zagadki w żadnym stopniu. Nasz olimpijczyk ani przez moment nie miał szans na przewagę, a w 15. ruchu podstawił pionka, nie uzyskując żadnej rekompensaty.
K. Piorun (Stilon) – P. Harikrishna (Polonia)
Nastąpiło 15. Qd3? (można było grać 15.a3 Gf8 16.We1) 15…Bxf3 16. Qxf3 fxe5 17. dxe5 Rxe5, po czym Hindus przystąpił do powolnego dobijania rannego przeciwnika. Finał był następujący:
40…Qd4 Białe nie są w stanie bronić pionka „f2” i jednocześnie blokować pionka „d2”. Dały więc przedśmiertnego szacha 41. Qa8+ i poddały się po 41…Kh7.
Biały Król Wisznia Mała – KSz Silesia Racibórz (2,5 – 3,5)
Drużyna Raciborza – po wczorajszym potknięciu z Dwoma Wieżami – wróciła na zwycięski kurs i wskoczyła na 3. miejsce, mijając zespół Stilonu Gorzów. Bohaterami meczu z Białym Królem byli gracze z 3. i 6. szachownicy: Tomasz Markowski pokonał czarnymi Artura Skawińskiego, a Ukrainka Natalia Buksa wygrała z Martą Bartel. W ostatniej rezultatywnej partii Piotr Brodowski (Biały Król) odniósł cenne zwycięstwo nad Zbynkiem Hrackiem, ale to nie wystarczyło do uratowania meczu.
W pojedynku pań Marta Bartel została zepchnięta do głuchej obrony i nie uzyskała żadnej kontrgry do końca partii.
Natalia Buksa (Silesia) – Marta Bartel (Biały Król)
40.g5 hxg5 41.hxg5 Hb5 Czarne próbują wyjść z opresji za pomocą uproszczeń, ale ich problemy wcale od tego nie maleją. Po 42.Hxb5 cxb5 43.Bc5 pozycja nadal jest bardzo trudna. Po kilku dalszych posunięciach białe zdobyły pionka i wymieniły wieże…
49.Ke5 Sc7 50.Kd6 Se6 51.Ge3 i czarne poddały się, bo nie mogą zapobiec marszowi białego króla do pionków a6 i b5.
Akademia Szachowa Gliwice – Wieża Pęgów (3 – 3)
Zawodnicy obu drużyn postanowili dzisiaj odpocząć i stąd dość szybkie remisy na pięciu szachownicach. Tylko na pierwszej toczyła się długa walka między Jackiem Tomczakiem (Akademia Szachowa) i Aleksandrem Miśtą (Wieża). Aleksander – drugi raz w tym turnieju – postawił na wariant drakona w obronie sycylijskiej i mało brakowało, żeby skończyło się tak samo jak w pierwszej rundzie, kiedy przegrał z Niclasem Huschenbethem (Silesia). Jacek dość długo trzymał Aleksandra na widelcu, ale nie udało mu się postawić kropki nad „i”.
J. Tomczak (Akademia Szachowa) – A. Miśta (Wieża)
28…Rxg5 29. Qxg5?! Można było otworzyć linię „h” za pomocą 29. hxg5!, bo czarne nie mogą iść na wariant 29…Qxd5 30.Hh4+ Kg8 31.Wh1 z pogromem. Po innych ruchach białe mogłyby ustawić skoczka na e6 i czarny król nie miałby szans na ucieczkę z zagrożonego skrzydła. Po ruchu w partii czarne nadal miały trudną pozycję, ale gracz Wieży cudem uciekł spod topora i zdołał wywalczyć remis.
KSz Dwie Wieże Kraków – KSz Miedź Legnica (3,5 – 2,5)
Drużyna z Krakowa zaliczyła porażki w pierwszych trzech rundach, w których mierzyła się z najwyżej notowanymi zespołami. Po tej szkole wyraźnie nabiera rozpędu: w czwartej rundzie pokonała drużyną z Raciborza, a w piątej powtórzyła sukces w spotkaniu z Miedzią.
Z kolei drużyna z Legnicy – mimo niezłego, wyrównanego składu – ciągle nie może zdobyć żadnego meczowego punktu. Pięć zer na starcie może być deprymujące, więc warto skorzystać z pomocy coacha – motywatora. Mistrz Jan Przewoźnik, łączący psychologię z szachami, uczy że zdolność do przezwyciażenia negatywnych tendencji w dużym stopniu zależy od ich umiejętnego opisania. Nie można zatem mówić: „gramy beznadziejnie, wszystko przegrywamy”. Trzeba to opisać inaczej: „zbieramy siły”…
Wracając zaś do komentowanego meczu, trzeba zauważyć, że na sukces Dwóch Wież – podobnie jak wczoraj – mocno zapracowała Ukrainka Julia Osmak, która pokonała czarnymi Oliwię Kiołbasę. Drugie zwycięstwo dorzucił Dariusz Mikrut, gracz ultrasolidny, uwielbiający techniczną dłubaninę. Tym razem – w takim właśnie stylu – wypunktował Piotra Bobrasa w końcówce gońcowej. Poniżej finałowa pozycja tej partii.
D. Mikrut (Dwie Wieże) – P. Bobras (Miedź)
Nastąpiło 77.Gd5 i czarne poddały się, bo po 78.Ke6 stracą drugiego pionka. Trzeba przy tym podkreślić, że przedstawiając sam tylko finał, idziemy na łatwiznę, co wiąże się z koniecznością szybkiego opublikowania sprawozdania. We wcześniejszej grze Darek zademonstrował wyjątkowo subtelne manewry, których skomentowanie wymagałoby solidnej analizy. Kto chciałby się podciągnąć w końcówkach gońcowych, powinien spokojnie obejrzeć całą partię i poświęcić jej ostatniej fazie co najmniej godzinę (link pozwalający na pobranie wszystkich partii Ekstraligi jest poniżej).
Zachęcamy do kibicowania i oglądania codziennie transmisji telewizyjnej!
Ważne linki
- Oficjalna strona Ekstraligi: https://ekstraliga2019.pzszach.pl/
- Transmisja online: https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/polish-ekstraliga-2019/1/1/1 lub http://szachy.online/
- Wyniki: https://ekstraliga2019.pzszach.pl/wyniki/
- Partie do pobrania: http://szachy.online/PGN/2019-Ekstraliga.pgn
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis