Mistrzostwa Polski Kontrowersji!

W ostatnim tygodniu najstarsi juniorzy walczyli w Jastrzębiej Górze o tytuł Mistrza Kraju. W czterech grupach (do lat 16/18) wystąpiło 137 szachistów i szachistek. Zawody były rozgrywane w najdalej wysuniętym na północ punkcie Polski. Lokalizacja jest wprost przepiękna – bliskość morza i niezwykłe widoki zrekompensowały mi bardzo długą podróż z Krakowa.

Turniej został zorganizowany bez żadnych zgrzytów, sala gry była bardzo komfortowa. Hotel i wyżywienie były świetne, chociaż porcje obiadowe ciut przymałe 😉

Wydawałoby się, że turniej zapowiada się wyśmienicie. Okazało się jednak, że nie wszyscy traktują te zawody całkowicie poważnie. Pierwsza burzliwa dyskusja pojawiła się po siódmej rundzie. Co takiego się wydarzyło?

Grający czarnymi jasno dał do zrozumienia, że zależało mu na przegraniu tej partii. Ok, nie moja sprawa. Ale z drugiej strony. Mistrzostwa Polski, piąta szachownica, strefa medalowa. Jak ja mam traktować juniorów poważnie?

Burzliwa dyskusja przewinęła się pod LINK. Wszystko co miało zostać powiedziane już napisano. Jedna i druga strona ma w tej sytuacji trochę racji. Osobiście uważam, że to po prostu mało zabawne.

Ale to nie jest jedyna kontrowersyjna sytuacja w tym turnieju!

W ósmej rundzie koledzy klubowi remisują odtwarzając 1:1 inną partie. Jakie jest prawdopodobieństwo, że taka sytuacja zaistnieje bez wcześniejszego „dogadania się”? Na to pytanie odpowiecie sobie sami, ale sytuacja będzie jeszcze omawiana w naszym serwisie z punktu widzenia sędziego. Osobiście nie uważam się za „oblatanego” w przepisach, ale ewidentnie tej sytuacji powinny przyjrzeć się odpowiednie organy pzszach.

(Chociaż wszyscy dobrze wiemy, że kary nawet jak są to ich nie ma…)

I partia źródłowa:

Czy mam problem z tym, że koledzy zremisowali? Absolutnie nie! Obu remis satysfakcjonował – zremisowali. Ale mogli zagrać „normalną partię” i nie byłoby żadnej kontrowersji! Mało tego – zawodnik grający białymi zdobył ostatecznie brązowy medal.

Sporo kontrowersji jak na jedne Mistrzostwa Polski – mam jedynie nadzieję, że juniorzy będą podchodzili bardziej „na poważnie” do tej rangi turniejów.

Co do reszty wyników:

W grupie C-18 zasłużenie zwyciężył Antoni Szustakowski, który w ostatniej rundzie ograł lidera – Igora Kowalskiego!

Podium grupy C-18:

 1. Szustakowski Antoni 7pkt
 2. Kowalski Igor 6,5pkt
 3. Grela Kacper 6,5pkt
 4. Chylewski Patryk 6,5 pkt

Podium D-18:

 1. Kiołbasa Oliwia 8,5pkt
 2. Antolak Julia 8pkt
 3. Kaczmarska Joanna 6pkt
 4. Parol Pola 6pkt

Podium C-16:

 1. Kosakowski Jakub 7pkt
 2. Pacan-Milej Kosma 6,5pkt
 3. Miś Mieszko 6pkt
 4. Teclaf Paweł 6pkt (różnica o połówkę bucholtza!)

Podium D-16:

 1. Malicka Maria 7,5 pkt
 2. Rudzińska Michalina 7pkt
 3. Kucharska Honorata 6pkt
 4. Kalinowska Zuzanna 6pkt (różnica o połówkę bucholtza!)

Ogólnie imprezę uznaję za bardzo dobrze zorganizowaną, ale wracałem z pewnego rodzaju niesmakiem…

Na osłodę kilka (według mnie) najciekawszych momentów podebranych z wydarzenia Marcela Kanarka – LINK.

Zdjęcia ze strony organizatora – LINK

O Dawid Czerw 56 artykułów
Szachy oraz gadanie to dwie rzeczy, które kocham robić, dlatego kariera instruktora oraz zawodnika to był dla mnie jedyny słuszny wybór! Mówiąc prościej: kocham to co robię i uwielbiam się tym dzielić z innymi. Mam nadzieję (i mocno wierzę!), że moje umiejętności trenera oraz zawodnika nadal będą się rozwijać i doskonalić dzięki czemu moje artykuły będą dla Ciebie coraz ciekawszym źródłem wiedzy! Poniżej masz przyciski, które przeniosę Cię do innych miejsc, w których się udzielam.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*