Tylko podziały punktów w rundzie 5!

Kibicie uwielbiają widzieć „jedynki i zera”. Niestety w rundzie piątej nie mieliśmy przyjemności ich oglądać. We wszystkich partiach pojawiły się remisy. Co oczywiście nie znaczy, że zawodnicy podeszli do rundy bez woli walki!

Fenomenalnie grający Caruana niestety nie uzyskał żadnego „plusika” białymi w Partii Katalońskiej. Jeszcze przed 20-tym ruchem czarne uzyskały symetryczną strukturę, a zawodnicy zgodzili się na remis po minimalnej ilości posunięć (30).

Niestety, ale piąta runda dowiodła, że w „Katalonie” ciężko jest uzyskać jakieś sensowne szanse do gry na wygraną. Piszę ze smutkiem, ponieważ jest to jeden z moich ulubionych wariantów. Od dłuższego czasu zastanawiałem się, czy nasz związek ma sens. Turniej kandydatów dowodzi, że powinienem zacząć szukać innych dróg białymi 🙁

Te dwie partie zbytnio nie zainteresowały kibiców. Na szczęście jest niezawodny Alexander Grischuk ze swoim „talowskim” stylem gry. Owszem, partia zakończyła się remisem, ale działo się dużo!

(Photo: Maria Emelianova/Chess.com.)

Analiza autorstwa IM Piotra Nguyena:

(Photo: Maria Emelianova/Chess.com.)

Ciekawostka – w czasie, kiedy So przyszedł na świat Kramnik już od roku posiadał tytuł arcymistrza 🙂 Tym razem doświadczenie wzięło górę i młody GM nie uzyskał debiutowej przewagi białymi!

Widać, że w turnieju Kramnik popisuje się świetnymi analizami – rola sekundanta (Anish Giri!) jest ogromna! 

Tabela po 5-ciu rundach:

O Dawid Czerw 56 artykułów
Szachy oraz gadanie to dwie rzeczy, które kocham robić, dlatego kariera instruktora oraz zawodnika to był dla mnie jedyny słuszny wybór! Mówiąc prościej: kocham to co robię i uwielbiam się tym dzielić z innymi. Mam nadzieję (i mocno wierzę!), że moje umiejętności trenera oraz zawodnika nadal będą się rozwijać i doskonalić dzięki czemu moje artykuły będą dla Ciebie coraz ciekawszym źródłem wiedzy! Poniżej masz przyciski, które przeniosę Cię do innych miejsc, w których się udzielam.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*