Walka o koronę rozpoczęta – Turniej Pretendentów do meczu o MŚ!

W tytułowym turnieju zmierzy się ośmiu zawodników, a zwycięzca będzie miał prawo walki z aktualnym Mistrzem o szachową koronę! Dwukołowe zawody zostaną rozegrane w dniach 10-27 marca w Berlinie a pula nagród to 420 000 $. Jakie są nasze predykcje, kiedy i gdzie możemy kibicować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule!

Tempo gry to 100 minut na 40 posunięć, 50 minut na kolejne 20 oraz 15 na resztę gry (z dodatkiem 30s/ruch). Turniej organizuje oczywiście FIDE, a oficjalna strona to – LINK.

Kim są wybrańcy, którzy powalczą o koronę?

 1. Sergey Karjakin – jako przegrany z zeszłorocznego meczu o MŚ
 2. Levon Aronian – awans z Pucharu Świata
 3. Ding Liren – awans z Pucharu Świata
 4. Shakhriyar Mamedyarov – awans z FIDE Grand Prix 2017
 5. Alexander Grischuk – awans z FIDE Grand Prix 2017
 6. Fabiano Caruana – awans z rankingu
 7. Wesley So – awans z rankingu
 8. Vladimir Kramnik – nominacja z tzw. „dzikiej karty”

Oczywiście każdemu kibicowi nasuwa się pytanie – kto wygra? Tego nie wiem, ale o opinie spytałem kilku, polskich zawodników. (Osobiście uważam, że wygra Aronian!)

GM Daniel Sadzikowski – „Moim zdaniem wygra Aronian, ponieważ ma najlepszy styl!”

WGM Klaudia Kulon – „Ostatnio Mamedyarov zrobił ogromne postępy – stawiam na niego!”

FM Kacper Polok – „Myślę, że wygra i kibicuje Mamedyarowowi 🙂

GM Marcel Kanarek – „Ciężko powiedzieć, ale zapał i wyniki wskazują na Aroniana. Trzeba też powiedzieć o tym, że to jest kwestia jednego turnieju i wszystko może się zdarzyć. Aronian chyba mieszka w Berlinie, więc dodatkową korzyścią jest ta sama strefa czasowa.”

FM Marcin Molenda – „Według mnie turniej kandydatów wygra Sergiej Karjakin. Od dłuższego czasu prezentuje dobre wyniki, stabilną grę oraz ciągłe zyski rankingowe, dodatkowo nie ma nałożonej na siebie ogromnej presji,(w przeciwieństwie do Aroniana) która będzie miała ogromne znaczenie na końcowy układ tabeli.”

IM Piotr Nguyen – „Osobiście bardzo chciałbym zobaczyć mecz Carlsen-Kramnik, gdyż Rosjanin szczególnie dobrze rozgrywa mecze. Z racji wieku być może byłaby to jego ostatnia szansa, aby powalczyć o szachowy tron, ale niestety dla zawodnika z takim stylem gry zwycięstwo w turnieju kandydatów może być trudniejsze niż sam mecz o MŚ. Gdybym jednak musiał postawić pieniądze na któregoś z graczy to byłaby to bardzo niepewna dla mnie decyzja, ale ostatecznie postawiłbym na Aroniana.”

WGM/IM Karina Szczepkowska – „W turnieju Kandydatów mam dwóch faworytów. Są nimi Aronian i Mamedyarow. Ostatnio Mamedyarow wkroczył do elity 2800+ i myślę że ma podstawy aby powalczyć o zwycięstwo w turnieju aczkolwiek drugi z moich faworytów Aronian również jest bardzo niebezpiecznym. Tak więc przez najbliższe kilkanaście dni będę właśnie tym dwóm zawodnikom kibicować 🙂”


 

Tak jak wyżej wspomniałem turniej będzie dwukołowy, więc czekają nas ponad dwa tygodnie szachowych emocji. Partie będzie można oglądać w każdym większym serwisie szachowym – do wyboru do koloru – chess24.com, chess.com, chessbomb!

Kiedy będziemy mogli kibicować?

Spis rund:

 1. Sobota 10 marca o 15:00
 2. Niedziela 11 marca o 15:00
 3. Poniedziałek 12 marca o 15:00
 4. Środa 14 marca o 15:00
 5. Czwartek 15 marca o 15:00
 6. Piątek 16 marca o 15:00
 7. Niedziela 18 marca o 15:00
 8. Poniedziałek 19 marca o 15:00
 9. Wtorek 20 marca  o 15:00
 10. Czwartek 22 marca o 15:00
 11. Piątek 23 marca o 15:00
 12. Sobota 24 marca o 15:00
 13. Poniedziałek 26 marca o 15:00
 14. Wtorek 27 marca o 15:00 – wtedy poznamy przeciwnika Magnusa Carlsena!

Koniecznie musicie śledzić nasz serwis, ponieważ będą się w nim pojawiały wszystkie najważniejsze informacje z meczu!

A jakie są Wasze predykcje?

 

O Dawid Czerw 56 artykułów
Szachy oraz gadanie to dwie rzeczy, które kocham robić, dlatego kariera instruktora oraz zawodnika to był dla mnie jedyny słuszny wybór! Mówiąc prościej: kocham to co robię i uwielbiam się tym dzielić z innymi. Mam nadzieję (i mocno wierzę!), że moje umiejętności trenera oraz zawodnika nadal będą się rozwijać i doskonalić dzięki czemu moje artykuły będą dla Ciebie coraz ciekawszym źródłem wiedzy! Poniżej masz przyciski, które przeniosę Cię do innych miejsc, w których się udzielam.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*