Czy na szachach da się zarobić?

Szachy kojarzone są głównie z „dziadziusiami” siedzącymi gdzieś przy stoliku w parku. Czy to możliwe, żeby „dorobić się” na szachach?

Niedawno zakończone MŚ w blitzu i rapidzie podpowiadają, że tak! Okazuje się, że wokół królewskiej gry pojawia się coraz więcej pieniędzy, ale też kontrowersji. Czy to dobrze, czy źle? Odpowiedź wydaje się niejednoznaczna.

Czterodniowa impreza została rozegrana w dniach 26-30 grudnia. Co wyróżnia ją na tle wielu innych? Miejsce i nagrody! Zawody odbyły się w Arabii Saudyjskiej co prowokuje wiele kontrowersji. Głównie przez to, że zawodnicy niektórych federacji (Izrael, Iran, Katar) nie byli w stanie dostać wiz…

W nawiązaniu do Wikipedii: ” Arabia Saudyjska należy do grupy państw, w których prawa człowieka są stale łamane.„! Czy etyczne jest zatem, żeby tak istotne zawody zostały tam rozegrane? Co więcej kontrakt z FIDE zapewnia Arabskiej federacji organizację MŚ w blitzy i rapidzie na 3 lata!

Jak nie wiadomo o co chodzi to…

…chodzi o pieniądze! Fundusz nagród obejmował 2 miliony $! Dla porównania – fundusz nagród na ME w Katowicach to niewiele ponad 1% funduszu nagród MŚ w Arabii 🙂

Jak widać sprawa nie jest prosta. Ale przejdźmy do szachów, w końcu to jest najważniejsze!

W pierwszej kolejności zostały rozegrane MŚ w rapidzie. Były dwie sekcje – open i żeńska. (Zawsze mnie to dziwi…)

Bardzo niespodziewanie sekcję OPEN wygrał były Mistrz Świata – Vishy Anand (48 lat!). Z pewnością przyjemność sprawiło mu pokazanie „młodzieży” jak się gra. Dodatkowo Hindus mógł cieszyć się z pokaźnej nagrody – 250 000$!

Moment, w którym Anand wygrał dogrywkę i został Mistrzem Świata w Rapidzie!

Sekcję kobiet zdecydowanie zdominowały Chinki, które zajęły dwa najwyższe stopnie podium!

Zwyciężczyni pozostała niepokonana przez cały turniej!

Przyznam szczerze, że najbardziej czekałem na turniej blitza! Dlaczego? Carlsenowi brakowało 14-tu oczek do przebicia magicznej bariery 3000 elo!

Niestety mimo wygrania całego turnieju MŚ stracił na rankingu 🙁

Wyniki sekcji OPEN:

Miło mi oznajmić, że w sekcji żeńskiej mieliśmy „swój” akcent! Klaudia Kulon, znana z drygu do blitza, zajęła fenomenalne 9-te miejsce!

Polka z pewnością będzie się cieszyć z fenomenalnego wyniku oraz świetnej nagrody – 10 000 $!

Jak sądzicie? Czy Klaudia w przyszłym roku powalczy o podium? 🙂

Jak myślicie, czy szachy idą w dobrym kierunku?

 

 

O Dawid Czerw 56 artykułów
Szachy oraz gadanie to dwie rzeczy, które kocham robić, dlatego kariera instruktora oraz zawodnika to był dla mnie jedyny słuszny wybór! Mówiąc prościej: kocham to co robię i uwielbiam się tym dzielić z innymi. Mam nadzieję (i mocno wierzę!), że moje umiejętności trenera oraz zawodnika nadal będą się rozwijać i doskonalić dzięki czemu moje artykuły będą dla Ciebie coraz ciekawszym źródłem wiedzy! Poniżej masz przyciski, które przeniosę Cię do innych miejsc, w których się udzielam.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*