Infoszach świętuje swoje pierwsze urodziny!

Dokładnie rok temu rozpoczęliśmy działalność naszego serwisu. Aż miło jest powspominać! Startowaliśmy jako kilku szachistów, którzy mieli nadzieję stworzyć coś nowego w szachowym internecie. Jak i dlaczego zaczęliśmy? Jak nam to szło? Jak pokonywaliśmy trudności? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Wszystko zaczęło się od mglistego pomysłu. Piotrek (wtedy znałem ledwie z kilku dyskusji w internecie) stwierdził, że dobrze byłoby stworzyć miejsce, gdzie każdy szachista – gracz, organizator, sędzia – mógłby pisać o szachach.

W pierwszej chwili stwierdziłem „a po co nam to?”. W końcu szachy już od wielu(set!) lat stoją jakby na uboczu. No właśnie, ale czy chcemy aby tak było dalej? I wtedy mnie olśniło – ten pomysł to strzał w dziesiątkę. Co lepiej wypromuje szachy niż szachiści, który podzielą się swoją pasją ze światem!

Postanowiliśmy wystartować „z grubej rury” w pierwszej kolejności zabraliśmy się za relacjonowanie meczu o MŚ pomiędzy Carlsenem i Karjakinem. Przyznam, że nie byliśmy pewni co do odbioru, w końcu w naszej redakcji nie było żadnego wykształconego dziennikarza. Nasze jedyne doświadczenie na tamten czas to prowadzenie szachowych blogów!

Jednak odzew był znakomity! Wielu szachistów oglądało nagrane analizy, a artykuły były odsłaniane po kilkaset razy dziennie!

To dało nam „kopa” do dalszej pracy. Przyznam, że nie było łatwo, bo wszystko musieliśmy robić „od zera”. Postawienie serwera, odpowiednia jego modyfikacja, grafiki, montaż. Cóż, to były bardzo intensywne tygodnie. A ilości poradników obejrzanych na YouTubie nie jestem w stanie spamiętać.

Dzięki zapałowi szybko zdobywaliśmy nowe informacje, a po chwili byliśmy w stanie zapanować nad technicznymi sprawami.

Koniec meczu o Mistrzostwo Świata – nowe pomysły

Przyznaję – nie wiedzieliśmy o czym pisać. Mecz o Mistrzostwo Świata dał nam wiele pomysłów na nagrania i artykuły. Ale po kilku tygodniach się skończył. Musieliśmy się zastanowić nad celem naszej dalszej działalności.

Zorganizowaliśmy burzę mózgów i wtedy rozpoczęła się nasza comiesięczna tradycja – od grudnia 2016 roku opisujemy zmiany na liście FIDE! Trochę później zaczął się pojawiać wpis podsumowujący miesiąc na infoszachu – zbiór najpopularniejszych wpisów na FB i artykułów.

Poza tym założyliśmy, że będziemy starali się zrelacjonować jak najwięcej turniejów z całego świata. Oczywiście przede wszystkim opisywaliśmy nasze własne przeżycia, ale dodatkowo prezentowaliśmy (i robimy to nadal!) najważniejsze turnieje z całego świata.

Kolejny przełom – nowe siły

Infoszach jest zajęciem, które uwielbiam. Mam jednak całe mnóstwo innych ważnych zajęć – podobnie Piotrek. Od samego początku współpracowało z nami kilka osób – Leszek, Staszek. Dużo w naszej działalności zmieniło dołączenie kolejnych dwóch osób – Rafała i Moniki.

Dzięki ich pomocy mogliśmy „rozruszać” naszą stronę – dzięki ich pracy pojawiało się coraz więcej artykułów (cały czas dążymy do naszego ideału – 1 artykuł dziennie!).

Wtedy też rozpoczęła się seria Moniki o nauce przedszkolaków (Link). Jest to seria artykułów, która ukazuje pracę z dzieciakami od kuchni – jej wady i zalety, pomysły na zajęcia i metody pracy. Każdy nauczyciel szachów powinien się z nią zapoznać!

W grudniu 2016 roku skontaktował się z nami pierwszy organizator, który chciał wypromować swój turniej – Memoriał Zamenhofa. Za nim pojawili się kolejni, a ich liczba stale rośnie (coś dla organizatorów – artykuł w produkcji).

Jak widzicie grudzień przyniósł nam wiele dobrego – nie tylko zajęliśmy się szlifowaniem własnych umiejętności. Dzięki pomocy nowych autorów mogliśmy rozwinąć naszą działalność o kolejne artykuły!

Styczeń, czyli szał z cytatami!

Jak co roku brałem udział w Festiwalu Szachowym Cracovia. Po jednej z rund czekałem na swojego kolegę i z nudów zacząłem przeglądać wikicytaty. Po chwili naszła mnie myśl, aby wyszukać słowo kluczowe „szachy”.

Trafiłem na wiele ciekawych i pięknych cytatów szachowych. Z jednym postanowiłem się z Wami podzielić poprzez fanpage’a. „Poufna rozmowa bez słów, przejmująca dreszczykiem aktywność przy stanie pełnej bezwładności, triumf i klęska, nadzieja i zwątpienie, życie i śmierć – i to wszystko na 64 polach, połączenie poezji z nauką i rywalizacją – oto czym są szachy.”

Wam też ten tekst przypadł do gustu, dlatego szukałem kolejnych, i kolejnych, i kolejnych! Sam nie sądziłem, że aż tyle uda mi się znaleźć!

Luty, marzec, kwiecień – rozwijamy kanał na YouTubie

W Lutym sesję udało mi się zdać w pierwszych terminach, a to oznaczało, że miałem przed sobą 3 tygodnie wolnego!

Nie mogłem zmarnować takiej ilości czasu, dlatego postanowiłem pobawić się w nagrywanie. Sporo głowiłem się nad tematyką, jednak od dłuższego czasu chodziła mi po głowie myśl, aby podzielić się swoją wiedzą o francuzie. W ten sposób powstała playlista „Obrona francuska” – analizowałem tak każdy z głównych wariantów tego debiutu, a wiem, że wielu z Was skorzystało z tej wiedzy w turniejach!

Jak widać po niespełna pół roku działalności mieliśmy już w pełni działający serwis informacyjny, kanał na Youtubie i fanpejdż, który praktycznie codziennie dostarcza ciekawych newsów!

Od tego czasu działamy regularnie na wielu platformach – na naszej stronie pojawiają się kolejna artykuły, publikujemy nagrania oraz ciekawe newsy na fanpejdżu!

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas motywowali przez ten rok – to dla Was działamy!

O Dawid Czerw 56 artykułów
Szachy oraz gadanie to dwie rzeczy, które kocham robić, dlatego kariera instruktora oraz zawodnika to był dla mnie jedyny słuszny wybór! Mówiąc prościej: kocham to co robię i uwielbiam się tym dzielić z innymi. Mam nadzieję (i mocno wierzę!), że moje umiejętności trenera oraz zawodnika nadal będą się rozwijać i doskonalić dzięki czemu moje artykuły będą dla Ciebie coraz ciekawszym źródłem wiedzy! Poniżej masz przyciski, które przeniosę Cię do innych miejsc, w których się udzielam.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*