II liga seniorów 2017

W tym roku II liga odbyła się w Szklarskiej Porębie. Ta miejscowość jest znana wśród zarówno szachistów jak i turystów ze swoich pięknych widoków!

 

Ten rok był też pierwszym, kiedy mojemu klubowi udało się wywalczyć awans w III lidze – nigdy wcześniej nie miałem okazji brać udział w tak silnych zawodach drużynowych. Zostaliśmy rozstawieni z XXVII numerem startowym, więc od początku było jasne, że będziemy walczyli o utrzymanie.

W pierwszej rundzie zostaliśmy dobrani, przez naszego śląskiego rywala MCKiS Jaworzno. Nasi przeciwnicy byli bardzo niedysponowani, dzięki czemu udało nam się ich pokonać 3,5-2,5! Szalę zwycięstwa przechylił na naszą korzyść Paweł Rydzewski, który w kompletnie przegranej pozycji zastawił sidła, w które wpadł przeciwnik 🙂

 

 

W drugiej rundzie niestety ulegliśmy APA SMART Skoczek Czerwionka-Leszczyny aż 4,5-1,5. Było sporo szans nawet na wygraną, niestety pomyłki na niedoczasie zaowocowały okrutną porażką.

Trzecia runda to mecz z Grzybowem (kolejny raz zostaliśmy „dobrani”), w tym meczu Marcin Molenda popisał się fenomenalną obroną po czym wypunktował przeciwnika! Mecz wygraliśmy 4-2.

W czwartej rundzie graliśmy z IV numerem startowym – nasi przeciwnicy nas bardzo zlekceważyli, bo wystawili dużo słabszy skład. Ponownie udało nam się wygrać 3,5-2,5. Dużo szczęścia mieliśmy na V szachownicy, gdzie zawodniczka Sandecji nie zrealizowała przewagi aż dwóch pionków!

W piątej rundzie ulegliśmy Hetmanowi Pilzno 4-2, honor drużyny uratował Marcin Molenda, który w ładnym stylu ograł swojego przeciwnika.

 

Niestety, ale w VI rundzie ponownie przegraliśmy z wyżej notowanym Ostrowem Wielkopolskim aż 4,5-1,5.

W kolejnej rundzie dostaliśmy znowu wyżej notowaną drużynę – Polonię Wrocław. Po dwóch porażkach humory nam niezbyt dopisywały, ale udało nam się zmobilizować i wygrać mecz 3,5-2,5. Przyjemną taktyką zabłysnął Jiri Hrtanek, który wygrał swoją pierwszą partię!

Niestety, ale kolejne dwie rundy to porażki z Politechniką Gliwice i Laurą Chylice. W ostatniej rundzie udało mi się za to zagrać całkiem przyjemną partię!

W ostatniej rundzie doszło do bardzo ciekawego wyniku. Dwie drużyny – Victoria Chrościce i UKS 21 Podlesie zremisowały na wszystkich 6 szachownicach po koło 1,5h gry. Warto zauważyć, że obu drużynom remis zapewniał utrzymanie…

Co do naszego wyniku – we wszystkich dziewięciu rundach byliśmy dobierani, udało nam się wygrać kilka meczów, a mimo to i tak spadliśmy. Wydaje mi się, że punktacja pomocnicza, która faworyzuje drużyny grające „po dole” jest co najmniej bez sensu.

Małe punkty są logiczne w systemie kołowym, a nie w szwajcarze! Myślę, że organizatorzy powinni przemyśleć punktację pomocniczą na przyszły rok!

Do I ligi zakwalifikowały się :

  1. AS Płock (4 punkty więcej od II drużyny!)
  2. MKSz Rybnik
  3. SSz Gminy Pawłowice

Pełne wyniki – LINK (warto zwrócić uwagę na to z kim wygrała 26ta drużyna i z kim wygrała 25ta drużyna…)

Nie wydaje Wam się, że punktacją pomocniczą powinien być po prostu zwykły Bucholtz?

 

O Dawid Czerw 56 artykułów
Szachy oraz gadanie to dwie rzeczy, które kocham robić, dlatego kariera instruktora oraz zawodnika to był dla mnie jedyny słuszny wybór! Mówiąc prościej: kocham to co robię i uwielbiam się tym dzielić z innymi. Mam nadzieję (i mocno wierzę!), że moje umiejętności trenera oraz zawodnika nadal będą się rozwijać i doskonalić dzięki czemu moje artykuły będą dla Ciebie coraz ciekawszym źródłem wiedzy! Poniżej masz przyciski, które przeniosę Cię do innych miejsc, w których się udzielam.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*