Szachy Dla Niewidomych – projekt z AGH

Dwójka studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Mateusz Chmiel (Wydział Odlewnictwa) oraz Wojciech Burzyński (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) pracują nad autorskim projektem szachów dla osób niewidomych i słabo widzących.

Biorą udział w konkursie „CSR Masters” na najlepszy projekt prospołeczny organizowanym przez firmę Henkel. Nagrodą główną jest dofinansowanie w wysokości 5000zł na realizację tego pomysłu.

Celem projektu jest stworzenie szachów przeznaczonych dla osób mających problemy ze wzrokiem. Przecież takie szachy istnieją już od jakiegoś czasu…

Racja! Jednak ciężko mówić w ich przypadku o komforcie gry, nie mówiąc już o ilości czasu potrzebnego osobie niewidomej do ich opanowania na poziomie umożliwiającym normalną grę. Zaprojektowane szachy studentów AGH mają czerpać z osiągnięć dzisiejszej nauki pełnymi garściami!

Planują wprowadzić dźwiękowy system rozpoznawania pól szachowych, co znacznie ułatwi graczowi orientację na planszy. Dodatkowo szachy będą wyposażone w między innymi elektromagnetyczne mocowanie figur oraz system rejestracji przebiegu rozgrywki.

Wszystkie te usprawnienia mają na celu ułatwić osobom niewidomym grę w szachy z wykorzystaniem wszystkich innych zmysłów niż wzrok, dzięki czemu będą mogli grać z osobami w pełni widzącymi na równym poziomie, nie mówiąc już o znacznie szybszej i przyjemniejszej nauce tej wspaniałej gry przez tych, którzy do tej pory mogli o tym tylko pomarzyć.

Projekt jest jeszcze we wczesnej fazie i aby mógł zostać zrealizowany potrzebne są środki finansowe. Stąd też zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie w tej szlachetnej inicjatywie!

Głosować na projekt można codziennie (raz dziennie) z każdego urządzenia do 7 lutego 2017 na stronie:

LINK

Dziękujemy Mateuszowi Chmielowi i Wojciechowi Burzyńskiemu za napisanie artykułu specjalnie dla infoszach.pl – gorąco zachęcamy do wsparcia akcji i głosowania!

 

O Dawid Czerw 56 artykułów
Szachy oraz gadanie to dwie rzeczy, które kocham robić, dlatego kariera instruktora oraz zawodnika to był dla mnie jedyny słuszny wybór! Mówiąc prościej: kocham to co robię i uwielbiam się tym dzielić z innymi. Mam nadzieję (i mocno wierzę!), że moje umiejętności trenera oraz zawodnika nadal będą się rozwijać i doskonalić dzięki czemu moje artykuły będą dla Ciebie coraz ciekawszym źródłem wiedzy! Poniżej masz przyciski, które przeniosę Cię do innych miejsc, w których się udzielam.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*