Remis, remis, remis i remis!

Póki co żaden z arcymistrzów nie udowodnił swojej wyższości wygrywając partię. Czy to oznacza, że „nic się nie dzieje”? Zdecydowanie nie!

kasparov

Garry Kasparov: „Najczęściej partia szachów jest ciekawa wtedy, kiedy amatorzy twierdzą, że tak nie jest!”

Mecz o MŚ to wielkie wydarzenie w szachowym świecie i za każdym razem dostarcza ogromnych emocji. W tym poście podsumuję pierwsze cztery rundy i podzielę się z Wami moimi przemyśleniami.

Runda I

Atak Trompowskiego w wykonaniu Carlsena, czy to przypadek, że nazwa debiuty brzmi bardzo podobnie do nazwiska nowo wybranego prezydenta USA? Tego nie wiemy, ale podobieństwo nie umknęło kibicom!

Co mogę powiedzieć na temat partii? Coś niesamowitego! Tak, nie przewidziałeś się! Partia mi się podobała, mało tego – była bardzo pouczająca. Karjakin zremisował dosyć pewnie, ale tylko dzięki swojej bezbłędności. Carlsen zastawił mnóstwo chytrych pułapek (przyznam, że sam wpadłbym na przynajmniej kilka!).

Jeśli jesteś ciekawy co dokładnie się wydarzyło to zapraszam na nasz kanał, gdzie IM Piotr Nguyen przeanalizował tę partię – LINK.

Runda II

Tutaj bez aluzji politycznych, partia była bardzo wyrównana i szybko zakończyła się remisem. Dla „chcących więcej” ponownie polecam nasz kanał YT – LINK.

Runda III

Karjakin już był pod ścianą! Ci którzy oglądali transmisję live mogli zobaczyć autentyczny strach w jego oczach. Jednak pretendent do tytułu bronił się, bronił i po bardzo długiej batalii wykorzystał niedokładność przeciwnika i wybronił się!

W tej partii duże zdziwienie wśród kibiców wywołał 10-ty i 11-ty ruch Carlsena. Dlaczego? Mistrz Świata w debiucie najpierw gra wieżą na e2, a zaraz potem na e1. Pewnie nie jeden junior dostał by po uszach od trenera za taką grę!

3

Na konferencji prasowej sugerowano mu nawet, że upuścił figurę i dopiero w kolejnym posunięciu przestawił ją na docelowe pole! Konferencja po partii – LINK.

Runda IV

Kolejny raz Karjakin na krawędzi…

…i kolejny raz udaje mu się wybronić! Niesamowite z jaką determinacją broni się ten zawodnik!

Podsumowanie

Większość kibiców mówi, że potwierdzają się przedmeczowe spekulacje – Carlsen jest po prostu lepszy. Nie da się zaprzeczyć, że szczególne w ostatnich dwóch partiach, to Karjakin musiał się bronić. Ale się wybronił! 

Ja dalej kibicuję Karjakinowi!

Carlsen dwa razy dał pretendentowi uciec z dużo gorszych pozycji. Czy to będzie miało negatywny wpływ na jego pewność siebie, a przez to na grę? Tego dowiemy się już jutro!

Napisz w komentarzu jakie są Twoje odczucia na temat pierwszych czterech rund. Każdy odzew z Twojej strony to motywacja dla nas do dalszego pisania!

Analizy na YT – LINK

O Dawid Czerw 56 artykułów
Szachy oraz gadanie to dwie rzeczy, które kocham robić, dlatego kariera instruktora oraz zawodnika to był dla mnie jedyny słuszny wybór! Mówiąc prościej: kocham to co robię i uwielbiam się tym dzielić z innymi. Mam nadzieję (i mocno wierzę!), że moje umiejętności trenera oraz zawodnika nadal będą się rozwijać i doskonalić dzięki czemu moje artykuły będą dla Ciebie coraz ciekawszym źródłem wiedzy! Poniżej masz przyciski, które przeniosę Cię do innych miejsc, w których się udzielam.

1 Komentarz

  1. „(…) nie pociągnie długo ciągle się broniąc, oboma kolorami .”. Chyba, że nowy Żelazny Tigran nam się objawi:).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*