Podwójne Wicemistrzostwo Świata Igora Janika w Porto Carras – wywiad

IM Igor Janik oraz FM Antoni Szustakowski

W dniach 18-30.10 w greckim Porto Carras odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w szachach klasycznych, szybkich oraz błyskawicznych. Z tych zawodów Polacy przywieźli łącznie 5 medali, z czego aż dwa wywalczył Mistrz Międzynarodowy Igor Janik (UKS Hetman Elbląg) – srebrny medal w szachach klasycznych oraz w szachach szybkich. Dodatkowo, podczas mistrzostw zdobył swoją pierwszą normę na arcymistrza.

Fotografia: Jacek Szustakowski. Ceremonia zakończenia, grupa C18, szachy klasyczne

W turnieju klasycznym Igor zdobył 8 punktów z 11 partii. Remisując w bratobójczym pojedynku z IM Szymonem Gumularzem (KSz Polonia Wrocław), uplasował się na podium pomiędzy Mistrzem Świata IM Viktorem Gazikiem, a naszym reprezentantem Szymonem Gumularzem.

Igor startował w zawodach z 17 pozycji, ograł dwóch arcymistrzów – Arana Hakobyana oraz Alexeya Saranę.
W trakcie mistrzostw w przygotowaniach pomagał mu zdalnie jego trener arcymistrz Bartosz Soćko.

W turnieju szachów szybkich Igor zgromadził 6,5 pkt z 9 partii, co zapewniło mu 2 miejsce.

Fotografia: Jacek Szustakowski. Ceremonia zakończenia, grupa C18, szachy szybkie

Zwyciężył GM Alexey Sarana, trzecie miejsce zajął GM Kirill Shevchenko.

Igor rozpoczął turniej z 8 numerem startowym, awansował o 6 pozycji ogrywając m.in. GM Kirilla Shevchenko.

Poniżej prezentujemy wywiad z naszym utalentowanym szachistą.

Z Mistrzostw Świata Juniorów do lat 18 w Porto Carras przywiozłeś dwa srebrne medale – w szachach klasycznych oraz w szachach szybkich. Wisienką na torcie Twojego ogromnego sukcesu jest zdobyta przez Ciebie pierwsza norma arcymistrzowska.
Jakie są Twoje wrażenia z tych zawodów?
Wrażenia są oczywiście wspaniałe, nie spodziewałem się aż tak dobrego wyniku. Jest to mój największy sukces w karierze. Atmosfera turnieju była nienaganna, poczynając od bardzo dobrych warunków zapewnionych przez organizatora, a kończąc na profesjonalnym współlokatorze – Szymonie Gumularzu, który również zagrał genialny turniej i uplasował się ze mną na podium 🙂
Czy jesteś zadowolony ze swoich partii w tych turniejach?
Z gry jestem bardzo zadowolony, choć zdarzały się i gorsze partie.
Czasami potrzebowałem dużej dawki szczęścia, ale bez tego bardzo ciężko jest walczyć o medale.

Jak wiele pracy trzeba włożyć, by osiągać takie wyniki?

Pracować trzeba tyle, ile się tylko da. Większość szachistów, którzy zajęli wysokie miejsca w turnieju pracowali nad tym przez bardzo długie lata i w zasadzie ich życie się kręci wokół szachów.

Jak wyglądały początki Twoich przygód z szachami?

Zaczynałem jak większość, w wieku 4-5 lat tata nauczył mnie grać w szachy, następnie jak chodziłem do przedszkola zostałem zauważony przez jednego z elbląskich trenerów i dołączyłem do mojego pierwszego klubu. Przełomowym momentem było rozpoczęcie współpracy z Panem Robertem Kempińskim w 2010 roku, który poprowadził mnie przez prawie cały wiek juniorski.

Czy masz plany na najbliższe starty w turniejach?

W grudniu zagram w jednym z największych turniejów w Europie – London Chess Classic.
Następnie zamierzam się wybrać na „Cracovię” i do Mariańskich Łaźni.

Zamieszczamy również fragment zwycięskiej partii Igora Janika z Alexeyem Saraną wraz z komentarzem naszego medalisty.

Igor sprawił polskim kibicom bardzo miłą niespodziankę zdobywając aż dwa srebrne medale.
Wśród Polaków medale zdobyli również: Szymon Gumularz (grupa C18 – szachy klasyczne), Honorata Kucharska (grupa D16 – szachy klasyczne) oraz Alicja Śliwicka (grupa D18 – szachy szybkie). Wywiady z powyższymi medalistami zostaną opublikowane przez nas w najbliższym czasie 🙂 .

Sukcesem Igora zainteresowały się również media. Więcej informacji na naszym fanpage Infoszach: