II Międzynarodowy Memoriał Ireny Warakomskiej – triumf Jacka Tomczaka!

https://www.facebook.com/stowarzyszenieirenywarakomskiej/photos/a.519980125126274.1073741844.308857162905239/519982515126035/?type=3&theater

W dniach 1-8 sierpnia Suwałki gościły II Międzynarodowy Memoriał Ireny Warakomskiej, poświęcony pamięci zmarłej w 2016 r. działaczki, organizatorki życia szachowego, wieloletniego prezesa klubu Javena Hańcza Suwałki oraz mamy arcymistrza Tomasza i mistrzyni międzynarodowej Anny.

Grafika ze strony: http://irenawarakomska.pl/

Dzięki bardzo dobrej jak na krajowe warunki puli nagród, wynoszącej w grupie A 52 100 zł (I m. – 11 000 zł, II m. – 8 000 zł, III m. – 6 000 zł)  na starcie zameldowało się 18 arcymistrzów i 14 mistrzów międzynarodowych, a ranking średni turnieju wynosił 2331.

Czołówka listy startowej grupy A

W I rundzie faworyci zasadniczo wygrywali swoje partie, na pierwszych piętnastu szachownicach padły tylko trzy remisy. Kolejna runda była już znacznie trudniejsza dla zawodników z czołówki listy startowej, o czym boleśnie przekonał się m. in. Ukrainiec Vitaliy Bernadskiy.

Inna sprawa, że Jakub rozegrał znakomity turniej, zyskał aż 52 punkty Elo i zdobył normę na mistrza międzynarodowego – do arcymistrzowskiej zabrakło jedynie pół punktu!

Po trzech rundach komplet punktów miało 6 sześciu zawodników: Jacek Tomczak (2600), Jakub Kosakowski (2361), Evgeny Shtembuliak z Ukrainy (2518), Evgeny Gleizerov z Rosji (2507), Israel Caspi (Izrael, 2454) i Białorusin Aleksej Aleksandrov (2585). 

W kolnej rundzie Tomczak grał z Gleizerovem:

W szóstej rundzie ciekawą ze szkoleniowego punktu widzenia końcówkę rozgrywał Arkadiusz Leniart (2498).

Ostatecznie Tomczak samodzielnie wygrał turniej, po bardzo szybkim remisie w ostatniej rundzie z Bernadskiym. Tuż za jego plecami zameldowali się Aleksandrov, Bernadskiy oraz jedna z rewelacji turnieju, 16-latek z Ukrainy, Viktor Matviishen (2437), któremu wygrana z ostatniej rundy dała imponujący ranking uzyskany 2685 i normę arcymistrzowską!

Wygrana Tomczaka bardzo cieszy, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się olimpiady szachowej w Batumi. Mamy nadzieję, że tam Jacek potwierdzi swoją klasę i będzie pewnym punktem naszej reprezentacji.

W grupie B najlepszy okazał się FM Maciej Koziej, który punktacją pomocniczą wyprzedził Przemysława Kindlera (obaj po 7 punktów) Grupę C wygrał samodzielnie Dymitr Ostrowski (7,5 punktu).

Wyniki grupy A
Wyniki grupy B
Wyniki grupy C
Wyniki grupy D
WIM Anna Warakomska i GM Jacek Tomczak o turnieju

Comments

comments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*