Politechnika Warszawska wygrywa Akademickie Mistrzostwa Polski!

Autor zdjęć: Walusza fotografia

W dniach 2-4 lutego w Chorzowie rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski. Zawody rozpoczęły się od turnieju indywidualnego tempem gry 15 minut na zawodnika.

Widok na salę gry. W turnieju indywidualnym wzięło udział niemal 300 szachistów z całej Polski.

Akademicką Mistrzynią Polski Kobiet została arcymistrzyni Joanna Majdan z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, która pierwszego dnia wygrała wszystkie 6 partii, a następnego dnia zremisowała 3 ostatnie. Z takim samym wynikiem punktowym (ale słabszą punktacją pomocniczą) turniej zakończyły kolejne zawodniczki na podium. Srebrny medal zdobyła mistrzyni międzynarodowa Mariola Woźniak, a miejsce trzecie i brązowy medal przypadł Marii Leks. Warto jeszcze wspomnieć czwartą lokatę arcymistrzyni Klaudii Kulon, dla której ten wynik z pewnością pozostawia duży niedosyt.

Na pierwszym planie Joanna Majdan.

W grupie mężczyzn (analogicznie jak w grupie kobiet) zwycięzcą został reprezentant Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie – arcymistrz Krzysztof Jakubowski, który zgromadził na swoim koncie 7.5 pkt. Po kolejne medale (również z wynikiem 7.5 pkt) sięgnęli dość niespodziewanie znacznie niżej notowani zawodnicy Przemysław Piotrowski oraz Kacper Żochowski pozostawiając w tyle wielu utytułowanych graczy.

Arcymistrz Krzysztof Jakubowski – Wywiad

Arcymistrz Krzysztof Jakubowski (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie) komentuje swój występ w Turnieju Indywidualnym Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach!Zachęcamy do obejrzenia materiału!AMP – Akademickie Mistrzostwa PolskiMiasto Chorzów

Posted by AMP w Szachach on Samstag, 3. Februar 2018

Po turnieju indywidualnym rozpoczął się turniej drużynowy (tempo gry 15 min + 5 sek. na posunięcie), gdzie wystartowało 39 uczelni z całej Polski. Trudno było wskazać faworyta, gdyż wśród rankingowo najlepszych drużyn nie było dużych różnic. Rywalizacja była bardzo zacięta i w większości meczy na szczycie o wyniku decydowały pojedyncze partie. Ostatecznie samodzielnie pierwsze miejsce zdobyła Politechnika Warszawska wyprzedzając o punkt meczowy drużynę z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Medaliści turnieju drużynowego. Na pierwszym planie ze złotymi medalami reprezentanci Politechniki Warszawskiej, którzy zwyciężyli także w klasyfikacji generalnej (gdzie uwzględniane są także wyniki zawodników z turnieju indywidualnego).

W trakcie całych zawodów prowadzono profesjonalne studio komentatorskie, gdzie autor tego tekstu miał przyjemność wraz z arcymistrzynią Kariną Szczepkowską (https://www.facebook.com/WGMKarina/) prowadzić transmisję na żywo 🙂

Linki do archiwalnych zapisów na youtube:

Mam nadzieję, że podobały Wam się nasze komentarze i że coraz więcej polskich turniejów będzie decydowało się na realizację takiej transmisji i stanie się to kiedyś standardem.