Mistrz Europy w Szachach Szybkich – Maksim Vavulin!

Od lewej - Jan-Krzysztof Duda, Maksim Vavulin, Pavel Ponkratov

Informacja prasowa od organizatorów Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych:

Mistrzostwa Europy
w Szachach Szybkich i Błyskawicznych
Katowice, 15-17.12.2017

W katowickim spodku dziś dobiegły końca Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich.
Zwycięzcą został dziewiętnastoletni Maksim Vavulin z Rosji, który zakończył turniej
z dorobkiem 10 pkt. Przegrał jedynie z Sergieiem Zhigalko – świeżo upieczonym Mistrzem
Europy w Szachach Błyskawicznych 2017, rozgrywanych w piątek.

Vavulin Maksim

Na drugim stopniu podium stanął Jan-Krzysztof Duda. Polak prowadził w turnieju przez 10
rund, niestety w ostatniej partii uległ przyszłemu mistrzowi (Rosjaninowi). Duda jest
członkiem kadry narodowej, która zdobyła w tym roku historyczny brązowy medal na
Drużynowych Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku.

Jan-Krzysztof Duda
Trzecie miejsce przypadło Pavlowi Pankratov, również reprezentantowi Rosji.

W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch innych Polaków. 5 miejsce zajął Wojciech
Moranda, który miał tyle samo punktów co Duda, jednak o kolejności miejsc zadecydowała
punktacja pomocnicza. 7 miejsce przypadło Radosławowi Wojtaszkowi, liderowi polskiej
listy rankingowej, który zakończył turniej z dorobkiem 9 punktów.

Mistrzostwa były rekordowe pod względem frekwencji. Liczba uczestników wyniosła aż
1181. Zawodnicy rozegrali łącznie 11 rund, tempem szachów szybkich (na rozegranie partii
mieli 15 min + 10 sekund za każdy wykonany ruch (naliczany przez zegar szachowy od
pierwszego posunięcia).

Sala gry

Imprezą towarzyszącą Mistrzostwom Europy była udana próba pobicia aktualnego rekordu
Guinnessa na najdłuższy maraton szachowy. Wyzwania podjęło się dwóch zawodników –
Jacek Gajewski i Wojciech Waruga, którym udało się to z powodzeniem. Waruga
skomentował akcję: „Mógłbym dalej grać w szachy. Mam jeszcze kilka pomysłów na bicie
rekordów!”. Zawodnicy Waruga i Gajewski grali nieprzerwanie w szachy przez 50h.